Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Ödev Yardım Talebi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
120, kpss, soru

KPSS (120 Soru)

Eski 02-18-2007   #1
Ergenekon

KPSS (120 Soru)

2005-KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ SORULARI
1 Dersini işlerken tümdengelim yöntemini kullanan bir öğretmen Öğrencilerin, bütünden parçaya doğru yoğunlaşmasının anlamlı öğrenmesinin gerçekleşmesine yardımcı olmaya çalışmaktadır Öğretmenin bu amacının gerçekleşmesine aşağıdakilerden hangisi en az hizmet eder?
2
I İlerlemecilik
II Daimicilik
III Esasicilik
IV Yeniden kurmacılık
Bu eğitim felsefelerinin en açık ve çağdaş olanından en tutucu olanına doğru sıralanışı aşağıdakilerden hangisidir?
3 Konuların ve bilgilerin, disiplinler/dersler arasında bütünleşme sağlanarak, daha işlevsel hale getirilmesini benimseyen tasarım yaklaşımı aşağıdakilerden hangisidir?
4 Banu öğretmen, başka bir meslektaşına öğrencilerin büyük bir kısmının matematik dersinde öğrendikleri integral konusunun pratikte nasıl kullanıldığına ve hangi amaca yönelik olduğuna ilişkin fikirlerinin bulunmadığını, bu bilginin günlük yaşamda kullanıldığını sanmadığını söyler Bu durumda sözü edilen ve günlük yaşamda kullanılamayan bilgi aşağıdakilerden hangisine örnektir?
5 Aşağıdaki seçeneklerden hangisi başarı güdüsü düşük bir öğrencide gözlenebilecek bir durumdur?
6 Bir öğretmen aşağıdakilerden hangisini yaparsa sınıf içi etkinlikleri gerçekleştirirken yöntem ve teknikleri seçerken yapması, ‘hazırbulunuşluk ilkesi’ne uyduğunu gösterir?

