Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hayatın, yapısı

Hayatın Yapısı

Eski 04-25-2009   #1
Şengül Şirin

Hayatın Yapısı

Moleküler biyoloji, biyolojinin moleküler düzeyde yapılanıdır Genetik ve biyokimya başta gelmek üzere, bu dal, birçok dalla iç içe geçmiştir Moleküler biyolojinin ilgi alanı hücrenin değişik sistemleri - DNA, RNA ve protein sentezini de kapsayarak - ve bu etkileşimlerin nasıl kontrol edildiğidir
Hücre biyolojisi ise hücrenin fizyolojik, davranışsal - etkileşimleri ve hareketleri de dahil - özelliklerini inceler Bu işlem, hem mikroskobik hem de moleküler düzeyde yapılır Hücre biyolojisi, hem bacteria gibi tek hücreli hem de insan gibi çok hücreli organizmaları inceler
Hücre oluşumu ve görevinin anlaşılması, tüm biyolojik bilimler için hayati değer taşır Hücre türleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılması ise özellikle hücresel ve moleküler biyolojinin konusudur Bu farklar ve benzerlikler, birleştirici bir fikir oluşturmada kullanılırlar
Genetik, genlerin, kalıtımın ve organizmaların değişkenliğinin bilimidir Modern araştırmalarda, belirli bir genin ne işe yaradığı konusunda önemli bilgiler verir Genetik bilgi, genellikle, DNA moleküllerinin kimyasal yapılarının ifade edildiğikromozomlarda taşınır Genler, protein sentezi için gerekli bilgiyi kodlarlar Dolayısıyla da bir bireyin fenotipinin belirlenmesinde büyük görev alırlar
Gelişim biyolojisi, organizmaların büyüyüp gelişmesini inceler EmbriyolojidenCaenorhabditis elegans, Drosophila melanogaster, Brachydanio rerio, Mus musculus ve Arabidopsis thaliana'dır ortaya çıkan bu dal, hücre büyümesinin genetik kontrolünü, hücresel farklılaşmayı ve değişimi inceler Gelişim biyolojisinde kullanılan model organizmalardan bazıları

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com