Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, göller, gölleri, göllerin, isimleritürkiyedeki, resimli, türkiyedeki

Türkiyedeki Göller Resimli Anlatım- Türkiyedeki Göllerin İsimleri-Türkiyedeki Gölleri

Eski 06-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türkiyedeki Göller Resimli Anlatım- Türkiyedeki Göllerin İsimleri-Türkiyedeki Gölleri

ülkemizdeki denizler ve isimleri, türkiyedeki göller büyükten küçüğe doğru, türkiyenin göllerinin isimleri vikipedi, türkiyedeki göller resimleri, türkiyede 5 göl ismi, türkiyenin doğal güzellikleri resimli anlatım, ülkemizdeki göllerin isimleri, yedi göllerin isimleri forum, türkiyenin gölleri, türkiyedeki turistik göller, türkiyenin turistik gölleri resimli anlatım, göl isimleri, ülkemizde goler resimlerı, türkiyedeki göller, doğa ve göl isimleri, türkiyenin doğal göl manzaraları, tatlı göller, türkiyedeki dag ve göl isimleri, türkiye gölleri büyükten küçüge, türkiyede göllerin isimleri, türkiyedeki göller büyükten küçüge, ülkemizde göler resimleri, türkiyenin göller, tatlı ve tuzlu sulu göllerin resimleri, türkiyede turistik göller resimli anlatım,

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Uzungöl henüz bozulmadan

Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta Yeşilin bin bir tonu, rengârenk çiçekler, yayla serinliği Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl'e düşürün

Kapadokya anlatılmaz, yaşanır
Kapadokya'da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz, tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın

Bir masal şehri Harran

ŞUrfa'nın 45 km güneydoğusundaki Harran, Mezopotamya ile Akdeniz'i birleştiren önemli bir durak noktası 5 bin yıllık bir geçmişe sahip İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi

Sinan’ın şaheseri Selimiye

Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan'ın başyapıtlarından biri Aynı zamanda Osmanlı-Türk mimarisinin de doruk noktası İçeride bulunan çinilerin, hatların, mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri

Ege’nin beyaz incisi
Denizli’de bulunan ve Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi'nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihî bir mekan olarak gezebilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Kalem ustalarının çilehanesi

Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi, 1997 yılına kadar siyasi mahkûmların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış

Doğada sessiz bir tatil
Datça merkeze 25 km uzaklıktaki Palamutbükü’nde denize girebilir, şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turuna çıkabilirsiniz Sit alanı olarak belirlenen köy, denizi ve doğayı sevenler için iyi bir tatil imkanı sunuyor

Denizi de doğası da eşsiz
Fethiye'ye bağlı Ölüdeniz'de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası'nı görebilir, Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz

Kanyonda sürpriz yolculuk
Fethiye-Antalya arasındaki 18 km uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekân size farklı bir deneyim sunacak

Adalarda gezmenin zamanı
İstanbul'da gezilip görülmesi gerekli yerler listesinin başında mutlaka Adalar olmalı Özellikle de Büyükada Yaz, adalara gitmek için en uygun mevsim

Sille’yi görmeden gitmeyin
Konya, tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi Hz Mevlânâ'nın iklimini hissetmek, onu yaşamak isteyenler yolunu muhakkak bu kente düşürmeli

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Hem kaplıcası hem yeşili

Tatilde herkes farklı yerleri tercih eder Eğer kaplıca seçeneğinden yanaysanız, İnegöl'e 27 km uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları'nı tercih edebilirsiniz Orman içindeki mekân, size hem yeşilin en güzelini hem de şifalı sularını sunuyor

Ege'nin ikiz kardeşleri
Kaleköy'de Türkiye'nin en son gün batımını yaşamak, Zeytinli'de dibek kahvesi içmek ve Hristo'nun tatlılarını yemek isterseniz Gökçeada'ya yelken açın Rum köylerini tek tek gezin

Erzurum?da bir şelale
Tortum'a 35 km uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor

