Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eylülözet, mehmet, rauf

Mehmet Rauf - Eylül-özet

Eski 06-19-2009   #1
Şengül Şirin

Mehmet Rauf - Eylül-özet

Kitap Hakkında:

Türk Edebiyatı Servet-i Fünun Döneminin en mühim romancılarından biri olarak hafızalarımıza yer edinmiş Mehmet Rauf, yine kendisi gibi önemli bir isim olan Halit Ziya Uşaklıgil'e yolladığı hikayeleriyle tarihe adını eserleriyle kazımış oldu

Eylül'ün ilk psikolojik bir roman olması, onu dönemin en önemli eseri haline getirdi

Kitabı okurken, eski Ã�stanbul’un perspektifine, o dönemin kıyafetlerine, yalılarda hüküm süren aile hayatının tüm ayrıntılarına ve en önemlisi de samimi ve sıcak duygulara tanık oluyorsunuz

Günümüzde bu tür duyguların hemen hemen hiç yaşanmadığını varsayarsak hatta varsaymaktan öte, bunu kanıtlayan birçok olaya, kişiye, duruma artık tepki vermediğimizi biliyorsak, roman bize gerçek bir aşkın ne olduğunu çok iyi anlatacaktır

Aylardan EylülSonbaharın incisi!

Kitabın Ã�ncileri:
Kalabalık içinde yalnız yaşamak,kalabalık içinde gezip beraber bir köşeye kaçmak, işte asıl zevk budur Ã�nsan kalpleri, birbirine bağlılığın ne demek olduğunu o zaman anlar Ben seni ne kadar sevdiğimi başka kadınları gördüğüm zaman anlıyorum11

Duygularını rahatlıkla dışa vuramayanlara özgü o içlilik sayesinde yürüttüğü ince, derin düşünceleriyle bu ilişkinin ne gibi şeylerle ilgili olduğunu fark etmiyor değildi; hele gittikçe eski ateşin azaldığını, eski sıcaklığın olmadığını görüyor, inceleyici bakışlarıyla hepsini hissediyordu12

Kadın kadını daha iyi tanır15

Ona bekarlık hayatının cazibelerini unutturup kendine bağlamak için ben kadın isterim!15

Öyle bir yer olsun ki, ben kalabalık içinde olayım da yine orada yaşamayayım18

Hep kabahat daima aynı hayatı sürmekte18

Evlenmek hakkındaki kesin kararı arasıra zaafa uğruyordu35

Birçok mutluluğu; ya zehirli bir ayrılık ya da aşağılayıcı bir kayıtsızlıkla bitmiş; hiçbiri, en mutlu zamanında bile şu mutluluğun dinginlik ve hoşluğuna ulaşamamıştı35

Hak eden mutlu olur, ya da Goethe'nin dediği gibi, "hak eden kazanır ve kazanamayan layık değildir"36

Huysuzluk yalnız ihtiyarlarda değil, asıl gençlerde

Bilemezsin bu kadınlar kötü olunca ne kadar kötü oluyorlar44

Kadın olmayınca bir erkek hayatının ne verimsiz, ne yağmursuz, ne çorak bir siyah çöl olduğunu bilseniz

Bir kadının bir erkek hayatına sadece varlığı ile nasıl şiir ve körpelik verdiğini, ruhu bertaraf etsek bile vücut içinde nasıl büyük bir koruyucu olduğunu bilseniz56

Ama bazen de, en önemsiz gülümseyişler, hatta kendine ait olmayan bakışlar bile ona bir şiir taşkınlığı verir, onu canını feda etmek ihtiyaçlarıyla inletirdi

Sıradan bir saygının ne aşamalardan geçip şimdi hayatında kökleşen korkunç, büyük bir aşk olduğunu düşünerek kendisinin bu kadar tutkunlukla bu sonucu anlaması, onun genişlemesine meydan vermemesi gerektiğini itiraf ediyor, "evet kaçmalıydım" diye yumruklarını kafasında sıkıyordu134

Herkesin ruhsal olarak birşeye eğilimi, bir yeteneği olur

Eylül! Öyle bir ay ki, geçen her güzel günü için ona minnettar olmak gerekliydi Eylül esef ve özlem ayıdır, içine birkaç günlük kış hücumundan acı düştüğü için, insan o güzel havaların, devamlı yazın artık geçtiğini anlayıp esef eder ve özlem çeker191

o zaman, gözler arasında bugün ilk defa ciddi, ateşli bir çarpışma oldu194

Mümkün olmayan şeyi istemek, bile bile reddedilmektir200

"Zavallı hava" Bereket versin ki o var, olmasa nice şeyler bahanesiz kalacaklardı200

Bu iki varlık karşı karşıya gelince oradakilerin hepsinden çok birbirine yakın olan ruhlarının çırpınmalarını hisseder gibi oldular243

ölünceye kadar, saniyelerine kadar hayatım senindir297

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com