Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aydî, baba, biyografisi, kimdir

Aydi Baba Kimdir Biyografisi

Eski 09-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aydi Baba Kimdir Biyografisi

Aydi Baba Kimdir

Aydi Baba Biyografisi

Aydi Baba Hayatı

Gaziantep velilerinden İsmi Mehmed olup, babasının ismi Mehmed Nami Efendidir Babası da alim bir zat idi Aydi Baba, 1812 senesinde Antep'te doğdu Aydi Baba İlk tahsîline bu vilayette başlayan Aydi Baba sonra, ilim öğrenmek için, Halep, Kayseri ve İstanbul'a gitti İlim tahsîlini tamamlayınca memleketine dönüşünde Kayseri Medresesinde bir süre müderrislik yaptı

Aydi Baba, bir arkadaşı ile beraber tekrar İstanbul'a seyâhate gitti İstanbul'da Kuşadalı İbrâhim Efendiye talebe oldu ve ondan Halvetî tarîkatını insanlara öğretmek için icazet, diploma aldı Bu seyâhatine, dükkânını ve mallarını satıp katılan arkadaşının bir süre sonra parası bitti ve sıkıntıya düştü Aklından, Gül gibi işimi ne diye dağıttım da burada sürünmeye geldim" diye geçirdi Bu düşünceleri Aydî Baba'ya mâlûm olunca ona kucağını açmasını söyledi ve takkesini kucağına ters çevirdi Takkeden bir sürü para döküldü Ona; "Haydi Antep'e git de dükkan aç!" dedi Arkadaşı hatâsını anlayıp af diledi ise de, Aydî Baba onu Antep'e gönderdi

Aydi Baba, İstanbul dönüşünde İki şerefeli Camide imâmlık yapmaya başladı Evinin bir bölümünü tekke haline getirerek insanlara doğru yolu anlattı Şehrin ileri gelenleri ve halktan pek çok kimse derslerine katıldı Bir süre sonra Allahü tealanın aşkı ile yanan Aydi Baba talebelerine Biz şeyhlik yapıyorduk ama talebe bile olamamışız Ben size hoca olmaya layık değilim Eğer halktan uzak olmazsak, Allahü teâlâya yakın olamayız" diyerek şeyhliği, imâmlığı ve hatipliği bıraktı

Aydî Baba, Allahü teâlânın aşkı ile çok güzel şiirler söyledi Fakat cezbe hâlinde söylediği bâzı sözleri ve davranışları yüzünden tenkitlere uğradı Bir ara Birecik'e sürgün edildi Sonra tekrar Antep'e geldi Dönüşünden kısa bir süre içinde 1865'te Antep'te vefat etti Eski Mezarlığa defnedildi ise de kabri sonraları kurulan Yeni mezarlığa nakledildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com