7 Aşağıdakilerden hangisi probleme dayalı öğrenme senaryolarında bulunması gereken en önemli özelliktir?
8 Bir öğretmen, öğrencilerine önce bir problem durumu sunar Öğrenciler problem durumuyla ilgili bildiklerini ortaya koyarak problemi tanımlarlar Bu sınıfta probleme dayalı öğrenme sürecine göre bundan sonra yapılacak iş aşağıdakilerden hangisidir?
9 Teknolojik olanaklara sahip bir okulda, öğrenme hızları farklı öğrencileri olan bir öğretmen, petrolün damıtılması konusunu işleyecektir Bu öğretmen aşağıdaki yaklaşımlardan öncelikle hangisini kullanmalıdır?
10 Sunuş (yoluyla öğretme yaklaşımında) stratejisinde bilgiler düzenlidir ve çoğunlukla öğretmenin etkin olduğu bir süreç izlenir Sunuş yoluyla öğretme yaklaşımında, dersini monotonluktan uzak tutmak isteyen bir öğretmen aşağıdakilerden hangisinden kaçınmalıdır?
11 Örnek olay yönteminin kullanılmasında, öğrencilerin aşağıdaki etkinliklerden hangisini gerçekleştirmeleri diğerleri kadar önemli değildir?
12 Proje tabanlı öğrenme sürecinde kullanılacak projelerde aşağıdaki özelliklerden hangisi bulunması zorunlu değildir?
13 İşbirlikli öğrenme sürecinde ve öğrenme yaklaşımına göre aşağıdakilerden hangisi öğrenciye kazandırılmak istenen özelliklerden biri olamaz?
14 Aşağıdaki özelliklerden hangisi bilgisayar destekli öğretimde kullanılan yazılımlarda bulunması gerekmez?
15 Aşağıdakilerden hangisi bilgisayar destekli öğretimin sınırlılıklarından biridir?
16 Aşağıdaki öğretim yöntem/tekniklerinden hangisi öğrencinin katılımının az olmasından dolayı sosyalleşmesinde diğerlerine göre daha az etkilidir?
17 Bir öğretmenin sınıf içindeki disiplin sorunlarıyla karşılaştığında baş etmede kullanabileceği en etkili yol aşağıdakilerden hangisidir?
18 Öğrencilerin sınıfta uyması gereken kuralların belirlenmesinde aşağıdakilerden hangisine öncelikle dikkat edilmelidir?
19 Öğretme-öğrenme sürecinde katılımcı, etkileşimci ve paylaşımcı bir rol üstlenmek isteyen bir öğretmen öncelikle aşağıdakilerden hangisini gerçekleştirmelidir?
20 çoklu değerlendirme ve grubun kendi kendini değerlendirmesi yoluyla süreç hakkında bilgi toplama eğilimi, aşağıdaki yaklaşımların hangisinde diğerlerine göre daha az tercih edilir?
21 Aşağıdakilerden hangisi etkin öğrenmenin giderek daha fazla ilgi görmesinin en önemli nedenidir?
22 Öğretim etkinliklerinde yaratıcı düşünme biçiminin kullanılmasında en çok aşağıdakilerin hangisinden yararlanılır?
23 Öğretim sürecinde bilgi ve iletişim teknolojisinden daha fazla yararlanılmaktadır Bu gelişmeler, öğretmenin rolünde nasıl bir değişime neden olmaktadır?
24 Öğrenciyi etkin/aktif kılmak ve öğrenci merkezli öğretim yapmak isteyen bir öğretmen, sınıf içi öğretim etkinliklerini düzenlerken aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?
25 Bir öğretmen öğretme-öğrenme sürecini, öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarını dikkate alarak gerçekleştirmek istemektedir Bu öğretmen aşağıdaki yollardan öncelikle hangisini izlemelidir?
26 Öğretilecek olan her davranışın sırasıyla öğretilmesine ve böylece hiçbir davranışın atlanmamış olmasına çalışılır Bu aşağıdakilerin hangisinin kullanımıyla sağlanmış olur?
27 Bir nesnenin kütlesi, eşit kollu terazinin bir kefesine nesneyi, diğer kefesine de gramları koyarak ölçülebilir Yapılan bu işlem doğrudan ölçmeye örnektir Bilgi, zekâ, kaygı, tutum gibi özellikler ise bireylere sorulan sorulara onların verdikleri tepkiler gözlenerek ölçülür Bu işlem ise dolaylı ölçmeye örnektir Bu bilgilere göre, aşağıdakilerden hangisi dolaylı ölçmeyi doğrudan ölçmeden ayıran özelliktir?
28 Bir öğretmen öğrencilerinin notunu belirlemede sınıf ortalamasını ölçüt almaktadır Bu öğretmen ne tür bir değerlendirme yapmaktadır?
29 Aşağıdakilerden hangisi değerlendirme sonunda ulaşılan yargının isabetsiz olmasının sebeplerinden biri olamaz?

