Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aynştaynyum, elementler

Elementler - Aynştaynyum Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Elementler - Aynştaynyum Nedir?

Aynştaynyum

Aynştaynum (Alm Einsteinium, Fr Einsteinium, İng Einsteinium) atom numarası 99 olan, uranyumun sürekli ısınmasıyla veya termonükleer tepkimeler sırasında oluşan yapay element 1952'de Argonne, Los Alamos Ulusal Labaratuarlarında(ABD) Albert Einstein tarafından bulunmuştur
Atom numarası: 99
Simge: Es
Kütle numarası: 2540881
Kaynama Noktası: -
Erime Noktası: -
Yoğunluk: -
Buharlaşma Isısı: -
Kaynaşma (Füzyon) Isısı: -
Elektriksel iletkenlik: -
Isıl iletkenlik: -
Özgül Isı Kapasitesi: -

Sun?î yoldan elde edilen kimâsal bir element ?Es? sembolüyle gösterilen bu element ilk defâ 1952?de Büyük Okyanusun güney kesiminde patlatılan bir termonükleer bombanın döküntüleri arasında bulunarak tanımlanmıştır
Aynştaynum aktinitler serisinden olup III B grubunda bulunur Atom numarası 99, en kararlı izotopunun kütle numarası 254?tür Elektron düzeni (Rn) 5f117s2 şeklinde olup bileşiklerinde +2 ve +3 değerlerini alır
Aynştaynumun bütün izotopları radyoaktiftir İzotoplarının karışımı, plutonyum gibi daha küçük atom numaralı elementlerin yavaş nötronlarla bombardıman edilmesinden elde edilebilir Aynştaynyum-253?ün bombardımanından ise atom numarası 101 olan mendelevyum elde edilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com