Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Sözlük Ağı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hakikat

Hakikat

Eski 03-30-2007   #1
[KAPLAN]

Hakikat

1 Bir işin doğrusu, gerçek, asıl, esas:
"Fakat ben başka bir şey yapacağım, bir şey ki bütün hakikatleri önüme serecek"

2
Gerçeklik:
"Dünyanın döndüğü bir hakikattir"

3
zarf Gerçekten:
"Beni oyaladı lakin hakikat adamakıllı içerlemiş"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-30-2007   #2
ctn_86

#
#303721 !?
# "dunyanin en kisa felsefe tarihi

mo 5 yyda hakikat: bilmiyoruz
ms 8 yyda hakikat: biliyoruz
ms 18 yyda hakikat: bilebiliriz
ms 19 yyda hakikat: bilebilir miyiz?
ms 20 yyda hakikat: bilemeyiz
ms 21 yyda hakikat: bilmeli miyiz?"
_______

tasavvufta erenlerin, dervişlerin peşine düşüp de kurda kuşa karıştığı kavram en çok aranan, bulmak için en çok yol yürünen, her defasında bambaşka bir diyarda ama aynı ayna, su, cam yansımasında beliren, hikmeti sırrı yol almaktan geçen

tasavvufta kişinin ulaşabileceği dört ana mertebeden üçüncüsü sıralama şöyledir:

şeriat
tarikat
hakikat
marifet

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-30-2007   #3
ctn_86

adamın biri bir veliye gider der ki:
-efendim bana şeriat, tarikat ve hakikati anlatır mısınız?

veli ona:

-caminin avlusuna git orada yan yana abdest alan üç adam görürsün üçünün de ensesine birer tokat at sonra gel der

adam gider, denileni yapar ilk adama tokat attığında adam kalkar ve tokata ayniyle karşılık verir bir tokat da o atar adamımıza ikinci adama tokat atar, adam dönüp bakar, ama abdest almaya devam eder üçüncü adama tokat attığında ise adam dönüp de bakmaz bile abdest almasına devam eder adamımız bir şey anlamamıştır veli zata gider ve olanları anlatır, fakat izah ister veli ona:

-bak evladım ilk adam şeriat mertebesini temsil eder şeriatta ceza, suçun cinsindendir sen tokat attın, adam da aynı tokadı sana iade etti ikinci adam tarikattir tarikat yoluna giren insan başına her şeyin allah'tan geldiği fikrine sahiptir fakat kimin vesile olduğuna baktı üçüncü adam ise hakikati temsil eder onun için vesile falan mühim değil gelen tokadın allah'tan geldiğini bildi ve onun tefekkürüne daldı kimin tokat attığına bakmadı bile

_____

necip fazıl kısakürek şiiri:

allah ' a hakikatten yola çıkmak, meşakkat ;
allah ' tan yola çıkıp varılan $ey , hakikat

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com