Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bileşikler, hidrojen, sülfür

Bileşikler - Hidrojen Sülfür Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bileşikler - Hidrojen Sülfür Nedir?

• Hidrojen sülfürKimyasal Adı
    • Hidrojen sülfit
    Diğer adları
    • Hidrosülfürik asit
    • Sülfan
    • Sülfür hidrit
    Kimyasal formül
    • H2S
    Molekül ağırlığı
    • 34082 g/mol
    CAS numarası
    • [7783-06-4]
    Yoğunluk
    • 1363 g/cm3, gaz
    Ergime noktası
    • -8230 °C (19085 K)
    Kaynama noktası
    • -6028 °C (21287 K)
Hidrojen sülfür, renksiz, çürük yumurta1796'da C Louis Berthallet tarafından bileşiği meydana getiren elementler tâyin edildi Formülü H2S şeklindedir kokusunda zehirleyici bir gazdır
Çok şiddetli zehir olan hidrojen sülfürün 10-5lik bir konsantrasyonda da kokusu hissedilebilir Sıvılaştırılmış hidrojen sülfür elektriği iletmez Kaynama noktası -60,75 °C, erime noktası ise -83,70 °C'dir Havadan 119 defâ daha ağırdır Kaynama noktasında yoğunluğu 0,993'tür Suda ve alkolde oldukça çözünür Yanıcıdır % 4,5-45,5 oranında hidrojen sülfür içeren hava patlayıcıdır
Hidrojen sülfür az miktarda petrolde, kaplıcalarda ve tabiî gaz kuyularında bulunur Elementlerinden de elde edilen hidrojen sülfür laboratuvarlarda demir sülfür üzerine hidrojen klorür etki ettirmekle elde edilir Saf hidrojen sülfür elde etmek için kalsiyum veya baryum, sülfür reaksiyona sokularak oluşturulur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com