Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alışverişi, alışverişiisı, anlatımı, dersi, içerik, isı, kimya, konu, ödev

İsı Alışverişi-İsı Alışverişi Kimya Dersi Konu Anlatımı İçerik Ödev

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İsı Alışverişi-İsı Alışverişi Kimya Dersi Konu Anlatımı İçerik Ödev

Sıcaklıkları farklı iki cisim birbiriyle temas ettiğinde, ısı alışverişinde bulunurlar Örneğin sıcak bir cismi soğuk suya atarsanız; cisim soğurken, su biraz ısınır Isı enerjisi sıcak cisimden soğuk cisme akmıştır Isı alışverişi cisimler aynı sıcaklığa gelince biter Bu sıcaklığa denge sıcaklığı denir Isıca yalıtılmış bir ortamda Sıcak cismin verdiği ısı enerjisi soğuk cismin aldığı ısı enerjisine eşit olmalıdır Bu ilkeyle denge sıcaklığı hesaplanabilir Örneğin 70 0C sıcaklıktaki suya 30 0C sıcaklıkta bir metal atılırsa, ıcak su soğuk metali biraz ısıtırken kendisi soğur ve arada bir sıcaklıkta buluşurlar Yani su ve metalin son sıcaklıkları 30 ve 70 0C arasında olur Peki tam olarak kaç derece olur? Bunun hesaplanabilmesi için, suyun verdiği ısı metalin aldığı ısıya eşitlenir

Qalınan = Qverilen

Alınan enerji Q1 = mcDt = m1c1(t-t1) Verilen enerji: Q2 = mcDt = m2c2(t2 - t)

Bu ısılar birbirine eşitlendiğinde, t değeri yani son sıcaklık bulunur

m1c1(t-t1) = m2c2(t2 - t)

Bu denklemdeki mc değeri o maddenin ısı sığasını gösterir Isı sığası C harfi ile gösterilir birimi cal/0C tır Isı sığasının tanımı: bir maddenin sıcaklığını 1 0C arttırmak için gereken ısı enerjisidir Maddenin 1 gr*****n değil, tam*****n sıcaklığını 1 0C arttırmak için gereken ısı Bu tanımdan ısı sığası formülünün C=mc olacağı bulunur c, özısı; m: kütledir O halde yukarıdaki formülü ısı sığası (C) ile yeniden yazarsak;

C1(t-t1) = C2(t2 - t)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com