Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Program Anlatımları [Resim & Video]

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, kurmakresimli, radyo

Radyo Kurmak(Resimli Anlatım)

Eski 08-10-2007   #1
Ergenekon

Radyo Kurmak(Resimli Anlatım)

Kendi radyonu kendin kur

MP3 koleksiyonu olmayanınız ya hiç yoktur ya da çok azdır Olmayanlar da hemen başlasın zaten Arkadaşlarınız eve geldiği zaman da havanızı ata ata dinletiyorsunuzdur Ama ününüz sadece arkadaş çevrenizle kısıtlı kalsın istemiyorsanız artık bir radyo yayınına başlamanız lazım Evinizden çıkmadan elbette

İhtiyacınız olanlar çok basit Bir internet bağlantısı (ki bu yazıyı okuduğunuza göre bir bağlantınız var), WinAmp 278 (muhtemelen bu da vardır), Nullsoft SHOUTcast Server ve bir adet WinAmp eklentisi

Önce bu malzemeleri bulabileceğiniz adresleri verelim:

WinAmp 281:
Download Winamp Media Player 556 - Download Winamp Media Player for Free (Not: WinAmp 30’de desteği henüz yok)
Nullsoft SHOUTcast Server:
http://www.shoutcast.com/downloads/s...-9-windows.exe
Winamp için SHOUTcast DSP Plugin:
http://www.shoutcast.com/downloads/s...2b-windows.exe

Şimdi bir yandan bunları indirirken, bir yandan da neler yapacağınıza bir göz atalım
Bu arada küçük bir uyarı: SHOUTcast ile internet üzerinden radyo yayını yapmak istiyorsanız WinAmp’ın 2x versiyonlarından birini kurmanız gerekiyor 30’ı çoktan kurduysanız üzülmeyin, iki versiyon makinanızda aynı anda barınabiliyorlar Şimdii
İlk olarak WinAmp 281’i kuralım Yapacağınız iş son derece basit İndirdiğiniz dosyaya (winamp281_fullexe) çift tıkladığınızda kurulum fazla müdahale etmenize gerek kalmadan halloluyor

Şimdi WinAmp’ı kapatıyoruz ve DSP Plugin’ini kuruyoruz Bunun için de “shoutcast-dsp-1-8-2b-windowsexe” dosyasına çift tıklayın Böylece WinAmp eklentimizi de kurmuş olduk

Son olarak da yayın yapmamızı sağlayacak olan uygulamayı kurmak için “shoutcast-1-8-9-windowsexe” dosyasına çift tıklayın Bu uygulamayı da kurduktan sonra ufak tefek bazı ayarlar yapmamız gerekiyor

----------------------------------------------------2-----------------------------------------------------------

Ayarlar:

Winamp için SHOUTcast DSP Plugin

Ayar yapmaya WinAmp eklentisinden başlayalım Bunu yapabilmek için WinAmp’ı çalıştırın Tekrar hatırlatalım, sisteminizde WinAmp’ın hem 281 hem de 30 sürümleri yüklüyse, 281 versiyonunu çalıştırmanız gerekiyor Programı çalıştırdığınızda bildiğiniz WinAmp penceresi açılacaktır Eklentinin ayarlarını yapmak için program penceresinin sol üst köşesinden menüye girmeniz gerekiyor Menüde de Options’ı, oradan da Preferences’ı seçeceksiniz

Karşınıza gelen pencerede, Plug-ins bölümünün altında yer alan DSP/Effect seçeneğine tıklayın Sağ tarafta bu eklentiyi etkin hale getirmek için (none) yazan satırın bir altındaki satıra tıklayın Yeni bir pencere açılacak ve oradan da gerekli ayarları yapacağız

Yayınımızı gerekli şekilde yapabilmemiz için bu eklentinin ayarlarını halletmemiz gerekiyor Gayet basit işlemler:

--------------------------------------------------3-----------------------------------------------------------

Main

Bu bölüm, yayına başladıktan sonra çeşitli bilgiler veren bir bölüm dolayısıyla şu anda burada yapacak bir işlem yok

Output:
Bu pencerede, bizi ilgilendiren 3 bölüm var: “Connect”, “Connection” ve “Yellowpages” butonları Connect butonuna tüm ayarlarımızı yaptıktan sonra geri döneceğiz

Connection:
Bu butona tıkladığınızda karşınıza alttaki pencere gelecektir Buradaki alanları şu şekilde doldurun:

