Okulların Bahçesinde Yatan Yiğitler

Eski 10-02-2009   #1
GöKKuŞaĞı

Talha UĞURLUEL

Ağır ağır kaldırıyorum başımı saatlerdir okuduğum tarih kitabından Ne büyük insanlarmış, ne de güzel işler başarmışlar Dünyayı yönetirken çevrelerine ilim irfan saçmış, doğruda ve erdemde hep öncü olmuşlar Peki ya şimdi, bu güzel insanların torunları olan bizler neden böyle olamıyoruz? Nedir bu pejmürdeliğimiz, ilim ve terbiyeden yoksunluğumuz? Nerede kaldı o büyük medeniyet? Bu düşünceler içinde yükselen başım yeniden omuzlarıma düşüyor 'Onları bu kadar yüce yapan şey neydi?' diye düşünüyorum Onların sonuna kadar bağlı olduğu, fakat bizim ihmal ettiğimiz şey neydi?

Daha fazla duramıyorum dört duvar arasında Kaçarcasına uzaklaşıyorum tarih kitaplarımın yanından ve sokağa atıyorum kendimi Araba gürültüleri, kalabalıklar daha bir sıkıyor içimi Sorularımın cevabını bulamamanın sıkıntısıyla başımı dinleyecek bir yer arıyorum Etrafıma baktığımda binlerce insanın arasında buluyorum kendimi; hiçbiri konuşmuyor, aksine hepsi sonsuz bir sükutla beni seyrediyor gibi 'Sorumun cevabını asıl sahiplerinden öğrenmeliyim' diyor ve önümde uzanan mezarlığa giriyorum

Yürüdüğüm taş yol, beni etrafı duvarlarla çevrili bir hazireye götürüyor Burada, Osmanlı Devleti'nin başında en uzun süre Şeyhü'l -İslâmlık yapmış Ebu's-Suud Efendi yatıyor Kabrinin başına gidiyorum Ruhuna Fatihalar gönderirken, uzun uzun düşünüyorum İçimden, 'Sen hayatta iken herkes gelir, sorunlarını sana açar ve çaresini senin fetvalarında arardı Ne olurdu, şöyle bir doğrulsan da bizim bu zavallılığımızın sebeplerini söyleyiversen' diyorum Birden şimdiye kadar fark etmediğim bir şey gözüme çarpıyor Ebu's-Suud Efendinin kabrinin hemen dibinde küçük bir bina görüyorum Ne olduğunu öğrenmek için yaklaştığımda bunun bir sıbyan mektebi, yani ilköğretim okulu olduğunu anlıyorum Üzerindeki yazıları incelediğimde hayretim daha da artıyor Çünkü okulu yaptıran kişi, bizzat Ebu's-Suud Efendi O, kendi yaptırdığı okulun bahçesinde gömülmek istemiş Az ileride bulunan büyük Sadrazam Sokullu Mehmet Paşanın türbesine yaklaşıyorum Kesme taştan yapılma bir kapıdan geçerek içeriye girdiğimde avlu içinde, başka yapılar da dikkatimi çekiyor Türbenin iki köşesinde iki ayrı bina Hele bir tanesi, çevresindeki yirmiye yakın kubbeli odasıyla ilerilere doğru uzanıyor Bunlar Sokullu Mehmet Paşanın hayatta iken yaptırdığı medrese ve darü'l-kurra binaları Peki Sokullu Mehmet Paşa neden kendisinin yaptırdığı iki büyük camiden birinin bahçesinde değil de burada yatmayı istemiş ve Mimar Sinan'a türbesini buraya yaptırmış?

Bezmialem Valide Sultan'ın yaptırdığı, bugün Cağaloğlu Anadolu Lisesi olarak adlandırılan Valide Mektebi

Bütün bunlar bana bir şeyler anlatıyor gibi Yürümeye devam ediyorum Köşeyi döndüğümde, 19 yy'ın ünlü kaptan-ı deryalarından Hasan Hüsnü Paşanın türbesiyle karşılaşıyorum Türbenin tam karşısında ilginç çatılı bir bina var Kapısında "Fî hâ kütübün gayyime" yazıyor "İçerideki kitaplar sağlamdır, kıymetlidir" Evet burası bir kütüphane Hasan Hüsnü Paşa tarafından yaptırılmış, hem de tam türbesinin karşısına Buraya gelenlerden, kütüphanenin banisinin ruhuna da bir şeyler okumaları istenmiş 'Allah Allah, mezarlıklar içinde bir kütüphane!' diyor ve ilerlemeyi sürdürüyorum

