Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arkfonksiyonlar

Arkfonksiyonlar Nedir?

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arkfonksiyonlar Nedir?

Arkfonksiyonlar

Değeri bilinen açısal fonksiyonun açısını bulan fonksiyonlar

Arkfonsiyonlar, ancak, tersi oldukları fonksiyonların bire - bir, örten olduğu aralıkta tanımlıdırlar

Arksinüs, arkkosinüs, Arktanjant ve arkkotanjant olmak üzere dört arkfonksiyon vardır

Sinüs fonksiyonunun ters fonksiyonuna arksinüs denir ve y nin [-? /2, ? /2] ile x'in [-1,1] kapalı aralıklarında y = arcsinx olarak tanımlanır Bu fonksiyonun tersi x=siny'dir Bir başka deyişle, y=arcsinx yazılışı, "öyle bir y açısı bulunuz ki, sinüsü x olsun" demektir

Kosinüs fonksiyonunun ters fonksiyonuysa arkkosinüstür ve y için [O, ? ] ile x için [-1,1] kapalı aralığında y=arccosx olarak tanımlanır Bu da, "öyle bir y açısı bulunuz ki, kosinüsü x olsun" demektir Örneğin cos (?/3)=1/2'dir Öyle ki ?/3=Arccos (1/2) yazılır

Arktanjant y=arctanx fonksiyonu, x gerçel sayılar kümesi ve y için (-?/2, ?/2) aralığında tanımlıdır Bu yazılış, "hangi y açısının tanjantı x'tir" anlamına gelir Bu fonksiyon da x= tany fonksiyonunun tersidir

x gerçel sayı ve y (O, ? ) aralığında tanımlanan arkkotanjant fonksiyonu (y=arccotx), x=coty fonksiyonun tersidir Arkkotanjantın yazılışı, "öyle bir y açısı bulunuz ki, kotonjantı x gerçel sayısı olsun" demektir Bütün arkfonksiyonların grafiği, tüm ters fonksiyonlarda olduğu gibi, kendi ters fonksiyonlarının grafiğiyle y=x doğrusuna, yani birinci açıortaya göre simetriktirler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com