Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > İlk Yardım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağlı, hastalıklar, ilkyardım, oluşan, yüksekliğe

Yüksekliğe Bağlı Oluşan Hastalıklar Ve İlkyardım

Eski 10-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yüksekliğe Bağlı Oluşan Hastalıklar Ve İlkyardım

deniz seviyesinde 160 mm Hg iken,[Linkleri görmek için üye olmalısınız ÜYELİK >>>

2000 metrede 125 mm Hg

3000 metrede 110 mm Hg

4000 metrede 95 mm Hg ya kadar düşer

Yükseklere yavaş yavaş (yürüyerek) veya hızlı (teleferik, helikopter ile) çıkmaya ve buralarda kalma sürelerine bağlı olarak vücudumuzda çeşitli uyum mekanizmaları harekete geçer:

Yüksek ortamlarda uzun süre kalanlarda, dolaşımdaki yetersiz oksijen nedeniyle hayati organlara daha fazla oksijen taşımak amacıyla alyuvar üretimi (kandaki alyuvarların sayısı) artar Oysa bu artış, kanın akışkanlığını azaltarak, pıhtı oluşumunu kolaylaştırır; bu ise dolaşım bozukluklarına ve kalbin yükünün artmasına neden olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com