Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Beslenme, Diyet ve Sağlık > Cinsellik

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevaplar, cinsel, ece, hakkında, hattat, ile, soru, yaşam

Dr. Ece Hattat İle Cinsel Yaşam Hakkında Soru Ve Cevaplar

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dr Ece Hattat ile cinsel yaşam hakkında soru ve cevaplar

Seks ve yaşlılık konusundaki araştırmalarıyla tanınan DrEce Hattat GÜNAYDINın sorularını yanıtladı Dr Ece Hattat Günaydın Gazetesi yazarı Aynı zamanda genç bir bilim kadını Dünya Sağlık Örgütü Sosyal ve Medikal Yaşlanma doktora programını Avrupa Yaşlılık Merkezinde birincilikle tamamlayan ilk Türk kadın Uluslararası Kadın Cinsel Sağlığı Birliği eğitimini tamamlayan en genç hekim

Oxford Üniversitesinde Avrupa Cinsel Tıp Derneğinin kurmuş olduğu Avrupa Cinsel Tıp Akademisini başarıyla tamamlayan ilk Türk hekim Dünya Sağlık Örgütü için Yaşlanma ve Cinsellik konusunda bilimsel çalışma yapan ilk hekim Yurt dışı ve yurt içi kongrelerinde de birçok bilimsel çalışma sundu

* Genç bir kadın için Türkiyede cinsel yaşamla ilgili araştırma yapmak zor mu?
Kolay değil Çünkü cinsellik Türkiyede hâlâ bir tabu Ancak benim önemli bir avantajım oldu Babam Prof Dr Halim Hattat, Türkiyede cinsel sağlıkla ilgili ilk çalışmaları Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde 1980lerde başlatan kişi Ablam İrem Hattat da uzun yıllardır Avrupa Cinsel Sağlık Birliğinin başkanı
Biz 2002 yılından beri bu birliğin çalışmalarını Aile Sağlığı Araştırma Derneği bünyesinde, Türkiyede yürütüyoruz Telefonla yardım hattımız var Araştırmalarıma katılanlar ilk başta çekingen olsa da benim bu konuları rahat konuşmam onları da rahatlatıyor Seks sorunlarını önce keşfetmek gerekiyor, seks yatak odası sınırları içinde bitmiyor, sokağa da yansıyor Bu nedenle dışarıda da gözlemlemek, araştırmak ve öğrenmek çok önemli

ARTIK 65 DEĞİL, 75 YAŞLI!

* Yaşlanma ve cinsellik konularında çalışma yapıyorsunuz Cinsellik mutlaka yaşlanır mı, siz ne düşünüyorsunuz?
Cinselliğin hayat devam ettikçe sürdüğüne inanıyorum Yapılan çalışmalar da bunu gösteriyor Çoğu kişi de “Artık bizden geçti” gibi bir imaj çizseler de aslında cinselliğe oldukça önem verdiklerini ve bunun devam etmesini dilediklerini belirtiyorlar

Bazı yaşlı çiftler için ele tutuşmak, sarılmak, alternatif cinsel davranışları sürdürmek de duygusal ve fiziksel tatmini sağlıyor Cinsel sorunların ise tedavisi var Tıbbi yardım ile istedikleri süre boyunca cinselliğe devam edebiliyorlar 95 yaşında bir hastamız var, ilacını alıp eşinin yanına koşuyor

* Yaşlanmayı bir gün durdurabilecek miyiz ya da yaşlılığın şekli, sınırları değişecek mi?
Yaşlanmayı durdurmanın çok da mümkün olmadığını düşünüyorum Ancak yaşlanmayı yavaşlatmak ve kaliteli hale getirmek mümkün 20nci yüzyıla yaşlanma devrimi de deniyor 25 yıl boyunca yaşlı nüfus 7 milyon kişi artacak Eskiden 60 yaş yaşlılık sınırıyken şimdi bu sınır 65e çekildi 65-75 yaş arasına ise genç yaşlı diyoruz Artık 75 sonrasına yaşlı diyoruz