30 Aşağıdakilerden hangisi duyuşsal (duygu ve eğilimlerle ilgili) davranışların, bireyin kendisi hakkında bilgi vermesi esasına dayanan anket ve envanter gibi araçlarla ölçülmesinde önemli bir hata kaynağıdır?
31 Deneysel çalışmalar, değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkilerini keşfetmeyi amaçlayan araştırma desenleridir Aşağıdaki konularından hangisi deneysel bir araştırma çalışması yapmayı gerektirir?
32 Ölçme sonuçlarının hatalardan arınıklığı güvenirlik ile ilgilidir Buna göre, bir ölçme aracı olarak testin güvenirliği aşağıdakilerden hangisinden etkilenmez?
33 Muafiyet sınavlarında kullanılan testler için aşağıdakilerden hangisi bir geçerlik kanıtı sayılabilir? Yabancı dili iyi bilenlerin testten yüksek puan alması veya farklı yapılarda sorular sorulması
34 Aşağıdaki soru sayısı ve soru türü verilen ölçme araçlarından hangisi diğerlerine göre daha güvenilir ölçme sonuçları verir?
35 ‘Soru Bankası’na konmak üzere yeni hazırlanan çoktan seçmeli bir test maddesinin incelenmesinde, aşağıdakilerden hangisi ilk inceleme sırasında dikkate alınmaz?
36 Bir öğretmen, belli bir öğrenme süreci içerisinde öğrencinin geçirdiği aşamaları tüm yönleriyle izlemek ve öğretmen, öğrencinin kendisi, arkadaşları ve velisi gibi sürece katılan herkesten bu gelişimsel süreç hakkında bilgi almak istemektedir
37 Bu öğretmen hangi değerlendirme aracını tercih etmelidir?
38 Aşağıdaki seçeneklerden hangisi bir sorunun madde güçlüğü (Pj=olasılığı) olamaz?
39 Ölçümlerin frekansları birbirine eşit olan bir ölçme işleminde aşağıdakilerden hangisi hesaplanamaz?
40 Bir ilköğretim öğrencisinin okula gittiği yoldan dönerek evine gelebilmesi onun bilşsel açıdan hangi dönemde olduğunu gösterir?
41 ilköğretim 3 sınıfta okuyan ve bazı derslerinde başarısız olan öğrencisine öğretmeni, ‘Senin ileride başarılı olacağına inanıyorum; hem sen diğer derslerde odukça başarılısın demektedir Sınıf öğretmeninin bu yaklaşımı, öğrenciye, Erikson’un psikososyal gelişim kuramına göre hangi dönemdeki karmaşanın çözümüne yardımcı olmaya yöneliktir?
42 Erikson, temel güven duygusunun 0-1 yaşlarında kazanıldığını savunmaktadır Bu görüş, gelişimin hangi temel ilkesini desteklemektedir?
43 bir hastanenin acil servisine gelen yaralıların tedavisinde kimseye ayrım yapmaksızın cinsiyet, meslek, statü, yakınlık derecesi gibi özelliklere dikkat edilmeksizin önceliğin, yaşamı en çok tehlike altında olana verilmesi gerektiğini söyleyen biri Kohlberg’in ahlak gelişimi kuramına göre aşağıdaki dönemlerden hangisindedir?
44 Eğer birisi sizi dolandırmamışsa sizin onu dolandırmanız doğru olamaz Bu görüş Kohlberg’in ahlak gelişimi kuramına göre hangi ahlak gelişimi eğiliminin bir göstergesidir?
45 Beş yaşındaki cansu , yağmur yağdığında oyuncak bebeğini üşüyüp hasta olmasın diye bahçeden eve almaktadır cansu’nun bu davranışı Piaget’ye göre aşağıdaki bilişsel gelişim özelliklerinden hangisi ile açıklanabilir?
46 ayşe Hanım kızının davranışlarına bir sınır koymamakta, her tür davranışını anlayışla karşılamakta, uygunsuz davranışlarını cezalandırmamakta ve verdiği hiçbir karara karışmamaktadır Buna göre, ayşe Hanım hakkında aşağıdaki yargılardan hangisine varılabilir?

