Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
250, akçe, değiştiren, milyonu

250 Milyonu Değiştiren 5 Akçe !!

Eski 03-31-2009   #1
bonsoir
Icon1861

250 Milyonu Değiştiren 5 Akçe !!

Kendi halinde tüccardıBir gün kumaşları gemiye yüklediEndonezya’ya gittiOraya yerleşti ,işini orada sürdürdüKumaşları kaliteli ,halkın istediği cinstendiKendiside kanaatkardıKazancı az olsun,helal olsun düşüncesindeydiBir gün işyerine geç geldi Eleman iyi kar yapmıştı sattığı mallardanMerak etti,sordu” Hangi kumaştan sattın?” ”Şu Kumaştan efendim” “Metresini kaça verdin?” “ 10 akçeye “ “Nasıl olur ,5 akçelik kumaşı nasıl 10 akçeye satarsın ?””Bize hakkı geçmiş adamcağızınGörsen o adamı tanırmısın?” Eleman gitti adamı bulup getirdiDükkan sahibi müşteriyi karşısında görünce helallik istedi ve fazladan verdiği parayı da geri verdiMüşteri şaşırmıştıBöyle bir olayı daha önce ne duymuş ne de görmüştüÇok geçmeden bu olay dilden dile dolaştı taa ki kralırın kulağına vardıKral bu tüccarı huzuruna çağırıp sordu:”

Yaptığınız bu davranışı biz daha önce ne duyduk ne de gördükBunun aslı nedir?” “Ben Müslümanım” dedi tüccar “İslam dini böyle emrederMüşterinin bana hakkı geçmiştirDolayısıyla kazancıma haram girmiştirBen sadece bir yanlışı düzelttim”Kral :”İslam ,Müslümanlık nedir?” gibi peş peşe sorular sordu Birer birer sorularına cevap aldı Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını Fazla zaman geçirmeden İslam’ı kabul ettiDaha sonra kısa sürede halk Müslüman oldu250 milyonluk nüfusa sahip bu günkü Endonezya’nın İslam’ı kabulünü araştırırsanız bu hadise mutlaka karşılaşırsınızYapılan tek şey var dı:İnandığı gibi yaşamak ,sahip olduğu güzellikleri çevresiyle paylaşmak Peygamber Efendimizin müjdesi açık: “Doğru ve güvenilir tüccar kıyamet günü peygamberler ,sıdıklar (doğrular)ve şehidlerle beraberdir” Yani asıl etkili olan söz dili değil ,hal diliydiKonuşmaktan çok yaşamaktı Anlamaktan ziyade davranış dilinin devreye girmesiydi

alıntı

DostÇa KalıN

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com