SEKS SORULARI ÖZELDİR

* Türkiyede birkaç yıl öncesine kadar kadın ürolog bile yoktu, seksolog hâlâ yok Klinik deneyimlerinizi anlatır mısınız? Hastalarınız size cinsel sorunlarını anlatabiliyorlar mı?
Yoksa yaş ve cinsiyet bu konularda dezavantaj mı? Aslında yaş ve cinsiyet tüm dünyada bu konu için bir dezavantaj Ancak ailecek bu konu ile uğraşmamız insanlarda da bir rahatlama sağlıyor Benim cinsel konuları çok açık bir dille, çekinmeden ifade etmem de onların açılmalarını kolaylaştırıyor Ben cinsel sorun yaşayan kişilerle nasıl konuşmam gerektiği ile ilgili yurt dışında eğitim aldım Özel konuşma teknikleri kullanıyorum

BİZİM EVDE CİNSELLİK RAHAT KONUŞULUR

* Babanız Prof Dr Halim Hattat da cinsel konulardaki araştırmalarıyla tanınıyor Birlikte kitap da yazmışsınız İnsanın babasıyla kitap yazması zor mu?
Aslında küçüklüğümden beri babam cinsel tıp ile uğraştığı için bu konu bizim evimizde çok rahat konuşulurdu Daha sonra hem tıp fakültesi, hem de Avrupada cinsel tıp eğitimini tamamlamam bu konuyu daha medikal bir hale getirdi

Bu nedenle cinsellik gibi kimsenin konuşamadığı bir konuyu biz babakız rahatlıkla konuşuyoruz Artık daha çok iş arkadaşı olduk Bu nedenle kitap yazma sürecinde de bir zorluk yaşamadık Her satırı, her kelimeyi tekrar tekrar okuduk, düzelttik Babamla kitap yazarken, onun hocalığına bir kez daha saygı duydum Onunla kitap yazmak üroloji ihtisası yapmak gibiydi

HASTA KARŞISINA MAKYAJSIZ ÇIKMAM

* Bilim kadınları çok süslenmez, çok çekici giyinmez Siz kendinize böyle kalıplar koyar mısınız?
Benim önümde, bu konuda annem önemli bir rol model oldu Kendisi hem önemli bir bilim kadını ve hoca olarak uzun yıllar çok yoğun çalışan, araştırmalar yapan, hem de kişisel bakım ve görünüşüyle beğeni toplayan bir doktordur Açıkçası onun makyajsız veya özensiz halde kliniğe, hastaneye gittiğini bir kez dahi görmedim Bu nedenle ben de elimden geldiğince bu konuda özenli davranıyorum Makyajsız hasta karşısına çıkmamaya çalışıyorum

DÜĞÜNÜME ÜÇ GÜN KALA TEZ YAZDIM

* İyi bir araştırma için bugüne kadar nelerden fedakarlık yaptınız?
Bol bol vakit fedakarlığında bulunduğumu söyleyebilirim Çünkü Dünya Sağlık Örgütü çok titiz bir kurum En son düğünüme üç gün kala, günde 15-16 saat bilgisayarda yazı yazıyordum

BİZ BEKARETİ ONLAR SANAL SEKSİ TARTIŞIR

* Türkiyede yaptığınız araştırmalarınızı dünyaya da sunuyorsunuz Sizce cinsellik ve yaşlanma konularında Türkiyenin diğer ülkelere hiç benzemeyen tarafları var mı?
Yoksa tıp söz konusu olduğunda bütün dünyada kurallar aynı mı? Verilerimizi yurt dışıyla karşılaştığımızda bizde hala vajinismus, ilk gece korkusu, bekaret gibi konuların yoğun olarak yaşandığını görüyoruz Yurt dışında ise insanlar daha çok internet ve cinsellik, sanal seks gibi güncel konuları merak ediyorlar

Türkiyede özellikle ileri yaştaki kadınların cinsel konuları yurt dışındaki hemcinslerine göre çok daha zor konuştuğunu gözlemliyorum Kadınların bu sorunların çözümü için artık konuşması lazım Paylaşırlarsa hem kendilerinin hem de eşlerinin sorunları daha rahat çözülür Eşleriyle bile konuşmuyorlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

mrb benim sorunum eşim hergün bazen sabah akşam ilişkiye girmek istiyorben ise biraz özlemk arzulamak istiyorumdüzenli olarak ilşkiye girersek mutlu üç gün geçerse mutsuz bi ri oluyoracaba sorun bendemi eşimdemi merak ediyorumşimdiden teşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Merhabalar Vajinal bölgeye boşalmadan sürtünme ile yapılan sexte hamilelik tehlikesi ne kadardır?
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

kadınım orgazm olamıyor nasıl bir tedavi görmeli yaşı 50 menapoza gireli 3 yıl olduTeşekkürler
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