47 Türk eğitim sisteminde genel hedefler aşağıdakilerden hangisine dayalıdır?
48
I Öğrenme, uyarıcıya verilen tepki olarak açıklanır
II Öğrenme sürecinde, öğrenen edilgen bir role sahiptir
III Yalnızca gözlenebilir etkinliklerle ilgilenir
IV Ölçülebilir olması davranış için önemlidir
Bu eleştiriler aşağıdaki hangi öğretme-öğrenme yaklaşımı için yapılabilir?
49 Aşağıdakilerden hangisi Bruner tarafından önerilen içerik düzenleme yaklaşımıdır?
50 Aşağıdaki seçeneklerin hangisinde bir öğretim yöntemi ilgili olduğu eğitim felsefesi ile birlikte verilmiştir?
51
I Niçin?
II Nasıl?
III Ne kadar?
Bu sorular, program geliştirme sürecinde hangi temel öğelerle ilgilidir?
52
Hedeflerde bulunması gereken özelliklere ilişkin aşağıda açıklamalar verilmiştir
I Konuyla bağlantılı olmalı
II Öğrenciye yönelik olmalıdır
III Belirli bir davranış grubunu kapsar nitelikte tek bir özelliğe yönelik olmalı
IV Herkes tarafından aynı biçimde anlaşılmalı
Bu açıklamalar hedeflerde bulunması gereken özelliklerden biri değildir?
53 Aşağıdakilerden hangisi ilköğretim düzeyinde amaçların belirlenmesinde diğerlerinden daha az etkilidir?
54 İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenlerin içerik seçiminde yanıt araması gereken sorular arasında aşağıdakilerden hangisi yer almaz?
55 Aşağıdakilerden hangisi Bloom’un tam öğrenme modeline göre, ‘ öğrenciyi etkileme gücüne sahip dış şartlar’ dan biri değildir?
56 Bir öğretmen, dersinde yöntemlerin planlanması, bilgi kaynaklarının saptanması, bilgilerin düzenlenmesi, özetlenmesi, yorumlanması ve değerlendirilmesinde yapılacak etkinlikleri belirlemiş ve bunları uygulamıştır Bu açıklamanın tamamında ifade edilen süreç aşağıdakilerden hangisidir?
57 Aşağıdaki özelliklerden hangisi günlük ders planında olması zorunlu değildir?
58 Öğrenme-öğretme sürecinin başında, öğrencinin giriş özellikleri ya da hazır bulunuşluk düzeyini saptamak ve öğretim sürecinin nasıl düzenleneceğini belirlemek amacıyla yapılan değerlendirmedir Bu değerlendirme aşağıdakilerden hangisine dönük bir değerlendirmedir?
59 Aşağıdakilerden hangisi sayılı Özel Eğitim Hakkında KanunHükmünde Kararnameye göre, illerde ve ihtiyaç duyulan ilçelerde Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı olarak açılan Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin görevlerinden biri olamaz?
60 Aşağıdaki görüşlerden hangisi, öğrencilerin meslek gelişimine yardım etmek isteyen bir öğretmenin sahip olabileceği çağdaş mesleki rehberlik anlayışına uygun olmaz?
61 Rehberlik ve psikolojik danışmada ‘bireyin kendisini gerçekleştirme gücüne güven’ ilkesine uygun olan anlayış aşağıdakilerden hangisidir?
62 Rehberliğin temel işlevlerinden olmayan seçenek aşağıdakilerden hangisidir?
63 Bir öğretmenin aşırı koruyucu bir tutum sergilemesi sonucunda öğrencileri sürekli daha fazla onay ve yönlendirme beklemektedir Bu durum aşağıdakilerden hangisiyle adlandırılabilir?
64 Rehberlik tanımlarında vurgulanan ortak öğelerden biri sayılamayacak seçenek aşağıdakilerden hangisidir?
65 Aşağıdaki tanımlarında hangisi akran danışmanını tanımlayan bir cümledir?
66 Aşağıdaki seçeneklerden hangisi öğrenci kişilik hizmetlerinin amaçlarından biri değildir?
67 Aşağıdakilerden hangisi doğrudan doğruya öğrenciye yönelik rehberlik hizmetlerinden biridir?
68 Psikolojik danışmada, aşağıdakilerden hangisi danışman ile danışan arasındaki ilişkide bulunması gerekli şartlardan biri değildir?
69 Aşağıdaki özelliklerden hangisi Rogers’a göre, öğrenci-öğretmen ilişkilerinin sağlıklı olmasını engelleyicidir?
70 Aşağıdakilerden hangisi gelişimsel rehberlik anlayışına göre rehberliğin bir özelliği olamaz?
71 Aşağıdakilerden hangisi rehber öğretmenin (okul psikolojik danışmanının) görevlerinden biri değildir?
72 Bir ilköğretim okulunda çalışan Pelin öğretmen eşinden boşanmak üzeredir Sınıftaki öğrencilerden birinin anne-babasının boşanacağını öğrenen Pelin Hanım, aşağıdakilerden hangisini öğrencisine söylerse, kendi sorununu yansıtmamış olur?
73 Aşağıdaki hizmetlerden hangisi özgüveni düşük bir öğrenciye, özgüvenini yükseltmek için öncelikli olarak sunulabilir?
74 Aşağıdaki öğretme ifadelerinden hangisi kendini açmaya (self-disclosure) örnektir?
75 Bir öğretmen, sınıfta öğrencilerine yapmaları gerekenler konusunda çok fazla öğüt vermektedir Bu davranış öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yaratır?
76 Aşağıdakilerden hangisi, bir okuldaki rehber öğretmenin (psikolojik danışmanın) sosyometri uyguladıktan sonra oluşturduğu sosyogramdaki bilgilerden yararlanarak yanıtlayacağı sorulardan biri değildir?
77 Öğrenme, geniş anlamıyla, yaşantı ürünü olarak davranışlarda meydana gelen, az çok kalıcı izli bir değişmedir Bu açıklamaya göre, aşağıdakilerden hangisinde verilen davranış değişikliği öğrenme değildir?
78 Sözel bir malzemenin öğrenilmesinde kullanılabilecek öğrenme yöntemlerinden biri olmayan seçenek aşağıdakilerden hangisidir?
79 Annenize yeni aldığınız telefon numaranızı verirken rakamları gruplar halinde söylemeniz aşağıdaki süreçlerden hangisini kolaylaştırır?