Dünyanın sörfçüsü burada
Alaçatı, her milletten sörfçünün akın ettiği yerlerin başında geliyor Hem rüzgârıyla yılın tüm zamanlarında sörf yapma imkânı tanıyor hem de doğal güzellikleri, mimarisi ve yetiştirilen doğal ürünleriyle sizi bekliyor

Köyceğiz, tarih ve doğa
Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin, tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor Örneğin, Sultaniye köyünde termal kaplıcalara gidebilir, Yayla köyü ve Gökçeova'da safari yapabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Tarih ve gizemi birlikte görün
Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihî yapıları olan Olimpos?ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz Çıralı'da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanın en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz

Balıklar ve kuşlarla beraber

Bursa'ya 34 km uzaklıktaki Uluabat Gölü, yapısı itibarıyla değişik türden yüz binlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor

Şirince: Ege'de bir Rum köyü

İzmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihî bir Rum köyü Şirince Burada yapılan Şirince evleri de 19 yüzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor

İstanbul?a nefes aldıran yerler
İstanbul'da yaşıyorsanız yakın yerlere kaçmak istersiniz İşte; tarihi Polonezköy, iki akarsu arasında kalan şirin mekân Ağva veya İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakası Karadeniz girişinde yer alan Anadolu Feneri önerebileceğimiz mekanlar

Osmanlı köyü Cumalıkızık
Bursa'ya 2 km uzaklıktaki Cumalıkızık, Orhangazi'nin Bursa'ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz, dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Aydin & Mugla/ Bafa Gölü /Bafa Gölü Manzarası

Göl turu, adalardan sonra antik Heraklia kentine dek uzanıyor Beşparmak Dağları'nın güney eteklerinde, gölün kıyısına kurulu kente Bafa Beldesi'nden dönüp, 9 kilometrelik toprak yolla da ulaşabilirsiniz Bu yolculuk bir hayli keyifli, çünkü çevredeki kayaların ilginç şekilleri hayal gücünüzü zorluyor yol boyunca Her kayada başka bir şekil arıyor ve buluyor gözleriniz Yol önce Kapıkırı Köyü'ne ulaştırıyor sizi Köye girmeden, sahile inen bir yol ayrılıyor Karşınızda Heraklia, antik yapılarıyla bir taeih hazinesi!
Heraklia'nın tarihi MÖ 7 yüzyıla uzanıyor Hellenistik ve Roma dönemlerinde parlayan kent, deniz ticaretiyle zenginleşmiş Bizans döneminde ise psikoposluk merkezi olmuş

Geçerken uğramak yerine bütün tatilinizi de göl kenarında geçirebilirsiniz Sıkıldığınızda günübirlik çevre gezileri yapmak da mümkün Milas'ta Gümüşkesen Mezar Anıtı'nı, içme suyuyla da tanınan Labranda antik kentini, Didim, Milet ve Lasos'u mutlaka görün
Sadece Milas' gezmek bile bir gününüzü alır Sokaklar, evler, hanlar tarihi dokusuyla çarpıcı güzellikler sağlıyor Ünlü Milas halıları da görülmeye değer

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Hazar Gölü elazığ -hazar gölü

yakınlarında, güneybatı-kuzeydoğu doğrultusunda uzanan tektonik bir göl Kuzeyinde Deveboynu, güneyinde ise Hazar Baba Dağları yer almaktadır Göl suları tatlı olup, su girdisinin olduğu yerlerde küçük

Gölde karabalık ve aynalısazan avlanır Gölde konaklayan en yaygın kuş topluluklarını batağanlar ve sakarmekeler oluşturmaktadır
Hazar Gölü doğal sit alanı statüsündedir Göl tabanında bulunan batık yapıların eski saray ve manastır kalıntıları olduğu sanılmaktadır "Hazar Sulama Projesi" için santrale gölden su pompalanması nedeniyle göl seviyesinde oldukça ciddi bir düşüş yaşanmış ve kalıntıları su yüzeyine çıkmıştır Su çekilmesinden dolayı ekosistemin bozulacağı tespit

edilince su çekimine ara verildi 2007 sezonunda kota sabit kalmıştır Ancak geçen senelerden az olsa dahi kirlilik devam etmektedir Aşırı ve kaçak avlanma önlenememektedir Sit alanı olmasına rağmen kıyıdaki tesislerden dolayı sivil halk sahilden yararlanmada güçlük çekmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

