Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
denetim, gözetim

Gözetim Ve Denetim

Eski 05-17-2009   #1
Şengül Şirin

Gözetim Ve Denetim

GÖZETİM VE DENETİM :

Madde 13 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3222/3 md)

(Değişik cümle: 17/07/2003 - 4949 SK/2 md) İcra ve iflas daireleri, 4 üncü maddedeki esaslara göre icra mahkemesi *1* hakiminin daimi gözetimi ve denetimi altındadır Bu daireler Cumhuriyet savcıları ve adalet müfettişleri vasıtası ile denetime tabi tutulur Cumhuriyet savcıları bu daireleri yılda en az bir defa denetlerler

İcra ve iflas memur ve yardımcılarının disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerinden dolayı, haklarında Devlet Memurları Kanununun disiplin cezalarına ilişkin hükümleri uygulanır

BİRİNCİ TEFTİŞ :

Madde 13/a - (Ek madde: 18/02/1965 - 538/9 md)

13 üncü maddeye göre Cumhuriyet savcılarınca ilk defa yapılacak teftişin, geçen bir yıllık işlemlere şamil olmak üzere her sene Ocak ayı içinde yapılması ve düzenlenecek raporların birer örneğinin icra ve iflas dairesi ile Cumhuriyet savcılığında saklanması, diğer örneğinin ise en geç o ayın sonunda Adalet Bakanlığına gönderilmesi gereklidir

Teftişlerin yapılması, savcılıkların açık olması hallerinde bunun kimler tarafından yerine getirileceği ve teftiş raporlarının nasıl düzenleneceği yönetmelikte belirtilir

TÜZÜK, YÖNETMELİK VE YARGITAY KARARLARI :

Madde 14 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/10 md)

Bu kanunun uygulama şekli tüzükle, icra ve iflas daireleri ile tetkik mercilerinde tutulacak defterlerle dosyaların ve diğer basılı kağıtların düzenlenme şekilleri Adalet Bakanlığınca hazırlanacak yönetmelikle tayin ve tesbit olunur

(İkinci fıkra mülga: 06/06/1985 - 3222/47 md)

(Ek fıkra: 17/07/2003 - 4949 SK/3 md) Yargıtay, icra ve iflas işlerine ait kararların tamamını düzenli olarak yayımlar Buna ilişkin esaslar Yargıtay tarafından yönetmelikle düzenlenir

HARÇLAR :

Madde 15 - (Değişik madde: 03/07/1940 - 3890/1 md) *

İcra ve iflas harçlarını kanun tayin eder Kanunda hilafı yazılı değilse, bütün harç ve masraflar borçluya ait olup neticede ayrıca hüküm ve takibe hacet kalmaksızın tahsil olunur

İcra takiplerinde, müzahereti Adliye kararları takibe yetkili icra mahkemesi tarafından Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 465 ve müteakip maddelerine tevfikan ittihaz olunur

ŞİKAYET VE ŞARTLAR :

Madde 16 - (Değişik madde: 03/07/1940 - 3890/1 md)

Kanunun hallini mahkemeye bıraktığı hususlar müstesna olmak üzere İcra ve İflas dairelerinin yaptığı muameleler hakkında kanuna muhalif olmasından veya hadiseye uygun bulunmamasından dolayı icra mahkemesine şikayet olunabilir Şikayet bu muamelelerin öğrenildiği tarihten yedi gün içinde yapılır

Bir hakkın yerine getirilmemesinden veya sebepsiz sürüncemede bırakılmasından dolayı her zaman şikayet olunabilir *1*

ŞİKAYET ÜZERİNE YAPILACAK MUAMELELER :

Madde 17 - Şikayet icra mahkemesince *1* , kabul edilirse şikayet olunan muamele ya bozulur, yahut düzeltilir

Memurun sebepsiz yapmadığı veya geciktirdiği işlerin icrası emrolunur

YARGILAMA USULLERİ :

Madde 18 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/11 md)

İcra mahkemesine arzedilen hususlarda basit yargılama usulü uygulanır

Şu kadar ki, talep ve cevaplar dilekçe ile olabileceği gibi tetkik merci ine ifade zaptettirmek suretiyle de olur