80 Öğrencilerine öğrettiği istenen davranışın sürekliliğini sağlamak isteyen bir öğretmen, onların bu davranışını aralıklarla pekiştirmekte, ancak her seferinde aynı pekiştireci kullanmamaktadır Bu öğretmenin farklı pekiştireçler kullanmasının nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
81 Bir çocuk annesinin aldığı yapbozun birbirine uyan parçalarını aralarındaki ilişkileri inceleyerek değil de değişik parçaları değişik biçimlerde rasgele bir araya getirmektedir Bu durum, aşağıdaki öğrenme türlerinden hangisine örnektir?
82 Boş zamanlarında sık sık otogarda gezerek dinlenen birisi bir gün memleketine gitmek için aynı otogara bilet almaya gider ve daha önceden hiç gitmediği halde doğruca memleketine giden otobüsün bulunduğu firmaya doğru yönelirAdamın bu davranışı aşagıdakilerden hangisiyle açıklanır
83 Aşağıdaki seçeneklerden hangisinde bilgi işleme kuramının ilkelerinden biri değildir?
84 Anasınıfına başlayan Alp öğretmeninin cezalandırıcı bir tavır sergilemesi nedeniyle okul korkusu geliştirmiştir Bu durumda Alp’te okul korkusunun oluşması aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?
85 Tepkisel koşullanma öğrenmelerin tümünü açılayamaz Ancak, bazı davranışlar tepkisel koşullanmayla öğrenilir Aşağıdakilerden hangisi tepkisel koşullanma yoluyla öğrenilen bir davranışa örnektir
86 Göze doğru üflenen hava, göz kırpma tepkisine neden olur Yanıp sönen bir ışık ise, böyle bir tepkiye yol açmaz Fakat, hava üflenmeden hemen önce bir ışık yanıp söner, daha sonra göze doğru hava üflenir ve bu olay birkaç kez tekrar edilirse yanıp sönen ışık tek başına göz kırpma tepkisini ortaya çıkarmaya başlar Yukarıda anlatılan tepkisel koşullanma sürecinde, göz kırpma tepkisini ortaya çıkarmaya başlamadan önce yanıp sönen ışık ne tür bir uyarıcıdır?
87 Hem aşırı ölçüde soğuk havalarda hem de utandıracak bir durumda yanaklarımız kızarır Aşağıdaki kavram çiftlerinden hangisinde bu iki durumda vücudun verdiği tepkiler bir arada verilmiştir?
88 Bir annenin odalarını temizleme görevi verdiği çocuklarının odalarını bazen iki, bazen üç, bazen de bir hafta arayla kontrol edip tebrik etmesi hangi pekiştirme tarifesine örnektir?
89 Bisikleti bozulan Deniz’yı babası: ‘Bisikletine herkesi bindirirsen bozulur tabi’ diyerek azarlamıştır Bu olaydan önce bisikletine arkadaşlarını bindiren Deniz, artık bisikletine arkadaşlarının binmesine izin vermememiştir Deniz’da gözlenen bu davranış değişikliği aşağıdakilerden hangisine örnektir?
90 İstenmeyen davranış karşısında cezanın kullanılması yerine öğretmene önerilen teknik aşağıdakilerden hangisidir?
91 Aşağıdakilerden hangisi genellemeyi önlemeye örnektir?
92 Kemal, ısrarla ağladığı takdirde babasına her istediğini yaptırabileceğini öğrenmiştirAnaokuluna başladığı ilk günlerde Kemal, öğretmenine de istediklerini yaptırmak üzere ağlamıştır Fakat öğretmeni, babasının tersine, istediğini yapmadığı için zamanla bu davranışı yapmamıştır Kemal’in ağlaması ile ağlama yoluyla istediği sonuca ulaşamaması durumu aşağıdaki kavram çiftlerinden hangileri ile açıklanabilir?
93 Serkan yatağının altına kaçan topunu almak için elini uzatmış ve başaramamış ardından yatağını çekmiş daha sonra bir başka oyuncağını atıp topa çarptırarak dışarıya doğru yuvarlanmasın sağlama gibi birçok yol denemiş ve topunu alamamıştır
