Üniversiteler Paralı Oluyor

Eski 01-17-2013   #1
Şengül Şirin
Icon3

Üniversiteler Paralı Oluyor

Üniversiteler paralı oluyor

Harçları kaldıran hükümet, 'ücret' adı altında öğrenciden çok daha fazla para alacak

YÖK’ün Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğu Yükseköğretim Yasa Taslağı’nda, hükümetin ağustos ayında kaldırdığı harçlar “öğrenim ücreti” adı altında geri getiriliyor Üniversitelerin finansmanı devlet ve öğrenci tarafından sağlanacak Köklü üniversitelerde kurulacak üniversite konseyleri, Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği ücreti katlayarak artırabilecek Taslakla, Yükseköğretim Denetleme Kurulu lağvedilirken yerine denetim işlerini yapacak daire başkanlığı kurulacak YÖK’ün Yükseköğrenim Yasa Taslağı önerisinde yer alan çok tartışılacak düzenlemeler şöyle:
Harçlar yeniden: Ağustos 2012’de Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırılan ve “harç” olarak adlandırılan öğrenci katkı payları ve ikinci öğretim öğrencilerinin ödediği ücretleri yine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek ve genel yeni bir kavramla “öğrenci ücretleri” olarak tanımlanacak Üniversite konseyleri, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen öğrenci ücretlerini katlayarak artırma yetkisiyle donatılacak YÖK, konseylerin artırma oranını ise MEB’e bıraktı

Denetimsiz El Ezher: YÖK’ün Kasım 2012’de tartışmaya açtığı ilk metinde, Türkiye’de kurulacak yabancı üniversitelerin kendi eğitim programları ile hizmet verebilmesi için YÖK’ün belirlediği koşullara uyması gerektiği hükmü getirilmişti Ancak MEB’e sunulan yeni öneride söz konusu hüküm yerine

“Yabancı yükseköğretim kurumları kendi ülkelerinin mevzuatına tabidir” ifadeleri konuldu Böylece, Mısır’daki şeriat üniversitesi El Ezher’in Türkiye’de şube açmasına izin verilmesi olarak eleştirilen yeni yükseköğretim kurumu türü, YÖK tarafından denetlenemeyerek kendi içinde tamamen bağımsız olacak

Kamuda türban kapısı: Önerinin yasalaşması durumunda kamu çalışanlarının kamu kurumlarında türban takabilmesi serbest olacak Kamu çalışanı olan öğretim üyeleri kılık-kıyafet tercihi hakkı ve hürriyetine sahip olacak

Atatürk üniversiteden silinecek: Kasım 2012 önerisinin kamuoyu ile paylaşılması birlikte eleştirilen, yükseköğretimin amaçlarından öğrencilerin “Atatürk inkılapları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı” olarak yetiştirmekten vazgeçilecek Lisans 1 sınıfta “zorunlu YÖK dersi” adı altında okutulan “Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi ile Türk dili” dersleri müfredatta yer almayacak
Cumhuriyet/Ankara Bürosu-Sinan Tartanoğlu

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com