60 yaşındayım,uzun zamandır ereksiyon sorunu yaşıyorum,sorunumun çözümsüz olduğunu sanıyorum,bu nedenle doktora gitmiyorum,bir uzman olarak sizin fikrinizi almak istedim,teşekkür ederim
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

merhaba ece hanım sizi az önce doktorum programında tanıdım son zamanlarda eşimden kaynaklanan cinsel isteksizliik gibi bi problemimiz var Ben bi kadın olarak kendimi çok kötü hissediyorum eşim tarafından arzulanmak istenmek istiyorum bu konuda ben eşimle konuşmaya çalışıyorum fakat eşim kapalı kutu 3 yıllık evliyiz biz ayda 1 bir buçuk ayda 1 ilişkiye giriyoruz buda benim kendimi kötü hissetmeme sebep oluyor Eşimle henüz paylaşmadım ama bence destek alması gerekiyor ki bunu kesinlikle kabul edeceğini sanmıyorum ne tavsiye edersiniz Ben hiç mutlu değilim kendimi kendimi çocuğuna bakıp evi çekip çeviren eşinin gözünde normal bir birey olarak görüyorum eşime yaklaştığım zaman red almak o duygu çok zor bana yardım edermisiniz
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

hocam ben 7 yıldır evliyim eşimi çok seviyorum bende cinsel isteksizlik var eşimilişkiye girmek istiyor ben herzaman bahaneler uretiyorum ilişkiye girdigimde bende boşalma olmuyor haftada iki kez ilişkiye giriyoruz ben herzaman rol yapıyorum aynen boşalmış gibi ilişkiye girdiğimizde aklıma herzaman başka şeyler geliyor

eşime söyleyemedim benden soğumasını istemiyorum neyapmam gerekiyor bana yardım edin

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

slm hocam ben 49 yaşında 164 boyunda 83 kılo olan bır beyım

sonzamnalrda sekste ısteksızlık başaldı kendım eglemıyorum sertleşme zor oluyor eşım seksı sevmıyor öpmeyı bıle ondan dolayı moralsız oluyorsertlşemesı ıçın netur şeyelr kullanmalıyım

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

ben 3 aylık evliyim ilişkiye giremiyoruz bende aşirı korku var ne yapabilirim
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

hocam ben 7 yıldır evliyim eşimi çok seviyorum bende cinsel isteksizlik var eşimilişkiye girmek istiyor ben herzaman bahaneler uretiyorum ilişkiye girdigimde bende boşalma olmuyor haftada iki kez ilişkiye giriyoruz ben herzaman rol yapıyorum aynen boşalmış gibi ilişkiye girdiğimizde aklıma herzaman başka şeyler geliyor

eşime söyleyemedim benden soğumasını istemiyorum neyapmam gerekiyor bana yardım edin cevap vermediniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

karşılıklı yaklaşım ön planda tutun çiftler isteğini kendileri artırmalı ön başlangıç çok önemli bu tabiki eşinize kalmış tetikleme yani bir nevi etkiye karşı tepki tam detaylı herşey açıklanamasa da bir nebze kabaca anlatmaya çalıştım en doğrusu uzmandan yardım almanız
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #12
Prof. Dr. Sinsi

eşime söyleyemedim benden soğumasını istemiyorum neyapmam gerekiyor bana yardım edin cevap vermediniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #13
Prof. Dr. Sinsi

merhaba ben 5 yıllık evliyim ve ilişkisi sırasında orgazm olamıyorum ancak oral ve masturbasyon ile oda çok zor vajinal hissizlik oldugundan şüpheleniyorum çok zor uyarılıyorum ve cinsel isteksizligim her geçen gün artıyor bunun bi tedavisi var mı veya cinsel hissizligimi nasıl ölçebilirim gerçekten zor durumdayım neyapaabilirim?
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #14
Prof. Dr. Sinsi

merhaba ece hanım sizden bir yanıt alamadım vajinal hissizlik nasıl tesbit edilir ve nasıl tedavi edilir yardımcı olursanız sevinirim
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 11-04-2012   #15
Prof. Dr. Sinsi

Ece Hanımın siteyle alakası yok malesef
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com