94 Kısa bir süre düşündükten sonra uzaktan kumandalı oyuncak otomobilini yatağının altına yönlendirerek onunla topu dışarıya doğru ittirebileceğini aniden fark ederek problemin sonucunu keşfetmiştir Serkan’nin topu bu şekilde alabileceğini anlaması aşağıdakilerden hangisine örnek olabilir?
95 Öğretmen öğrencilerine bir soru sorduktan sonra cevaplamak isteyenlerin el kaldırmalarını ister Bir öğrenci söz alarak soruyu cevaplar Öğretmen cevaplayan ve el kaldırıp söz isteyen herkese teşekkür eder Öğretmenin bu davranışı, söz isteyen öğrenciler açısından nasıl bir işlev görmektedir?
96 İngilizce dersinde öğrendiklerine dayalı olarak bir turistle İngilizce konuşabilen bir öğrenci hangi düzeyde bir bilişsel davranış göstermiş olur?
97 Grafikte I,II,III numarayla gösterilen üç dağılım için aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?
98
1 soru
Zekâ testleri, hangi ölçek türünde ölçme araçlarıdır?
2soru
Sezgi kavramının tanımını nedir?
3 soru
Eğitim, etik değerlerle göre toplumsal hoşgörü kültürünün gelişmesini hangi yönlerde ve nasıl etkileyebilir?
4soru
Hedef, içerik ve değerlendirme kavramlarından hangisi ölçütlere göre bir yargıya varma işidir?
5soru
99 Yatılı bir yurtta kalan bir ilköğretim öğrencisi yanındaki arkadaşının sofradan yemeğini bitirmeden kalktığı için azarlandığını görmüştür daha sonra her defasında yemeğini bitirip sofradan öyle kalkmaya başlayan çocuğun davranışında meydana gelen bu değişiklik aşağıdaki öğrenme kuramlarından hangisiyle açıklanır?
100 Sosyal öğrenme kuramları, bir çocuğun gözlediği bir modelin davranışlarını taklit etme ihtimalini arttıran ya da azaltan bazı etmenler olduğunu açıklar Bu etmenler arasında yer almayan aşağıdakilerden hangisidir?
101 Aşağıdaki kavramlardan hangisi, gelişim psikolojisinde, türe özgü genetik yapı tarafından önceden belirlenmiş bir plan dahilinde, yaşantılardan bağımsız olarak ortaya çıkan biyolojik gelişmelere işaret etmek için kullanılır?
102 Aşağıdakilerden görüşlerden hangisi Vygotsky’nin sosyal bilişsel öğrenme anlayışına uygun düşmez?
103 Zihinsel gelişim açısından kritik dönemin en önemli özelliği aşağıdakilerden hangisidir?
104 Aşağıdaki davranışlarından hangisi bir çocuğun Piaget’in ben merkezcilik kavramını en iyi örneklendirir?
105 Bütün basketbol oyuncularının boyunun çok uzun olduğunu düşünen ali, oldukça kısa boylu bir basketbol oyuncusuyla karşılaştıktan sonra, “basketbol oyuncularının bir çoğu uzun boyludur ancak kısa boylu basketbol oyuncusu da olabilir” biçiminde düşünmektedir Bu, Piaget’nin kuramında yer alan aşağıdaki kavramlardan hangisiyle açıklanabilir?
106 Bireyin yaşamında okulun bulunduğu sosyal çevre önemli bir yer tutmaktadır Bir öğretmen bu çevreden etkili olarak yararlanmak isterse öncelikle aşağıdakilerden hangisini yapmalıdır?
107 Öğretmen adaylarının meslek öncesi eğitiminde, mesleki uygulamaların videoya kaydedilerek, bu kayıtlara dayalı tartışmalarla mesleki gelişimin sağlanmasını içeren yöntem/teknik aşağıdakilerden hangisidir?
108 Öğrenciler arasında işbirliğinin daha fazla olması beklenen sınıf düzeni aşağıdakilerden hangisindir?
109 Öğretmen, sınıf içinde uygun olmayan ve istenmeyen bir davranış ortaya çıktığında, sevecen ve yumuşak bir tarzla öğrenciyi uyarabilir Bunu yapan bir öğretmen nasıl bir tarz benimserse öğrenci-öğretmen arasındaki iletişim olumsuz yönde etkilenir?

