Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Psikoloji / Sosyoloji / Felsefe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
afet, psikoloji, sonrası

Afet Sonrası Psikoloji

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Afet Sonrası Psikoloji

Dogal afetler arkalarinda bir cok sorun birakirlarAfetzedelerin cok ciddi duygusal ve bilissel problemler yasadiklari, yogun strese maruz kaldiklari da bilinen bir gercektir

Ulkemizin yasadigi 17 Agustos ve 12 Kasim depremleri
bir cok vatandasımizin hayatinda onarilmaz yaralar acmistir

Psikolojik yardim ilk basta gereksiz gorunse de Uzun vadede faydalari gorulecektir

17 Agustos deapremi sonrasinda Samsun'a gelerek kamu kamplarina yerlesen depremzedelerin yasadiklari duygusal problemler soyle ozetlenebilir
  • %264 unde anksiyete
  • %27 sinde depresyon
  • %223 unde psikomatik reaksiyonlar(basagrisi, kusma, bulanti, vucut agrilari gibi)
  • %207 sinde de ofke ve dusmanlik
Depremzedeler uykuya dalmada gucluk, kontrol edilemeyen ofke patlamalari, kabuslar, asiri sinirlilik, kolayca aglama, yogun karamsarlik, olme dusunceleri gibi duygusal ve davranissal bozukluklar yasamaktadirlar Bu problemlerin en onemlilerinden biriside Travma Sonrasi Stres Bozuklugudur (TSSB)

Dogal afetlerin psikolojik etkileri su ana basliklar altinda toplanabilir :
  • Gecici soklar olabilir veya hicbir sey hissetmeden donup kalabilirsiniz
  • Gerginlik, saldirganlik, korku, ofke gibi duygularla birlikte yorgunluk, uyuma guclugu ve istahsizlik olabilir
  • Insanlardan uzaklasma, ilgi azalmasi, asiri yargilayici ve suclayici tavirlar icine girebilirsiniz
Bunlar gecicidir, ancak zaman alabilir

Bu sorunlarin daha ciddi rahatsizliklara yol acmamasi icin su noktalara deginilmelidir :
  • Ilk olarak barinma sorunu cozulerek, yasanabilecek saglikli bir ortam olusturulmalidir
  • Kendiniz ve aileniz icin yapilmasi gerekli gunluk isler listesi yapilmalidir
  • Cocuklara daha anlayisli olunuz Onlara her kosulda dogruyu soyleyiniz, siklikla sarilarak sevginizi ifade edinizHer zamankinden daha fazla sevkat, ilgi ve anlayis gosteriniz, onlari dinleyiniz
  • Aile icinde biribinizin korkularina saygi gostererek sahip cikiniz Unutmayin en buyuk destegi ailenizden alirsiniz
  • Gerektiginde yardim istemekten cekinmeyiniz
  • Size yardimci olabilecek cevresel destek noktalarina (yakin arkadaslar, akrabalar, uzmanlar) basvurunuz
  • Cocuklar resimleri ile kendilerini daha iyi ifade ederler Onlara istedikleri resmi cizmelerini soyleyerek, cizdikleri resim hakkinda konusabilirsiniz
  • Cocuklarda uykusuzluk, hircinlik, yalniz yatmam, ice donukluk, seslerden korkma gibi yakinmalar olabilir "Korktugunu, o gunleri hala unutamadigini biliyorum, bende seninle ayni seyleri hissediyorum" diyerek duygu ve dusuncelerinizi cocugunuzla paylasiniz
Travma Sonrasi Stress Bozuklugu
TSSB, deprem,sel,cig,iskence, trafik kazalari, tecavuz gibi, bireyin yasamini ve fiziksel butunlugunu tehdit eden durumlardan sonraya ortaya cikan, duygusal, davranissal ve bilissel bozukluklarla tanimlanir
Hasta telasli, kaygili, huzursuz, tedirgin ve yerinde duramayacak kadar hareketlidir Kimi vaka da ise durgunluk ve gunluk yasam islerinde erteleme duygusu ile gorulen hareketsizilik mevcutturBunalti yogundur, hafif uyaranlara siddetli tepk,iler verilir, yasanan orseleyici olay sik sik hatirlanir ve her hatirlanista yeniden yasaniyormus gibi hissedilir
Uyku bozukluklari belirgindir, travmatik olay duslerde siklikla yasanirKisilerarasi ilskilerde ice donukluk ve toplumda kacma davranislari gorulur
Bu rahatsizlik, travmatik olaydan bir sure sonra ortaya cikabilecegi gibi aylar sonra da gorulabilir
Travmanin siddetini artamsi ile birlikte ruhsal tepkilerin siddeti de artacaktir
Sayet bireyin ikincil kazanclari yoksa (tazminat davasi gibi) bu rahatsizligin kendiliginden duzeldigi ve zamanla sartlar olustukca duzeldigi gozlenmistir

Bu sorunlarin daha ciddi rahatsizliklara yol acmamasi icin su noktalara deginilmelidir :
  • Hastalardaki bunaltiyi yatistirmak ve uykuyu duzene sokmak icin antidepresan ve benzeri ilaclar kullanilir
  • Ilac tedavisine eslik eden ve hastanin durumana gore kisa ve uzun sureli psikoterapi gerekir
  • Psikoterapi de, bireyi onu rahatsiz eden uyarici veya uyaricilarla karsi karsiya birakma (sistematik duyarsizlastirma) gibi davranisci teknikler kullanilir
Bu tedavi yonteminde hasta korktugu durumla yuz yuze getirilir veya zihninde canlandirmasi saglanir Bu sirada uygulanan gevseme teknikleri ile uyaricini etkisi azaltilmaya calisilirBu yontemin dezavantaji sondurulen davranisin bir sure sonra ortaya cikma ihtiimalidir