Muhteşem bir türbe binasıyla daha karşılaşıyorum Burası Osmanlı Devleti'nin 35 Padişahı Mehmet Reşad'ın istirahatgâhı Kendisi tarafından Mimar Kemalettin Beye yaptırılmış Hemen yanında gül kurusu renginde büyük bir bina gözüme çarpıyor Burasının da bir okul olduğunu söylememe sanırım gerek yok Mehmet Reşad Han, sağlığında bu okulu yaptırarak adını Reşadiye Numune Mektebi koydurmuş Okulun bütün masraflarını da kendisi üzerine almış İyi de, 'neden bu mezarlığa ve türbesinin hemen yanına' diye düşünüyorsanız, Mehmet Reşad'ın vasiyetine kulak verin derim Türbesini bu okulun bahçesine yaptırırken, yanındakilere şöyle demiş: "Ben çocukları çok seviyorum Yattığım yerden onların seslerini duymak istiyorum Bu sebeple benim türbemi bu okulun bahçesine yapınız" Eğitime bu kadar önem vermiş atalarımdan gurur duyarak buradan da ayrılıyorum

Reşadiye Numune Mektebi ve yanında Mehmet Reşad Hanın türbesi

Yolumun bir sonraki köşesinde bir eğitim kurumuyla daha karşılaşıyorum Ama artık eskisi kadar şaşkın değilim Burası ünlü kaptan-ı deryalardan, ayrıca sadrazamlık da yapmış Büyük Hüsrev Paşanın türbesi Türbesinin üç yanını da hayır kurumları ile donatmış Medfun olduğu yapının bitişiğinde büyük bir tekke var Diğer, yanında ise talebelerin ikametleri için odalar yaptırmış Türbesinin tam karşısına da, ampir tarzda harika bir kütüphane kurdurmuş İşte bir tarafta din, diğer tarafta ilim Hüsrev Paşanın türbesi bu iki güçlü kanadı yanlarına takmış gibi duruyor

Eğitime gönül vermiş bu yiğit insanların eserleri karşısında artık bir mezarlıkta gezmediğimin farkındayım Buraya, 'Eyüp Mezarlığı' deyip geçmenin yanlışlığının idrakinde olarak ilerlemeye devam ediyorum Peki bu eğitim gönüllüleri sadece erkeklerden mi çıkmış? 'Bayanlardan okul ve kütüphane yaptıran olmamış mı?' derken, birkaç adım önümde sorumun cevabı ile karşılaşıyorum 3 Mustafa'nın hanımı ve 3 Selim'in annesi Mihrişah Valide Sultan'ın, imaret, sebil ve sıbyan mektebi Osmanlı'da kadınların da hayır işlerinde erkeklerle yarıştığını anlatıyor Eğitime o kadar gönül vermişler ki, ebedî istirahatgâhlarını okullarının bahçeleri olarak seçmişler ‘Peki’ diyor diğer yanım, ‘Böyle hayırsever hanımlardan başka kimler var?’ Bulmakta gecikmiyorum Aksaray'ın tam orta yerinde her gün önünden binlerce insanın geçtiği Sultan Abdülaziz'in annesi Pertevnihal Valide Sultan yapılarını hatırlıyorum O muhteşem cami, bahçesindeki kütüphane ve ünlü Pertevnihal Valide Sultan Lisesi ile yaptırdığı bu eğitim kurumlarının yanında yatan Pertevnihal Sultan'ın türbesi ‘Peki başka’ diyor yine şüpheci yanım Zihnim kanatlanmışcasına Çemberlitaş'a götürüyor beni 2 Mahmud haziresindeyim 2 Mahmud'un fesli sandukasının yanında sessizce duran üzeri gümüş tellerle işlenmiş sandukaya bakıyorum Sultan Abdülmecid'in annesi hayır eserleriyle ünlü Bezmialem Valide Sultan yatıyor burada Bu hazire acaba hangi eğitim kurumunun bahçesinde diye düşünüyorum Başımı kaldırdığımda yuvarlak alınlıklı şirin pencereleri olan pembe bir bina ile karşılaşıyorum Burası hayırsever annemizin 1849'da yaptırdığı, Valide Mektebi adıyla meşhur okul binasıdır Birden mektebin açılış günü canlanıyor gözlerimin önünde Mutluluktan gözleri yaşarmış Bezmialem Valide Sultan, haremde okuttuğu talebeleriyle kapının yanında duruyor Herkes ellerini açmış dualar ediyor Halkın önünde duran devrin padişahı Sultan Abdülmecid ise, annesinin okulunun açılışını yaparken, halkını eğitime önem vermeye teşvik etmek için kendi çocukları Murat ve Fatma'yı da bu okula kaydettiriyor Fransızca yayımlanan Le Journal de Constantinople gazetesinin 24 Nisan nüshasında okulun bütün masraflarının Bezmialem Sultan tarafından karşılandığını yazıyor Yaptırdığı okulun bahçesinde yatan bir eğitim neferini daha selâmlayarak oradan da ayrılıyorum

