Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çember

Çember Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çember Nedir?

Bir çember

180px-Circle2png
  • m = merkez
  • d = çap
  • r = yarıçap
Düzlemde sabit bir noktaya eşit uzaklıkta bulunan noktaların kümesine çember denir ve düzlemde sabit bir noktadan eşit uzaklıkta bulunan noktaların geometrik yerini bir çember belirtir Bu sabit noktaya çemberin merkezi, eşit uzaklıkların her birine de yarıçap denir
Düzlemde sabit bir "O" noktasından, sabit bir "r" uzaklığında bulunan noktaların tümünün kümesine çember denir
  • "O" noktasına merkez,
  • "O" noktasını çemberin herhangi bir noktasına birleştiren doğru parçasına yarıçap,
  • Çemberin herhangi iki noktasını birlerştiren doğru parçasına kiriş,
  • Merkezden geçen kirişe çap,
  • Çemberi farklı iki noktadan kesen doğruya kesen,
  • Bir noktada kesen doğruya teğet denir
1231446885_dairejpg

Analitik geometride çemberin denklemi x-y koordinat sisteminde şu biçimde yazılabilir:
e9326e126151d2fb2e0573e8b5f57310png
Eğer çemberin merkezi koordinat sistemi içinde (0,0) noktası olursa, yukarıdaki ifade;
cae50faadc00e2c7ff71dd929c292232png
şeklinde de yazılabilir ve bu çembere birim çember denir
Çemberin çevresi formülü:
ffbd84320f3c34d3bf9ca3ea137635f5png

Çemberle ilgili konu anlatımları PDF dosyalarda verilmiştirPDF dosyaları açmak için Acrobat Reader programı gerekir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com