Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Tıp / Biyoloji / Farmakoloji

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
boşaltım, organları, organları or boşaltım, sistemi, tanımı or boşaltım

Boşaltım Sistemi Tanımı/Boşaltım Sistemi Organları/Boşaltım Sistemi Organları

Eski 10-04-2010   #1
Şengül Şirin

Boşaltım Sistemi Tanımı/Boşaltım Sistemi Organları/Boşaltım Sistemi Organları

Boşaltım Sistemi Tanımı

Boşaltım olayını tanımlamak gerekirse; vücuttaki fazla suyun ve suda erimiş halde zararlı ya da gereğinden fazla bulunan maddelerin hücrelerden ve vücut sıvısından uzaklaştırılması olayına boşaltım adı verilir Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme ise boşaltım sistemi adı verilmektedirBoşaltım sistemi vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için çalışan sistemlerden birisidir

Boşaltım Sistemi Organları

Boşaltım sisteminde görev yapan bir takım organlar bulunmaktadırBu sistem içerisinde görev alan temel organlar ve yapılar böbrekler, üreterler, sidik kanalı ve idrar kesesidir Boşaltım sistemi içinde kanın temizlenmesindensorumlu başlıca organ böbreklerdir Ayrıca, böbreklere yardımcı olarak deri, akciğer, karaciğer ve kalın bağırsak yardımıyla da karbondioksit, fazla su ve mineraller, üre, safra tuzları gibi zararlı atıklar dışarı atılır
Böbrek yetmezliği, böbrek taşı, böbrek iltihabı, nefrit, üremi, albümin, mesane iltihabı, sistit en sık rastlanan boşaltım sistemi hastalıkları olarak sayılabilir
Boşaltım Sistemi Hastalıkları

Boşaltım sistemi hastalıkları, boşaltım sistemimizde bulunan organların görevini yapamayacak şekilde deforme olması veya mikrop kaparak iltihaplanmasıdır En çok rastlanan boşaltım sistemi hastalıklarını, böbrek iltihaplanması(nefrit), mesane iltihabı, albümin, sistit, üremi, böbrek yetmezliği ve böbrek taşı olarak açıklayabiliriz Bu hastalıkların neler olduklarını ise aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz

Böbrek İltihaplanması (Nefrit) Hastalığı:

Nefrit hastalığı vücudumuzda bulunan böbreklerin iltihaplanmasıdır Akut ve kronik böbrek iltihaplanması olmak üzere 2 türlü nefrit vardır Bu iltihap çeşidindeki mikrop, diğer iltihap mikroplarından farklı olmakla birlikte böbreğin dokusuna zarar vererek böbreğin çalışmasını azaltmaktadır
Akut nefritte, böbreğin bulunduğu yerlerde ani ağrılar oluşmaktadır Kişi idrara çıktığında ani yanmalarla kendini gösterir Bazen bir böbrekte bazen de iki böbrekte görülebilir
Kronik nefritte ise, akut nefritin sonrasında oluşmaktadır Akut nefrit tedavi edilmemiş veya fark edilmemiş ise kişide kronik nefrit oluşmuştur

Böbrek Yetmezliği Hastalığı:

Böbrek yetmezliği akut ve kronik olmak üzere iki çeşittir Bu hastalıkta kişide bulunan böbrekler faaliyetlerini tam olarak yapmamaktadır Kişinin böbrek yetmezliğine yakalanıp yakalanmadığını öğrenmek için, kanda bulunan üre ve kreatin oranın bilinmesi gerekir

Böbrek Taşı Hastalığı:

İdrar yollarındaki iltihaplanma sonrası tıkanma durumu oluşmuş ise, idrar yolu ile dışarı atılamayan zararlı maddeler vücudumuza çöker ve böbrek taşlarını oluşturur

Mesane İltihabı (Sistit) Hastalığı:

Sistit denilen boşaltım sistemi hastalığıdır İdrar kesesinin yani mesanenin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar Bu yüzden bu hastalığa, mesane ya da idrar kesesi iltihaplanması da denilmektedir

Albümin Hastalığı:

Böbreklerimizdeki idrarı süzmeye yarayan kapsüllerin görevlerini tam olarak yerine getirmemesi nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır

Üremi Hastalığı:

Kişideki böbreklerin üreyi ayrıştıramaması nedeniyle ortaya çıkan bir boşaltım sistemi hastalığıdır Bu hastalık nedeniyle kandaki üre oranı yükselir

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com