Address: localhost
Password: İstediğiniz herhangi bir şifre Bir yere not edin tekrar gerekecek
Encoder: Burada “1” i seçin
Geri kalan ayarları değiştirmeniz gerekmiyor

Yellowpages:
Yellow Pages Configuration yazan kısımda çok da gerekli olmayan ama dinleyicilerinize ek bilgiler verebilecek alanlar var:

“Make this server public”: Bu seçeneği işaretlerseniz, SHOUTcast’in sayfalarında listelenirsiniz Eğer yayınınıza herkesin erişmesini istiyorsanız bu kutuyu işaretleyebilirsiniz

Description: Yayınınızın adı
URL: Web sitenizin adresi
Genre: Çaldığınız müziğin türü
AIM: AOL Instant Messenger numaranız
IRC: IRC kanalınız
“Enable Title Updates”: İşte bu bölümdeki en işe yarayan ayar Eğer bu kutuyu işaretlerseniz, çaldığınız parçalar değiştikçe, dinleyicileriniz de bu değişikliği görebilecekler

----------------------------------------------------4-----------------------------------------------------------

Encoder: Encoder kutusundan “Encoder1” i seçin
Encoder Type menüsünden MP3 Encoder’ı seçin
Encoder Settings menüsünden 24kbps, 22050kHZ, Mono seçin
Bu ayarlar arasında en çok oynayacağınız bu sonuncusu olacaktır Burada seçtiğiniz ayarlara ve bağlantı hızınıza göre dinleyicilerinizin yayınınızı hangi kalitede ve ne kadar rahat dinleyeceğini belirleyeceksiniz

Kısaca anlatmak gerekirse, burada seçtiğiniz kalite ne kadar düşük olursa ses o kadar bozuk fakat dinlemek o kadar kolay olacaktır

Yayın sırasında aynı anda kaç kişinin sizin makinanıza bağlanıp müzik dinleyeceğine bağlı olarak da bu ayarlarda deneme yanılma yoluyla doğru yolu bulacaksınız

Input:

Input Device menüsünden WinAmp(Recommended) seçtiğiniz zaman eklenti ile ilgili ayarlar sona ermiş oluyor

Bundan sonraki adımda, sunucu uygulamasının ayarlarını yapacağız

----------------------------------------------------5-----------------------------------------------------------

Sunucu ayarları: SHOUTcast uygulamasının ayarlarını yapmak için Programlar’dan

SHOUTcast DNAS program grubuna gidip Edit SHOUTcast
DNAS configuration kısayoluna tıklayın Bu Notepad
uygulamasını açıp ayar dosyasını önünüze getirir Buradaki ayar
satırlarını kırmızı ile yazıldığı gibi değiştirmeniz gerekiyor

(İsterseniz kırmızı satırları kopyalayıp, ayar dosyanızdaki gerekli yerlere yapıştırabilirsiniz) ;

; Required stuff
; ***************************

; MaxUser The maximum number of simultaneous listeners allowed
; Compute a reasonable value for your available upstream bandwidth (ie if
; you have 256kbps upload DSL, and want to broadcast at 24kbps, you would
; choose 256kbps/24kbps=10 maximum listeners) Setting this value higher
; only wastes RAM and screws up your broadcast when more people connect
; than you can support
; Alttaki satırda yayınınıza bağlanacak maksimum kullanıcı satırını girin

MaxUser=32
; Password While SHOUTcast never asks a listener for a password, a
; password is required to broadcast through the server, and to perform
; administration via the web interface to this server This server should
; consist of only letters and numbers, and is the same server your broadcaster
; will need to enter in the SHOUTcast Source Plug-in for Winamp THIS VALUE
; CANNOT BE BLANK
; Eklenti ayarlarını yaparken Output kısmında girdiğiniz şifreyi buraya da girmelisiniz

Password=sifre
; PortBase This is the IP port number your server will run on The
; value, and the value + 1 must be available If you get a fatal error when
; the DNAS is setting up a socket on startup, make sure nothing else on the
; machine is running on the same port (telnet localhost portnumber -- if you
; get connection refused then you're clear to use that port) Ports < 1024
; may require root privledges on *nix machines The default port is 8000

PortBase=8000

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra Notepad’i kapatın Dosyayı kaydetmek isteyip istemediğinizi sorduğunda evet deyin

----------------------------------------------------6-----------------------------------------------------------