Erçek Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Van Gölü'nün doğsunda lavların yığılmasıyla oluşmuş bir set gölüdür Erçek Gölü Van Gölü’nün 30 km doğusunda 380 39’ K 430 33’ D koordinatları içinde yer alan ve suları alkali özelliklerde olup pH değeri1075 ile 940 arası değişen bir göldür Yüzey alanı 114 km2, yüzey kotu ise 180832 km2 dir Van Gölü havzasında, 114 km2 yüzey alanıyla, Van Gölü’nden

sonraki en büyük göldür En derin yeri 40 m olup ortalama derinlik 1845 m dir (Sarı ve İpek, 1998) Gölü besleyen tek akarsu gölün doğusundan dökülen Memedik Deresi’dir Erçek gölü, Van Gölü’nün doğusunda, tuzlu ve sodalı suyu olan bir göldür Gölde doğal olarak hiçbir balık türü yaşamamaktadır Ancak 1985 yılında Van Tarım İl Müdürlüğü tarafından göle, Van Gölü’nden alınan inci kefalı yavruları yurtlandırılmıştır Bu işlem 1992 yılına kadar her yıl tekrarlanarak devam ettirilmiştir Gölde daha önce 3 adet kooperatif kurulmuş olup balıkçılık teşvik edilmişse de kooperatiflerin üreme dönemi balıkçılığında ısrar etmesi bu çabaları boşa çıkarmıştır Bu yüzden de halihazırda profesyonel balıkçılık yapılmamaktadır (Sarı ve İpek 1998) Ancak üreme döneminde inci kefalı toplu şekilde tatlı sulara göç ederken, kaçak yollardan üreme

dönemi balıkçılığı yapılmaktadır Bu balıkçılığın şiddeti ve populasyon üzerindeki etkisi literatür yetersizliğinden dolayı bilinmemektedir Yine göldeki inci kefalı populasyonunun biyolojik özellikleri üzerine hiçbir çalışma yapılmamış olup sadece Sarı ve İpek (1988) tarafından dağılımları incelenmiştir
Erçek Gölü ile İlgili Çalışmalar

Erçek Gölü Van Gölü havzasında önemli bir yere sahip olmasına karşın hakkında pek az çalışma yapılmıştır Bu çalışmaların çoğu gölün fiziksel özellikleri ve etki alanı içerisindeki diğer canlıları kapsamaktadır Erçek Gölü inci kefalı popülasyonu hakkında yukarıda anılan çalışma dışında başka bir çalışmaya rastlanmamıştır

Behçet ve Atlan (1994), Van-Erçek, Turna-Bostaniçi göllerinin sucul florasını inceledikleri çalışmada Erçek Gölü ile ilgili olarak Memedik Deresi’nin döküldüğü göl kıyılarında Phragmites australis ile tuzcul bir tür olan Puccinella qiantea’nın dominant olduğu bitki topluluklarının görüldüğünü, gölün doğu kıyılarında yer alan alüvyonlarda da İris spuria subsp musulmunica topluluklarının olduğunu bildirmişlerdir
Yıldız (1997), Erçek Gölü zooplankton türleri ile bu zooplanktonların aylık ve mevsimsel dağılımlarını incelemiştir Çalışma süresince

sıcaklığın 1-23 0C arasında değiştiğini, en yüksek pH 1075, en düşük pH değeri ise 940 olarak bildirmiştir Çözünmüş oksijen oranı en yüksek 67 mg/lt, en düşük değer olarak 29 mg/lt ölçülmüştür Bu çalışma ile Erçek Gölü zooplanktonunu Cladocera, Copepoda, Rotatoria, Ostracoda ve Diptera’nın oluşturduğu tespit edilmiştir Tüm zooplankton türleri içinde, %51 Copepoda, %37 Rotifera, %12 Cladocera bulunduğunu bildirmiştir
Sarı ve İpek (1998) Erçek Gölü’nün batımetrik özelliklerinin belirlenmesi adlı çalışmalarında çeşitli uydu verilerinden faydalanarak gölün su seviyesi haritasını belirlemişlerdir Yine aynı çalışmada GPS ve ecosounder kullanılarak gölün en derin noktasının 40 m ve ortalama derinliğinin 1845 m olduğunu tespit etmişlerdir Kullanılan bu ecosounder yardımıyla göldeki inci kefalı populasyonunun dağılım alanları belirlenmiştir Yapılan çalışmada Ağustos ayında 6-20 m

