Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başarı, güncellenecektir, günün, taktiği

Günün Başarı Taktiği [Güncellenecektir]

Eski 10-10-2012   #16
Prof. Dr. Sinsi

Mantık ve His

Mantık ve his iki ayrı alandır Mantık düşüncenin kurallarını oluşturur Yani esas varlık alanı düşüncedir Oysa ki hislerin varlık alanı bedendir Hisler , yani duyular, bedenin yetileridir Bedende hakim olan güçler ise hormonlar, nöro-transmitter denilen sinirlerin etkileşimini sağlayan kimyasal moleküller ve beyindeki birtakım merkezleri uyaran salgılardır

Bu iki "varlık" alanı kendi kuralları içinde insanın davranışlarını yönlendirirler İnsan bazen bir alanın, bazen de diğer alanın etkisinde kalır Eğer bedenin istekleri tutku (bağımlılık) boyutuna ulaşmışsa mantık kuralları ikincil duruma düşerler Çünkü tutkular güçlüdür, mantık ise sadece yol gösterici bir rehberdir

İşte sigaraya veya içkiye bağımlı kişiler bu davranışlarını tutku boyutuna ulaştırmış olduklarından mantıklarını dinlemezler Aşık olan insan da genelde bağımlı durumdadır Onun için "Aşkın gözü kördür" derler

Eğer mantığımızın önerdiği yolda ilerlemek istiyorsak öncelikle tutkularımızdan ve bağımlılıklarımızdan kurtulmamız gerekir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-10-2012   #17
Prof. Dr. Sinsi

Hayatın Bilmecesi

- Kendi hayatımızın figüranımı olmak istersiniz yoksa başrol oyuncusu mu?
- Hayat bize bir rol mü biçiyor, yoksa biz mi hayatımıza bir değer katıyoruz? Değersizliğin de hayatımıza kattığımız bir değer olduğu gerçeğini yadsımadan
- En çok istediğimiz şey, hayatta en çok hak ettiğimiz şey midir?
- Başımıza gelenlerin kendisi mi yoksa onlara karşı geliştirdiğimiz duygu ve düşünceler mi bizi yoran?

Oysa ne güzel tarif ediyor usta şair Behçet NECATİGİL;

Düşün Kim üzebilir seni senden başka?
Kim doldurabilir içindeki boşluğu sen istemezsen?
Kim mutlu edebilir seni, sen hazır değilsen?
Kim yıkar, yıpratır seni sen izin vermezsen?
Kim sever seni, sen kendini sevmezsen?
Her şey sende başlar, sende biter
Yeter ki yürekli ol, tükenme, tüketme, tükettirme içindeki yaşama sevgisini
Hep hatırla: "Çaresizseniz, Çare "sizsiniz"

Ne güzel anlatıyor hayatı Nietzsche;

Öyle bir hayat yaşıyorum ki,
Cenneti de gördüm cehennemi de
Öyle bir aşk yaşadım ki
Tutkuyu da gördüm, pes etmeyi de
Bazılar seyrederken hayatı en önden,
Kendime bir sahne buldum oynadım
Öyle bir rol vermişler ki,
Okudum okudum anlamadım
Kendi kendime konuştum bazen evimde,
Hem kızdım hem güldüm halime,
Sonra dedim ki ´söz ver kendine´
Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin,
Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin,
Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin
Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin
Öyle bir hayat yaşadım ki,
Son yolculukları erken tanıdım
Öyle çok değerliymiş ki zaman,
Hep acele etmem bundan, anladım

Hayatta doğru soruları sormanız ve doğru cevaplar almanız dilek ve temennisi ile

Psikolojik Danışman Murat DİNCER

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-10-2012   #18
Prof. Dr. Sinsi

Önyargıdan Kurtulmak

Hamile bir kadin kendisine arkadas olmasi acisindan dagda yarali olarak buldugu bir gelincigi evinde beslemeye baslarGelincik kadinin yanindan bir an bile ayrilmaz Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukca uysallasir Bir kac ay sonra kadinin cocugu dogarTek basina tum zorluklara gogus germek ve yavrusuna bakmak zorundadir

Gunler gecer ve kadin bir gun bir kac dakikaligina da olsa evden
ayrilmak ve yavrusunu evde birakmak zorunda kalir Gelincikle bebek evde yalniz kalmislardir Aradan biraz zaman gecer ve anne eve gelir Gelincigi ve kanli agzini gorur Anne cildirmiscasina gelincige saldirir ve oracikta oldurur hayvani Tam o sirada icerdeki odadan bir bebek sesi duyulur Anne odaya yonelir Ve odada besigi, besigin icindeki bebegi ve bebegin yaninda duran parcalanmis bir yilani gorur

Einstein'in soyledigi rivayet edilen bir soz var:

"insanlardaki onyargiyi parcalamak benim atomu parcalamamdan cok daha zor"

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com