Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cümlesi, haber, kullanılır, nerelerde

Haber Cümlesi Nedir? Haber Cümlesi Nerelerde Kullanılır?

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Haber Cümlesi Nedir? Haber Cümlesi Nerelerde Kullanılır?

Haber Cümlesi Nedir?-Haber Cümlesi Nerelerde Kullanılır?

Bir yargıyı olumlu ya da olumsuz biçimde aktaran cümlelerdir Bir eylemin yapıldığını yapılabileceğini bir varlığın bulunduğunu ifade eden cümleler olumlu tersini ifade edenler olumsuzdur Olumlu cümlelerde mantıkça istenen bir durumun bulunması gerekir

Aşağıdaki yüklemleri inceleyerek bunu açıklayalım

Olumlu: geldi koşmalı var paralı güzel

Olumsuz: gelmedi koşmamalı parasız güzel değil

Görüldüğü gibi olumlu yüklemler “-ma -me” olumsuzluk ekiyle “değil” olumsuzluk edatıyla “-sız” gibi olumsuz anlam veren eklerle olumsuz hale getirilebiliyor Bazı cümlelerde ise yapıca yukarıdaki olumsuzluklar bulunduğu halde cümle anlamca olumlu olabilir Bu çoğu kez iki olumsuzluğun bir arada bulunduğu yargılarda görülür

Örnek: “Aslında o seni tanımıyor değildi” cümlesinde “tanımıyor değil” yükleminde iki olumsuzluk vardır ve bunlar yüklemin “tanıyor” şeklinde olumlu bir yargı vermesini sağlamışlardır

Bazı cümlelerde ise olumsuzluk soru yoluyla sağlanır

Örnek: “Ben onu unutabilir miyim hiç?” cümlesinde yüklem olumlu olduğu halde cümlenin anlamı soru yoluyla olumsuz hale getirilmiştir

Bazı cümlelerde olumsuzluk bağlaçlarla sağlanır

Örnek: “Ne konuyu biliyor ne soruyu soruyor cümlelerinde ne ne bağlacı

Örnek: “Sanki o seni seviyor da”cümlesinde “sanki” bağlacı cümleye olumsuz anlam katmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com