Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asra, aytmatov, bedel, cengiz, gün, olur

Cengiz Aytmatov - Gün Olur Asra Bedel

Eski 06-06-2008   #1
[KAPLAN]
Icon47

Cengiz Aytmatov - Gün Olur Asra Bedel

Gün Olur Asra Bedel
(Cengiz Aytmatov)

1 ROMANIN K0NUSU:

IIDünya Savaşı;ından sonra Kazak bozkırlarında bir tren istasyonunda yaşamaya başlayan Yedigey’inburada tanık olduğu olaylar
2 ROMANIN ÖZETİ:

İnterneti daha hızlı dolaşın Google Araç Çubuğuyla birlikte Firefox’u da alın
Roman kahramanı Yedigey Cangeldin,cepheden döndükten sonra,Kazak bozkırlarında küçük bir aktarma istasyonunda çalışmaya başlarburada tanık olduğu ve uzak geçmişine çağrışım yapan olaylar,gerçekte bir siyasi rejimin gümbür gümbür çöküşünün nedenlaeridirYedigey’in çok eski ve yakın arkadaşı olan Kazangap ölürOnun için bir cenaze töreni düzenlelerbu törene Kazangap’ın şehirde oturan oğlu ve kızını da çağırırlarKazangap’ın cenazesini mezarına götürürken,Yedigey kendisinin ve milletinin geçmişini,acı-tatlı,düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirirO gün ‘Asra bedel bir gün’ olur onun içinSevdikleri kişinin cenazesini Naymanlar’ın kutsal mezarlığına götürdükleri zaman,orada bir uzay üssünün kurulmuş olduğunu görürler ve cenazenin gömülmesine izin verilmezÖte yandan,Rus-Amerikan ortak araştırması sonunda kozmonotlar,uygarlık düzeyi Dünyanınkinden çok daha yüksek bir gezegen keşfederBu gezegende yaşayanlar dünyalılarla ilişki kurmak isterlerFakat daha yüksek bir uygarlığı ,daha iyi bir yönetimi kendileri için zararlı gören dünyalı yöneticiler bu isteği reddederler3 ROMANIN ANA FİKRİ:

Aytmatov anlatım gücüyle insanları mankurt olmaktan kurtaralım mesajını vermektedir
4 ROMANDAKİ OLAYLARIN VE ŞAHIŞLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Kitaptaki olaylar genelde küçük kasaba hayatını anlatmakta ve karakterler çok gerçekçi durmaktadırAncak kitapta geçen uzay üssü ile ilgili bölümler romana biraz bilim kurgu havası katmaktadırKişlere gelince;
YEDİGEY:Romanın baş kahramanıdırSavaşmış geleneklerine bağlı önder bir kişiliği vardırUKUBALA:Kocasını seven artık yaşlılığı iyiden iyiye hisseden yardımsever bir kadındırKAZANGAP:Yedigey’in çok eski bir arkadaşıdırKöye yerleşmesinde ve işi bulmasında büyük katkısı vardır5 ROMAN HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitapta bir rejimin baskısı altında yaşan ve kültürel değerlerini kaybetmeye yüz tutmuş bir köyde geleneklerine bağlı bir insan ve çabalarını görüyorum
6 ROMANIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:

Cengiz Törekuloviç Aytmatov 12 Aralık 1928 tarihinde Kuzeybatı Kırgızistan’da Şeker adlı bir köyde doğduBabası Törekul Aytmatov at yetiştiricisiydi Kırgızistan’a,dağlık yörelere Ekim devrimi daha yeni ulaşıyordu Yazarın çocukluk yılları sistemin yeni yeni yerleşmeye başladığı yıllararastlarGeçmişe bağlı yaşlı neslin yanında yeni düzene ayak uydurmuş genç kuşak da toplumdaki yerlerini alıyorlardı Yazar kolhoz tarlalarında çalıştıÇevresini,tabiatı,insanları o yıllarda tanımaya başladı İkinci Dünya Savaşı yıllarında bütün yetişkinler savaşta oldukları için gençlere çok iş düşüyordu Henüz on beş yaşındayken köyü Sovyetinde sekreterlik yaptı,tarım makinalarının hesaplarını tuttu Daha sonra Kazakistan’daki Cambul veterinerlik teknik okulunda okudu Ardından Frunze(bugünkü Bişgek tarım enstitüsünde okuduZooteknisyen olarak bütün ülkeyi ,Kazakistan’ı dolaştı Aynı zamanda da bir gazeteci sıfatıyla çalışıyor,sürekli gözlem yapıyordu Pek çok genç nesil mensubu gibi halkından uzaklaşmadı,insanına daha da yakınlaştı Kırgız gazetelerindeki yazıları,redaksiyon servislerinde aldığı görevler ,muhabirlik faaliyetleri onu yavaş yavaş edebi dünyaya hazırlıyorduYazarın akıcı uslubu,kurgudaki başarısı bu ön araştırmalarıyla yakından ilgilidir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com