110 Aşağıda sorudan oluşan bir testten alınan puanların frekansları verilmiştir:
Puan Frekans Bu puanların frekans dağılımı aşağıdaki eğrilerden hangisine benzer?
111 Verilen puanların aritmetik ortalaması kaçtır?
Bu sorulardan hangisi diğerlerinden daha üst düzey bir davranış/zihinsel süreç ölçmektedir?
112 verilen puanların ortancası hangi aralıktadır?
113 aşağıdakilerden hangisi büyükannenin kurallarını (Premack ilkesini) uyguladığını gösterir?
114 Ali bey’in ailesi evde yemek yerken evin kedisi Tekir çevrede dolaşarak, çocuklardan yenilenlerden kendisine de verilmesini ister Çocuklar çoğunlukla Tekirin bu davranışını görmezden gelir Ancak bazen çocuklar dayanamaz ve ara sıra yediklerinden azıcık verirler Ancak Ali bey bir gün, evin kirlendiği gerekçesiyle bu duruma çok kızar Çocuklar da bundan sonra yemek yerken Tekire yemek vermezler Tekirin davranışları hakkında aşağıdakilerden hangisinin gerçekleşme olasılığı en yüksek olabilir?
115 Olumlu bir davranışı kazandırmak ve devamını sağlamak için bir öğretmenin başvuracağı en etkili yol aşağıdakilerden hangisidir?
116 Öğretmenlere ceza uygulanması yerine bazı olanaklardan yoksun bırakmaları önerilir Aşağıdakilerden hangisi buna örnek olur?
117 Bir eğitmen file merdivene çıkma davranışını öğretecektirÖnce bir basamak çıktığında,daha sonra iki basamak çıktığında fili ödüllendiren eğitmen fil merdivenin her basamağını çıktığında onu ödüllendirir Eğiticinin kullandığı yöntem aşağıdakilerden hangisidir?
118 Bir çocuğun çizgi film kahramanı gibi davranması aşağıdaki öğrenme türlerinden hangisiyle açıklanır?
119 Aşağıdaki davranışlardan hangisinin model alma (sosyal bilişçi öğrenme) yoluyla öğrenilmesi söz konusu değildir?
120 Bir öğretmen, oğlunun saldırgan davranışlarını dayak yoluyla bastırmak isteyen bir babaya, kendisinin de saldırgan bir model oluşturduğu için bu tür davranışların azalmasına değil artmasına yol açacağını açıklamaktadır Öğretmenin bu görüşü aşağıdaki öğrenme kuramlarından hangisi ile açıklanabilir?

Alıntı Yaparak Cevapla

Ergenekon Sagol

Eski 02-18-2007   #2
ışıl27

Ergenekon Sagol

Cok Tesekkur Edrim Genel Kultur Cok Isime Yaradi Ama Egitim Bilgileri Test Seklinde Olmadigi Icin Fazla Yaramadicok Tesekur Edrim Sana :))
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com