derinliklerde ancak genel olarak 10 metre derinliklerde olduğunu tespit etmişlerdir Yine bu çalışmada Erçek Gölü’nün son su seviyesi kotu 181052 olarak bildirilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Günümüzdeki durumu

Göl eski zamanlarda Akşehir gölü ile büyük tek bir göl halindeydi Fakat zamanla su kaynaklarının azalması ile Akşehir Gölü Eber gölünden ayrılarak ayrı bir göl oluşturdu Halen eber gölü bir kanal vasıtasıyla Akşehir gölüne su aktarmaktadır
Günümüzde küresel ısınmanın etkisiyle ve özellikle su kaynaklarının bilinçsiz kullanılmasıyla göl küçülmeye başlamıştır Bu nedenle Akşehir

Gölüne su aktarılamamış bu da Akşehir Gölünün sularının çekilmesine sebep olmuştur Bu nedenle Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olan göl yokolma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır Bilinçsizce yapılan barajlar ve çiftçilerin sulama amacıyla kullandıkları dalgıç pompa'lar gölün hem hem yerüstü hem yeraltı sulama kaynaklarını neredeyse sıfıra indirmişlerdir Bunun neticesinde çevre mühendislikleri çalışma başlatmış ve 2007 sonunda bitecek projeler geliştirmişlerdir

Eber Gölü, bir zamanlar kuş cenneti görünümünde ve yüzeyinde su çiçekleriyle bezenmiş bir bahçe iken, bugün yanına yaklaşılmayacak kadar kirletilmiştir Eber Gölü’nü tehdit eden en büyük unsurlar, Afyonkarahisar şehrinin atıkları, Şeker ve Alkoloid Fabrikalarının atıklarıdır Diğer bir tehdit unsuru da, atıkların Eber Gölü’nde biriktikten sonra gölün arıtma vazifesi görmesi ve bu nedenle de süzülen temiz suyun Akşehir Gölü’ne akıtılmasıdır Gölün derinliği bugün 170 m'ye kadar düşmüştür Önlem alınmadıgı takdirde

daha da düşeceği bir gerçektir Gölde ekonomik değeri en yüksek olan kamış üretimi yapılmakta ve sazan, turna ve aynalı sazan balığı bulunmaktadır Ayrıca gölün av turizmi içermesi sebebiyle de il dışından birçok kişinin göl kıyısına av evleri yapmasına yol açmıştır
Eber Gölünde, Temmuz 2002 - 2003 yılları arasında yapılan bir araştırma sonucunda Monogenea asalakları burada incelenen Balıkların, iki tür

M[size="3"]onogenea (Gyrodactylus elegans, Dactylogyrus extensus) solungaç ve yüzgeçlerinde; bir tür Digenea (Posthodiplostomum cuticola) deri ve yüzgeçlerinde; bir tür Cestoda (Bothriocephalus acheilognathi) bağırsaklarında, ve bir tür Arthropoda (Argulus foliaceus) deri, solungaç ve yüzgeçlerinde bulunmuştur
Eber Gölü, su yılanı, tatlı su balıkları, su kuşları, su kaplumbağaları ve diğer yabani hayvanların geniş nüfusunu korumak için, Konya Kültür ve Tabiat Varlıkların Koruma Kurulunun 22 Haziran 1992 gün ve 1359 sayılı kararıyla "1 Derece Tabiat Sit Alanı" ilân edilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

palas (gölova) Tuzla Gölü, insanların olumsuz

etkilerinden ve çevre şartlarından kısmen kurtulmayı başaran tek tuzlu göldür Palas Ovası'nda bulunan gölün Kayseri'ye uzaklıık mesafesi ise 40 km'dir Bu haliyle göl, Palas Ovası'nın 106 km'sine tekabül etmektedir Gölün en

derin yerinin güneybatıda 15 m’yi bulduğu gözlenmiştir Gölün deniz seviyesinden yüksekliği 1131 m'dir Kırkkız ve Işıl Tepesi, Elmalı ve Göztepe gibi önemli yükseltiler arasında kalan çöküntü ve düz araziye Palas Ovası ismi verilmiştir Ova bu haliyle kapalı havzadır

