Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Mühendislik / Mimarlık / Peyzaj Mimarlığı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
faydaları, güç, kompanzasyonunun, reaktif

Reaktif Güç Kompanzasyonunun Faydaları

Eski 10-15-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Reaktif Güç Kompanzasyonunun Faydaları

REAKTİF GÜÇ KOMPANZASYONUNUN FAYDALARI

Düşük güç faktörü, tesiste aşağıdaki sorunlara neden olur:

Üretici yönünden getirdiği sorunlar; kurulacak bir tesiste generatör ve transformatörlerin daha büyük güçte seçilmelerine neden olur, kumanda kontrol ve koruma cihazlarının daha büyük ve hassas olmalarına sebep olur Kurulu bir tesiste de: üretim iletim ve dağıtımda kapasite ve verim düşer iletkenlerde gerilim düşümü ve enerji kayıpları artar gerilim regülasyonu ve işletmecilik zorlaşır

Tüketici yönünden getirdiği sorunlarsa kurulacak bir tesiste, abone transformatörünün kumanda koruma ve kontrol donanımının daha büyük olmasına ve tesisat iletkenlerinin daha kalın kesitli seçilmesine neden olur Kurulu bir tesiste de getireceği sorunlarsa;abone transformatörünün ve tesisatının kapasite ve verimi düşer, şebekeden daha çok reaktif enerji (kVAR/h) çekilir

Sonuç olarak da görülen hizmet maliyeti anar Tüm bunların yanında yatırımlar yapılması ile milli ekonomiye verilmiş olur

Birim enerji (kWh) başına reaktif enerjinin dolayısıyla kayıpların az olması için; elektrik motorlarının güç faktörleri yüksek olanları seçilmelidir, elektrik motorları gereğinden büyük güçte seçilmemeli ve yüksüz çalıştırılmamalıdır, Aydınlatma lambalarında ışık verimi yüksek olan (Flüoresan lamba gibi) seçilmeli ve kompanze edilmelidir Sanayi tesislerinde reaktif enerji kompanzasyonu yapılmalıdır

Güç faktörünün düzeltilmesinin şebekeye faydaları enerji nakil hatlarında hat sonunda çekilen aktif güç sabit kalır ve gerilim düşümü azalır Tüketiciye faydaları ise; gereksiz yatırım yapılmamış olur, kayıplar azalır, gerilim düşümü azalır, alıcılar istenilen verimde çalışır, alıcılar için gerekli iletken kesitleri daha düşük tutulur ve en önemlisi de reaktif enerji bedeli ödenmez

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com