Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dökümü, roman, yaprak, özeti

Yaprak Dökümü (Roman Özeti)

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yaprak Dökümü (Roman Özeti)

YAPRAK DÖKÜMÜ

Kitabın Adı: Yaprak Dökümü
Kitabın yazarı: Reşat Nuri Güntekin
Kitabın Sayfa Sayısı: 135
Kitabın Özeti:
Ali Rıza Bey ‘Babıali yetiştirmelerinden’ başarılı ve namuslu bir memurdur Şevket adında bir oğlu, Fikret, Leyla, Necla ve Ayşe adında dört kızı vardır ‘Altın Yaprak Anonim Şirketi’ndeki son görevinden ayrılmak zorunda kalınca, evin bütün yükü bankada çalışan oğlu Şevket’e kalır
Şevket, çalıştığı bankada daktilo memuresi olarak çalışan Ferhunde Hanım’la evlenir Ferhunde Hanım, parayı ve eğlenceyi çok sever Leyla ve Necla’yı da bu hayata alıştırır Fikret, evdeki bu gidişi beğenmez, yaşlı ve evli bir adamla evlenir, evden uzaklaşır Şevket, Ferhunde’nin aşırı isteklerini karşılamak için zimmetine para geçirir, ödeyemez ve tutuklanır Ferhunde evden kaçar Necla, Suriye uyruklu bir adamla evlenir; Suriye’ye gider
Ali Rıza Bey hastalanır Hastanede yatarken daha önce kötü yola düştüğü için evden kovduğu ve bir avukatın metresi olarak yaşayan kızı Leyla tarafından kendi evine götürülür
Kitap Hakkında Düşünceler:
Yaprak Dökümü’nde Reşat Nuri Güntekin, bir memur ailesinin gelir darlığı ve ahlak düşkünlüğü içerisinde parçalanıp çöküşünü, ustalıklı bir dille anlatıyorToplumsal yönü ağır basan bir roman Eski görenek ve ahlak anlayışına bağlı kalan bir küçük bürakratın, değişen sosyo-ekonomik koşulların belirlediği yeni hayatını yadırgaması başarıyla sergiliyor Her insanın zevkle okuyacağını tahmin ederek herkese tavsiye ediyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com