Davranisci tedavi de uygulanan diger bie teknik ise, hastanin travma ile ilgili butun hatirladiklarini detaylari ile anlatmasidirancak bu duygusal yogunluk icinde hastanini kan basincinda degisiklikler olusabilir
  • Diger teknikler arasinda, davranissal becerilerin gelistirilmesi, aile ve grup terapileri ve sosyal destek verme sayilabilir
  • Sosyal destek verme surecinde bireye,sorunlariyla nasil basa cikacagi konusunda bilgi verilir, sevildigi ve anlasildigi konusunda duygusal destek saglanir, fiziksel ihtiyaclari dogrultusunda dogrudan yardim yapilir
Afet Sonrasi Depresyonu Ilen Basetmenin Yollari
Unutulmamalidir ki, depresyon, yasamimizin herhangi bir döneminde konaklayabilecegimiz bir otel odasi olabilirOzellikle afetler gibi rutin yasantimizi alt-üst eden ,ciddi maddi ve manevi kayiplara yol acan olaylardan sonra depresif duygulanim icine düsmemiz dogaldir
Öncelikle unutmayalim ki, depresyonu besleyen düsünce bicimleri vardirBunlara olumsuz otomatik düsünceler derizBiz farkinda olmadan zihnimize üsüsürler, gecmis yasantilarimizla beraber kalicilik kazanmislardirMesela, "degersizim", "hayatta basarili olamadim" "kimse beni anlamiyor" "hersey de beni bulur" gibi
Depresyon ile mucadele etmek demek, simdiye dek mevcut olan düsünce sisteminizi yeniden yapilandirmak, olumsuz ve size yarardan ok zarar veren düsüncelerinizi burusturup cöpe atmak demektirTabiiki kolay degildir, ancak denenmesi gereken bir sürectir
Çünkü depresyonunuz olaylari yorumlama biciminizin de bir ürünüdür

"Depresyondayim ve kendime yardimci olmak istiyorumNeler yapabilirim?" diyorsaniz
  • DEPRESYON HAKKINDA BULABILDIGINIZ HER KAYNAGI OKUYUNONU TANIRSANIZ , NASIL MUCADELE EDECEGINIZI DE BILIRSINIZ
    GÜNLUK FAALIYETLERINIZI PROGLAMLAYARAK, FAALIYET SAYINIZI HER GECEN GUN ARTIRMAYA GAYRET EDIN
    BU DONEMDE SIZI ETKILEYECEK, BOSVERMENIZE NEDEN OLABILECEK HER TURLU DUSUNCE VE KISIYE DIRENMELISINIZ
    DÜSÜNCE TARZINIZDAKI OLUMSUZLUKLARI TESPIT EDIN Depresyonu Besleyen Dusunce Tarzi

"meli-mali" tarzi yapmaliyim – etmeliyimabartili tarz "basaramazsam mahvolurum"ak-kara tarzi "ya hep ya hic"sorunlari kisisellestiren tarz "nereye elimi atsam kuruyor" OLUMSUZ DÜSÜNCELERINIZI BELIRLEYINMESELA BIR GUN ICERISINDE SIZI KARAMSARLIGA ITEN TÜM DÜSÜNCELRINIZI KAYDEDEREK ISE BASLAYABILIRSINIZBU DUSUNCELER HER SEYE OLUMSUZ BAKMANIZA NEDEN OLACAGINDAN DEPRESYONUNUZU BESLEYEREK SIZI GUCSUZ BIRAKIRLAR
    MUTLAKA KI BU DÜSÜNCELER BIRDEN OLUSMAMISTIRNEDENLERI VE GECMIS YASANTILARINIZDA DESTEKLEYICI KANITLARI VARDIR ANCAK ONEMLI OLAN GELECEKTIR VE SIZIN GELECEK ICIN ALACAGINIZ TAVIRDIRBUNA ODAKLANIN
    HER BIR OLUMSUZ DÜSÜNCENIZI TEK TEK IRDELEYINMESELA, DÜSÜNCENIZIN DOGRULUGUNU VEYA YANLISLIGINI DESTEKLEYEN KANITLAR VAR MIDIR?
  • BU DÜSÜNCELERI SIZI NASIL ETKILEMEKTEDIR? DAHA OLUMLU DÜSÜNECELI OLSANIZ NASIL DÜSÜNÜRSÜNÜZ?
OLUMSUZ DÜSÜNCE
OLUMLU DÜSÜNCE
Neden boyleyim? Bunlar hep benim basima mi gelecek,iyilesemeyecegim
Boyle düsünmenin anlami yok, sadece üzülmeme neden Kendimi iyi hissettirecek seyler yapmaliyim

Genis ve detayli bilgi icin Turk Psikologlar Dernegi - Afet Psikolojisi

Faydalanilan kaynaklar:Depremin Psikolojik Sonuclarini Tanima ve HafifletmeAnkara TPD Yayinlari 1999
MBasoglu "Psikolojik travma sonrasi stres hastaligi-Psikolojik kuramlar"TurkPsikiyatri Dergisi,Cilt 3 Ankara,1992

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com