Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatımı, dersi, hidroliz, kimya, konu, nedirpolimerleşme, polimerleşme

Polimerleşme Ve Hidroliz Nedir-Polimerleşme Ve Hidroliz Kimya Dersi Konu Anlatımı

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Polimerleşme Ve Hidroliz Nedir-Polimerleşme Ve Hidroliz Kimya Dersi Konu Anlatımı

Polimerleşme, polimerlerin oluşmasını sağlayan kimyasal tepkimeyi belirten terim Çoğunlukla 1 ya da 2 bileşiğin 1 ya da l'den çok küçük molekülünden (monomer) oluşan polimerler, 2 temel polimerleşme tepkimesinin sonucudurlar Çift (ya da üçlü) bağ içeren moleküller, aynı ya da başka bileşiğin molekülleriyle, polimerleşmenin yanı sıra, katılma tepkimesi de verirler Bu moleküllerin biraraya gelerek oluşturdukları uzun zincirlerde (polimerler) çift bağların yerini tekli bağlar alır Dolayısıyla poîimerler, yüzlerce karbon atomundan kurulu uzun bir karbon zinciri taşıyan alkanlar-dır Buna etenin (CHCH) polİmerleşmesi örnek

gösterilebilir Uygun koşullarda eten polimerleşerek polieten ya da politen verir Bu uzun hidrokarbon zincirinde yapıyı kuran, yinelenen yalın birim —CH2— grubudur ve polimerin formülü (— CHj— )n biçiminde yazılır; burada n biraraya gelen yalın grupların sayısını gösterir

Polimeri eşmenin ikinci türü olan yoğunlaşma polimerleşmesinde, monomerler yoğunlaşma tepkimelerine katılırlar Başka bir deyişle, moleküllerarası yeni bir bağın oluştuğu her an, aralarından yalın bir molekül, elenir Monomer moleküllerinin aynı cinsten ya da farklı en az 2 işlevsel grubu bulunması gerekir Böylece her monomer en az 2 farklı yerde yeni bir bağ oluşturabilir; dolayısıyla da uzun bir zincir kurabilir Sözgelimi, bir kar***silik asitle bir alkol tepkidiklerinde, bir su molekülü eleyerek yoğunlaşıp ester oluştururlar; iki kar***sil grubu bulunan bir molekül, 2 hidroksil gruplu bir başka molekülle tepkidiğindeyse, yoğunlaşma polimerleşmesi sonucunda terilen gibi polyesterler oluşur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com