Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
haber, kipleri

Haber Kipleri

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Haber Kipleri

Haber Kipleri

İş, oluş ve hareketleri bir zamana bağlayarak bildiren kipler haber kipleridir

- Di' li (belirli , görülen) geçiş zaman : Bu kip, eylem tabanlarına -di eki getirilerek yapılır İşin, oluşun, sözden önce greçekleştiğini ve kesin olduğunu bildirir

Kitabını al-dı-m

Tatile git-tik

- Miş' li ( belirsiz) geçmiş zaman : Bu kip eylem tabanlarına -miş eki getirilerek yapılır Eylemin geçmişte olduğunu bildirir Ancak, eylemi anlatan kişi eylemi görmemiş; duymuş ya da sonradan farketmiştir Olanın kesinliğinden emin değildir

Koltukta uyu-muş-sun

Aydın, balık tut-muş

- Şimdiki zaman : Eylem tabanlarına -(i)yor eki getirilerek yapılır İşle anlatış birliktedir

Dersine çalışı-yor

Beni görmü-yor

- Gelecek zaman : Eylem tabanlarına -ecek (-acak) eki getirilerek yapılır Eylemin, sözden sonra yapılacağını anlatır

Bir ay sonra Antalya' ya gideceğiz

- Geniş zaman : Eylem tabanlarına -(i)r eki getirilerek oluşturulur Eylemin her zaman yapılabileceğini anlatır

Her gece kitap okur

Babam beni bekler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com