Göl kuzey-güney yönünde Palas Ovası' nın batısında yer almaktadır Değirmen, Yertaşpınar, Körpınar, Başpınar ve Soğukpınar dereleri gölün önemli su kaynaklarındandır
Ovanın batısında yer alan göl, kuzey-güney yönünde, ince uzun bir görünüme sahiptir Derelerin yanı sıra kışın kar

sularının erimesi ve bahar ayıyla yağan yağmurda ve oluşan su taşkınlarıda gölün su kaynakları arasında sayılabilir Gölün çevresinde sazlıklar, sulak çayırlar, tuzcul bitki bızkırları, mera ve tarım alanları bulunur Yazın yağışın olmaması ve sıcaklık nedeniyle buharlaşmanın artması

sonucu gölün suyu buharlaşır bunun sonucunda göl üzerinde kenarlara kaymış durumda 10-15 kalınlığında tuz tabakaları oluşmaktadır Gölün bu durumundan çevre halkı da önemli ölçüde yararlanmaktadır Gölden çıkarılan tuz işlenmek üzere şehir merkezindeki tuz fabrikalarında işlenip arıtılarak

yemektuzu haline getirilmektedir Gölden yalnızca yemek tuzu elde edilebilmektedir Halk gölden elde ettiği tuzla önemli miktarda gelir elde etmektedir Gölün çevresinde bulunan mera ve sulak araziler yine halkın hayvanlarını otlatmak için yararlandığı bir bölgedir Gölün çevresinde bulunan sazlıklar ve halk dilinde "ılgın" denilen bitkiler yazın kuru oldukları zaman kesilir ve kışın yakmak üzere hazırlanır

kaynak: GeldiK http://wwwgeldikcom/turizm-gezi-tauzla-goluhtml (Kayseri palas (gölova) Tuzla Gölü-Kayseri Tuzla Gölü)
Palas Tuzla Gölü 1993 yılında 1 derece doğal sit alanı ilan edidi , aynı zamanda Türkiye'nin yeni Ramsar alanları listesine girdi
Göl ve çevresi MÖ 2 bin yılının başından günümüze kadar Hititler, Dulkadiroğulları ve Osmanlı Devleti gibi birçok devlet ve beyliğin yerleşim alanı olmuş, ticaret ve göç yollarının öemli kesişim noktalarından biri olmuştur Göl ve çevresi tarihi ipek yolunun da üzerinde bulunmaktadır O dönemde ticaret için Sultanhanı gibi birçok han bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

Çıldır Gölü:Ardahan il sınırları içerisinde kalan

Ermenistan sınırında bulunan Arpaçay kolu olan Telek Çayı'dır En büyük olanı Akçakale harabelerinin yanında yer alan adadır Göl etrafında çok az bitki örtüsü gelişmiştir ancak gölü çevreleyen otlaklarda yoğun hayvancılık yapılmaktadır

carpio) Ancak kurak geçen mevsimlerde, göl seviyesi hızla çekilmekte ve bu nedenle sazan gibi türlerin üremesi için gerekli sazlıklar daralmaktadır Bununla beraber, birçok balıkçının yasaklara uymayarak kontrolsüz avlanmaları balık stoklarını olumsuz etkilemektedir

gölü beslemek amacı ile yapılan derivasyon tünellerinin hem diğer havzalardaki kirlilik yükünü göle taşıması, hem de hayvancılık açısından çok önemli çayırların kurumasına neden olması mümkündür Ayrıca inşaatı henüz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #12
Prof. Dr. Sinsi