İlk Yayın: İlk yayınınıza başlamanıza çok az bir zaman kaldı Eğer tüm ayarları yaptıysanız, ufak ufak yayına başlayabiliriz
Önce, SHOUTcast DNAS uygulamasını başlatın

Karşınıza yeni bir pencere açılacak Buradaki satırlarda, sunucu uygulaması ile ilgili bazı istatistikleri görebilirsiniz Bu pencereyi küçültmek için “Hide Monitor” menüsüne tıklayın Tekrar açmak isterseniz saati gösteren sağ alt köşeden uygulamanın ikonuna tıklamanız yeterli olur

İkinci adımda, WinAmp’ı çalıştırın Program çalıştığında, daha önce ayarlarını yaptığımız SHOUTcast Source penceresi de açılacaktır

Artık yayına başlamaktan iki adım ötedeyiz WinAmp’a yayınlamak istediğiniz parçaların listesini ekleyin ve “Play” e basın

Son olarak da, artık her seferinde WinAmp’la birlikte açılıp başınıza dert olan o ince uzun “SHOUTcast Source” penceresinde Output sekmesine gelip connect butonuna bastığınızda yayınınız başlıyor

----------------------------------------------------7-----------------------------------------------------------

Nasıl dinlenecek?
Elbette yayınınızın internetten dinlenebilmesi için bağlantınızın yapılmış olması gerekir
Yayını test edebilmek için de dinleyecek kişilerde WinAmp uygulamasının bulunması gereklidir

Yayını dinleyecek kişinin sizin yayını gerçekleştirdiğiniz internete bağlı makinanızın IP adresini bilmesi gereklidir

Bunu bulmak için de internete bağlandıktan sonra eğer makineniz Windows 98 ise Start>Run menüsünde “winipcfg” yazın, makineniz Windows NT/2000/XP ise Start>Run menüsünde “cmd” yazın ve DOS komut satırında ipconfig yazın Karşınıza çıkan sayfadan IP numaranızı not alın ve arkadaşlarınıza dağıtmaya başlayın Her internete bağlandığınızda farklı bir IP numarası sahibi olmanız sorununu dinamik isim sunucusu (dynamic DNS) kullanarak halledebilirsiniz, ama bu başka bir yazının konusu Biz gerekli anahtar kelimeyi vermiş olalım da :-)

Yayını dinlemek isteyen kişi, WinAmp’ın play menüsünde Location’ı seçip, http://(ip adresiniz):8000 yazmalı (Örnek: http://2121445522:8000) Bunu yaptıktan birkaç saniye sonra, sizin radyonuz dinleniyor olacak

Kod:
Kaynak: http://www.istegenc.com.tr/content/teknoloji/article.asp?lngArticleID=497

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-10-2007   #2
bessraa

usunn zmandır sölle bi radyo achıph tümm arkllarımı tophllaıph eellence yaphmaq istiodummama bu ishinn bu kdar tefferruathllı ollcaını hich tahminn ethmemishtimmx( bu konulla braber radyo achma hayallerimm brass yıkıllsa da gene de konu ichinn tesekkürller x(

TaPaRsAn TePiLiRsİn , TePeRsEn TaPıLıRsIn
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Radyo Kurmak(Resimli Anlatım)

Eski 01-03-2008   #3
StaticX

Yardım istiyorum! Herşeyi yaptım karşı taraf bana sürekli kapanıyor diyor hiç açılmıyormuş nerde yanlış var ?

Buarada winamp versiyonlarınızın linkleri bozulmuş

Bu adresten A'dan Z'ye hepsini bu adresten bulabilirsiniz
http://wwwoldversioncom/programphp?n=winamp

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-12-2008   #4
!Chile_Kesh!

bişeyq anlandıysam arap olim valla

Candan Sevene DüŞMedi ŞanSıM

aLıŞtıM

aALıştım Dost Gibi GörünenLere,

aALıştım Bu KaHpe Dünyaya,

aALıştım Bu yaLancı İnsanlara,
aLıŞtıM

'D£M!RTAŞLI YAS!N'

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-12-2008   #5
sudenaz

bu güzel paylaşım için çok tşkler emğinize sağlık
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-14-2008   #6
sonic

Bunu bi bilgisayar dergisinde görmüstüm ama wwwshoutcastcom sitesi meb taraafından kapalıydı(acaba neden)
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-26-2009   #7
[KAPLAN]

Konu güncellendi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com