Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bulunuşu, çemberin

Çemberin Bulunuşu

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çemberin Bulunuşu

Çemberi kim buldu
Pi sayısının bulunuşu

Çember ile pi sayısının bulunuşunu bağdaştırabiliriz Genellikle bilinen en basit pi sayısı pek fazla birşey ifade etmese de yaygınca kullanılır ve bu bakımdan anlamlıdır Bu sayı aslında bir orandır ve dairenin çevresinin çapına bölümünden elde edilir Bu oran 3,14 olarak bilinir Bunu kendiniz de ölçebilirsiniz, mesela evde herhangi bir dairesel cisim bulun fakat mümkün olduğunca büyük olmasına dikkat edin Elinizde bir bardak var diyelim, eğer bir mezura ile bardağın önce çevresini daha sonra da çapını ölçüp bölerseniz her zaman 314 sonucuna ulaşırsınız Tabi sonucun aslına en yakın olması için gerçekten hassas bir ölçüm yapmak gerekir

Yukarıdaki animasyonda pi sayısının ispatı olarak 127 inçlik çapa sahip bir dairenin doğrusal olarak açıldığında 4 inçlik bir mesafeye karşılık geldiği gösteriliyor Anlaşılacağı üzere 4 inç(çevre) / 127 (çap) = 314′tür Görüldüğü üzere pi sayısı aslında çok basit bir temele sahiptir ve değiştirilemez bir sabit orandır Fakat aynı zamanda Pi sayısı bir irrasyonel sayı olduğundan, hiçbir zaman sonlu bir tamsayı düzeninde ifade edilemez ve virgülden sonra sonsuz sayıda tekrarsız rakam içerir Babilliler?den beri ortadoğu ve akdeniz uygarlıklarının pi sayısının varlığından haberdar oldukları bilinmektedir Farklı antik uygarlıklar pi sayısı için farklı sayıları kullanmıştır Örneğin MÖ 2000 yılı dolaylarında Babilliler π = 3 1/8, Antik Mısırlılar ise π = 256/81 yani yaklaşık 3,1605′i kullanmaktaydı Yine de çok uzunca bir süre π?nin bir irrasyonel sayı olup olmadığı anlaşılamamıştır 1761 yılında Johann Heinrich Lambert?in yayımladığı ispatla sabitin irrasyonel bir sayı olduğu kanıtlanmıştır Günlük kullanımda basitçe 3,1416 olarak ifade edilmesine rağmen gerçek değerini ifade etmek için periyodik olarak tekrar etmeyen sonsuz sayıda basamağa ihtiyaç vardır İlk 65 basamağa kadar ondalık açılımı şöyledir:

3, 14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 5923

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com