Uluabat Gölü : (Apolyont veya Öka olarak da bilinir), Bursa ilinde bir göldür
13500 ha alana sahiptir Deniz seviyesinden yüksekliği 9 metredir

Kirmasti çayından beslenmekte olup ayrıca Uluabat deresi ile Susurluk Nehri'ne karışır En derin yeri 4 metre civarında genelinde ise 1-2 metreyi geçmemektedir

Günden güne çevreden ortaya doğru sığlaşmakta olan göl kirli beyaz bir renge sahiptir Dibi çamurlu bir yapıya sahiptir, rüzgarlı havalarda bulanıklaşır
1996 Ocak ayında yapılan sayımda 429

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #13
Prof. Dr. Sinsi

İznik Gölü
, Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda, Bursa ilinin sınırları içerisinde kalan Türkiye'nin 5 büyük gölü, Marmara bölgesinin en büyük gölüdürEskiçağda Askania adıyla anılan göl

Bugünkü adını kıyısındaki İznik kasabasından alır Gemlik Körfezi'nin doğusunda bir çukur alanın ortasındadır Yüzölçümü 298 km², denizden yüksekliği 85 m'dir Genişliği en dar yerinde 11 km, doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 32 km'dir Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin yeri 65 m'dir Gölün suyu tatlıdır Artık sularını batı kenarındaki kum ve çakıl yığınları arasından sızarak Karsak Deresi'yle

Gemlik Körfezi'ne boşaltır Kış ve ilkbahar mevsimlerinde yükselen suları yaza doğru alçalır ve sonbaharda en düşük düzeyine ulaşır Gölün suyu tuzsuz olduğu için tarlaların sulanması için elverişlidir En çok sazan balığı yetiştirilir Çevresi zeytinlikler, bağlar, meyve ve sebze baçeleriyle kaplıdırGölün kuzeyinde Samanlı Dağları güneyinde de Katırlı Dağları yeralmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #14
Prof. Dr. Sinsi

Eğirdir Gölü, Isparta ili sınırları içinde yer almakta ve Göller Bölgesinin en büyük doğal zenginliklerinin başında gelmektedir Kuzey – güney uzanımlı büyük bir çöküntü alanının kuzey sınırında oluşmuş tektonik bir göl olan eğirdir Gölü, 482 Km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin 4 büyük

lüdür Deniz seviyesinden yaklaşık 917 metre yükseklikte bulunan göl, ortalama 14 metre derinliğe sahip olup en derin noktası 16,5 metre cıvarındadır Kuzey – güney uzunluğu 50 km olan gölün, doğu – batı genişliği 3 – 15 kilometre arasında değişmektedir Gölün kuzey tarafına

doğru hoyran boğazıyla ayrılan ve daha küçük bir alanı kaplayan bölümüne Hoyran Gölü, güneyde kalan büyük bölüme ise Eğirdir Gölü denilmektedir Genelde camgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılmaktadır

Zengin balıkçılık ve kerevit potansiyelinin yanı sıra, sulama ve enerji üretimi bakımından da büyük önem taşıyan gölden, çevredeki tarım alanlarının sulanmasında yararlanıldığı gibi, ortalama 25 km uzunluğundaki bir kanalla bağlandığı ve Eğirdir'in güneyinde küçük bir göl

olan Kovada Gölü nü de beslemekte ve dolayısıyla Kovada l ve ll hidroelektrik santrallerinin su ihtiyacı da bu gölden karşılanmaktadır Ayrıca, 1994 yılı sonlarında tamamlanan tesislerle Isparta’nın içme suyu ihtiyacının bir bölümü de Eğirdir Gölü’nden sağlanmaktadır
Gölde; Eğirdir’e bir karayoluyla bağlanmış bulunan iki küçük adacık bulunmaktadır Birincisi Can Ada, ikincisi ise Yeşilada’dır