(Değişik fıkra: 17/07/2003 - 4949 SK/4 md) Aksine hüküm bulunmayan hallerde icra mahkemesi, şikayet konusu işlemi yapan icra dairesinin açıklama yapmasına ve duruşma yapılmasına gerek olup olmadığını takdir eder; duruşma yapılmasını uygun gördüğü takdirde ilgilileri en kısa zamanda duruşmaya çağırır ve gelmeseler bile gereken kararı verir Duruşma yapılmayan işlerde icra mahkemesi, işin kendisine geldiği tarihten itibaren en geç on gün içinde kararını verir Duruşmalar, ancak zorunluluk halinde ve otuz günü geçmemek üzere ertelenebilir *1*

MÜDDETLER

BAŞLAMASI VE BİTMESİ :

Madde 19 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/12 md)

Gün olarak tayin olunan müddetlerde ilk gün hesaba katılmaz Ay veya sene olarak tayin olunan müddetler ayın veya senenin kaçıncı günü işlemeye başlamış ise biteceği ay veya senenin aynı gününde ve

müddetin biteceği ayın sonunda böyle bir gün yoksa ayın son gününde biter

Bir müddetin sonuncu günü resmi bir tatil gününe rastlarsa, müddet tatili takibeden günde biter

Müddet, son günün tatil saatinde bitmiş sayılır

MÜDDETLERİN DEĞİŞTİRİLMEMESİ:

Madde 20 - Bu kanunun tayin eylediği müddetleri değiştiren bütün mukaveleler hükümsüzdür Ancak her hangi bir müddetin geçmesinden istifade hakkı olan borçlu bu hakkından vazgeçebilir Bu vazgeçme üçüncü şahıslara tesir etmez

İCRA TEBLİĞLERİ:

Madde 21 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/13 md)

İcra dairelerince yapılacak tebliğler yazı ile ve Tebligat Kanunu hükümlerine göre olur Bu tebliğler makbuz karşılığında doğrudan doğruya tevdi suretiyle de yapılabilir

İlamda ve 38 inci maddeye göre ilam hükmünde sayılan belgelerle ipotek senedinde yazılı olan adresi değiştiren alacaklı veya borçlu; keyfiyeti birbirlerine noter vasıtasiyle bildirmiş olmadıkça, tebligat aynı adrese yapılır ve bu adreste bulunmadığı takdirde Tebligat Kanununun 35 inci maddesi uygulanır

Adres değişikliği, yukarıdaki fıkra gereğince alacaklı veya borçlu tarafından diğer tarafa tebliğ olunduğu halde eski adrese tebligat yaptırarak Tebligat Kanununun 35 inci maddesinden faydalanmış olan taraf bu suretle diğer tarafa verdiği bütün zararları yüzde 15 fazlasiyle ödemeye mecbur olduğu gibi hakkında 343 üncü maddedeki ceza da uygulanır

İCRANIN DURDURULMASI:

Madde 22 - Şikayet, icra mahkemesince *1* karar verilmedikçe icrayı durdurmaz

KANUNDAKİ ISTILAHLAR:

Madde 23 - (Değişik madde: 29/06/1956 - 6763/42 md)

Bu kanunun tatbikında: (ipotek) tabiri ipotekleri, ipotekli borç senetlerini, irat senetlerini, gemi ipoteklerini, eski hukuk hükümlerine göre tesis edilmiş taşınmaz rehinlerini, taşınmaz mükellefiyetlerini, bazı taşınmazlar, üzerindeki hususi imtiyazları ve taşınmaz eklentisi üzerine rehin muamelelerini,

(Değişik fıkra: 17/07/2003 - 4949 SK/5 md) (Taşınır rehni) tabiri, teslime bağlı rehinleri, Türk Medeni Kanununun 940 ıncı maddesinde öngörülen rehinleri, ticari işletme rehnini, hapis hakkını, alacak ve sair haklar üzerindeki rehinleri,

Sadece (Rehin) tabiri, (İpotek) ve (Taşınır rehni) tabirlerine giren bütün taşınır ve taşınmaz rehinlerini ihtiva eder

(Taşınmaz) tabiri, gemi siciline kayıtlı olan gemilere de şamildir Diğer gemiler bu kanun hükmünce taşınır sayılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com