Sıbyan mektebi ve Ebu’s-Suud Efendi’nin kabri

Bu küçük zihnî seyahat sonrasında yeniden Eyüp yollarını adımlamayı sürdürüyorum Eyüp Camii'nin yanında, küçük bir kubbenin önündeyim Üzerinde 'Saçlı Abdülkadir Tekkesi' yazıyor Dikkatli bir tetkikten sonra buranın, devrin büyük Şeyhü'l-İslâmı Hoca Saadettin Efendi tarafından bir darü'l-hadis olarak yaptırıldığını öğreniyorum Mimar Sinan'a inşa ettirilen ve içerisinde Peygamber Efendimiz'in mübarek sözlerinin öğretildiği bu sevimli binanın avlusuna giriyorum Beni, İstanbul'un en büyük mezar taşları karşılıyor Bunlar Hoca Saadettin Efendinin mezarına ait baş ve ayak taşları Evet yanılmıyorum Bu büyük âlim ve devlet adamı da yaptırdığı okulun duvarının dibinde yatıyor

İleride büyük külliyeye doğru ilerliyorum Burası Zal Mahmud Paşa Camii Fakat burada enteresan olan şey, bir camiyi çevreleyen iki medrese olması Caminin bir kapısı bir okula, diğer kapısı diğer okula açılıyor Camiye girmek için okullardan birinin içinden geçmek zorundasınız Medreselerin cami ile kucaklaştıkları noktada da Zal Mahmud Paşa ile hanımı Şah Sultan'ın birlikte yattıkları türbelerini görüyorum

Eyüp Mezarlığı'ndaki bu kısa gezim sırasında sabahtan beri kafamı kurcalayan sorunun cevabını artık biliyorum Eğitime büyük önem veren, bu uğurda servetlerini ortaya döken ve ölürken de bu kurumların bahçelerine defnedilmek isteyen insanlar, başka ne ile açıklanabilir ki! Zihnim eğitim neferi başka paşalar düşünüyor ve bulmakta gecikmiyorum: Çemberlitaş'taki Köprülü Mehmet Paşa Külliyesi O da açık türbesi ve türbeyi saran medrese revakları ile o da bambaşka bir tablo oluşturuyor Külliye'de gözlerim bu güzel okul ve bahçesinde yatan sadrazamımız dışında bir de kütüphane arıyor Bulmakta zorlanmıyorum

Medresenin hemen arka tarafında Köprülü Mehmet Paşanın oğlu Fazıl Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış kütüphane binasını görüyorum; içindeki paha biçilmez el yazması eserleri de

Divanyolu'ndan aşağılara doğru indikçe, daha nice kütüphane, cami ve medrese görüyorum Ama gözlerim okullarının bahçelerinde yatan eğitim neferlerini arıyor Bayezid Külliyesi'nin karşısındayım Burası âlim ve sanatkâr vasıfları ile ünlenmiş Koca Ragıp Paşaya ait Onun da türbesi, kendi yaptırdığı sıbyan mektebi ve kütüphanesi ile çevrili Geçmişte olduğu gibi şimdi de kütüphanesi kitap sevdalıları ile dolup taşıyor