Canada; Eğirdir ile Yeşilada arasında yer alan ve 7 dönümlük bir alana sahip olan küçük bir adacıktır Yerleşim alanı olmayıp, çadır ve karavan turizmi ile piknik alanı olarak kullanılmaktadır Atatürk ün Eğirdir'i ziyareti sırasında Canada, 1 Şubat 1933 tarihli Belediye encümeni kararıyla kendisine hediye edilmiş, daha sonra Atatürk ün mirasçılarına, onlardan da Eğirdir Belediyesine geçmiştir

Yeşilada : Eğirdir'in en güzel turizm bölgesi olan adada, doğa güzelliklerinin yanında Aya Stefanos Kilisesi gibi tarihi zenginliklerde bulunmaktadır Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren balık lokantaları ve ev pansiyonculuğu gelişmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 06-26-2012   #15
Prof. Dr. Sinsi

Tuz Gölü yüzölçümü bakımından Türkiye'nin ikinci büyük ve en sığ gölüdür İç Anadolu Bölgesi'nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır Türkiye'nin tuz ihtiyacinin %63'ü bu gölden sağlanır Deniz seviyesinden 905 metre yüksekte ve maksimum ölçüleri kuzeyden güneye 80, doğudan batıya ise 50 kilometredir Çevresinde 3,000,000'a yakın nüfus gücü tutar

Özellikleri

Yağış alanı 11900 km² olan Tuz Gölü, dışarıya akıntısı olmayan kapalı bir havza gölüdür Koçhisar gölü olarak da bilinir Yağış alanının genişliğine rağmen beslenme kaynakları zayıftır Göle su getiren akarsular, yazın suları iyice azalan ya da tamamen kuruyan derelerdir Bunlar Şereflikoçhisar'dan gelen Peçenek Çayı, Aksaray'dan gelen Melendiz Çayı, güneyden ve batıdan gelen İnsuyu, Karasu, Kırkdelik çaylarıdır Bunlardan başka Beşşehir

Gölünün fazla sularını Konya'nın atık sularıyla beraber Tuz Gölü'ne boşaltan DSİ tahliye kanalı da Tuz Gölü'nün su seviyesinin yükselmesine sebep olmaktadır Gölün ortalama su seviyesi 40 cm civarında, yağışın arttığı mayıs ayında ise yaklaşık 110 cm'dir Ağustos ayında göl büyük ölçüde kurur Tuz oranının fazla oluşu, buharlaşma sonucunda göl sahasının büyük kısmında her yıl yenilenen 10-30 cmlik tuz tortulaşmasına neden olmaktadır Yaz sonlarına doğru Kaldırım Tuzlası ile karşı kıyı arasında yürümek mümkündür Bu mevsimde tuzluluk oranı binde 329 gibi dikkat çekici bir orana erişmektedir Kimyasal bileşim itibariyle burada mutfak tuzu (sodyum klorür) karakterinde bir tuzluluk hakimdir ve sodyum klorür oranı, magnezyum klorür ve sodyum sülfat oranlarından yüksektir

Göldeki tuz birikmesi çeşitli faktörlere bağlı bulunmaktadır Çevrede jips ve tuz tabakaları içeren Oligosen formasyonunun bulunuşu gölün tuzlaşmasında önemli bir rol oynamıştır Fakat gölün tabanındaki kaynaklardan da tuzlu sular geldiği tespit edilmiştir Gölün sığ oluşu ve buharlaşmanın şiddetli oluşu tuz birikmesinin diğer faktörleridir Yazın buharlaşma sonucu tortulanan tuz tabakası makinalarla kazılıp tuzlalarda toplanır Kaldırım, Kayacık ve Yavşan tuzlaları adı verilen bu tuzlalar önceleri Tekel tarafından işletilirken 2005 yılında özelleştirilmiştir Tuz

Gölü'nden elde edilen tuzu yıkayıp öğüten tuz fabrikaları Şereflikoçhisar ekonomisinin belkemiğini oluşturmaktadır Tuz Gölü ve çevresi 2001 yılında özel koruma alanı ilân edilmiştir Tuz Gölü ve çevresi Phoenicopterus rubber olarak adlandırılan flamingo kolonilerinin ana üreme bölgeleridir "Anser albifrons" adı verilen Sakarca kazınında ikinci büyük üreme merkezidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com