Koca Mustafa Paşa Caddesi'ne doğru ilerlerken başımı nereye çevirsem dev bir külliye ve insanlığın faydası için yapılmış mimariler görüyorum Elbette ki banileri de içlerinde yatıyor Davutpaşa, Bayrampaşa, Cerrahpaşa derken Hekimoğlu Ali Paşaya geliyorum Devasa bir cami ve camiye girmek için altından geçmeniz gereken bir kütüphane Bu kütüphanenin altından geçen herkese, "Benim içimdeki kitapları okumadan geçme" der gibi bir hali var Avluya girer girmez de, Ali Paşanın türbesi ile karşılaşıyorum Bir kez daha halkının ilim ve irfanı için bütün gayretini sarf eden bu eğitim gönüllülerine Fatihalar gönderiyorum

Zenbilli Ali Cemali Efendi Sıbyan Mektebi ve Zenbilli’nin bahçedeki türbesi

Şah Sultan türbesi ve Şah Sultan’ın yaptırdığı sıbyan mektebi

Paşaların arasında, Eyüp'teki Hasan Hüsnü Paşa gibi ömrü gemilerde geçenler de var 'Denizcilerin okul yaptırmakla ne işi olur?' diye düşünecek oluyorum Ama zihnim yanıldığım konusunda beni hemen ikaz ediyor Birçok denizci paşanın adı geçiveriyor aklımdan Cezayirli Hasan Paşayı, Barbaros'u ve Kılıç Ali Paşayı hatırlıyorum

Paşaları ve kadınefendileriyle eğitime hizmet etmiş bu güzel teb'anın padişahını düşünüyorum birden 'Bunlar yüzyıllarca dünyaya hükmetmişler Yığın yığın altın ve mücevhere sahip olmuşlar; devasa sarayları, ihtişamlı şatoları olmalı' derken, şimdiye kadar gördüklerimin kat kat daha büyüğü devasa yapılar zincirinde buluyorum kendimi Muhteşem camileri merkezine alan bu yapılarda insanlığın faydasına ne ararsanız görebiliyorsunuz İlim adına sıbyan mekteplerinden medreselere; kütüphanelerden, kervansaraylara kadar ne ararsanız var: İmaretler, hamam, darü'l-kurra, darü'l-hadis, tabhane, sebil, çeşme Tabii her külliyenin kalbinde de orayı yaptıranın türbesi

Bu hayırsever padişahlardan birkaçını ziyaret etmek istiyorum İşte İstanbul'un şanlı Fatih'i ve onun bize armağanı olan büyük Fatih Külliyesi İşte ilme ve irfana verilen önemin sembolü yapılar dizisi Dev külliyenin tam ortasında her şeyin Allah rızası için yapıldığını anlatan muhteşem bir cami Caminin yanında yüksek bir kütüphane ve ikisinin arasında da Fatih Sultan Mehmet'in türbesi Ve bu üçlüyü sağdan ve soldan çeviren, Akdeniz ve Karadeniz Medreseleri olarak adlandırılan sekiz adet dev fakülte binası

İstanbul'un dördüncü tepesine tırmanıyorum Buradan eski İstanbul'u seyretmek çok güzel Ama yanımdaki devasa yapıya bakmaktan şehre pek bakamıyorum Çünkü karşımda bütün bir Osmanlı coğrafyasının en büyük külliyesi duruyor Cami etrafında insanlık için yapılmış tam 22 binadan oluşan dev bir hayır kurumu var Evvel, sani, salis ve rabi medreseleri, tıp medresesi, şifahane ve diğerleri Gözlerim Kanuni'nin türbesini arıyor Tam aradığım yerde buluyorum Bu eğitim kurumlarının ortasında ve darü’l-kurra binasının hemen yanında Yattıkları yerde devamlı Kur'an okunmasını istedikleri için türbelerini Kur'an okullarının yanına yaptırmışlar Sultanahmet Camii'nin banisi 1 Ahmet de bu büyük külliyenin dibindeki darü’l-kurra ve darü’l-hadisin yanında yatıyor

'Ebu Eyyube'l-Ensari Hazretleri İstanbul kuşatmasında vefat edeceğini anlayınca;

- Beni surlara en yakın yere defnedin ki, yattığım yerden ileride İstanbul'u fethedecek o şanlı komutan ve askerlerinin kılıç şakırtılarını, at kişnemelerini duyabileyim " demişti

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com