Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Özel Günler ve Tebrikler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anneler, günü

Anneler Günü

Eski 05-05-2009   #1
ysnkrks
icon110

Anneler Günü

Anneler Günü Nedir (Tarihçesi)

Anneler gününün nereden kaynaklandığını anlatanlar günün yaratıcısı olarak hep annesini kaybetmiş olan küçük bir kızdan bahsederler Gerçekte ise bu fikri hayata geçiren Anna Jarvis annesini 1905 yılında kaybettiğinde 41 yaşındaydı

Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD'de, Philadelphia'da yaşamaya ve çalışmaya başladı Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905'de de annesini kaybetti Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldükten sonra "Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği"ne inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu

İki sene sonra Mayıs'ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı Fikir kabul gördü, anneler memnun kaldı, babalar itiraz etmedi, Amerika'nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı

İlk anneler günü Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908'de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi

Sıra anneler gününü "milli bir gün" olarak kabul ettirmeye gelmişti Jarvis, tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından işadamlarına, devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletti Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki, Senato onaylamadan çok önce, bir çok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayrı resmi olarak başlatılmıştı bile

Sonunda 8 Mayıs 1914'de Senato'nun onayı, Başkan Wilson'ın da imzası ile Mayıs'ın ikinci pazarı 'Anneler Günü' olarak resmen ilan edildi Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılan bu gün çiçek ve tebrik kartı satışlarının tavana vurduğu bir gün oldu

Anna Jarvis sonunda muradına ermiş, kampanyasını başarı ile sonuçlandırmıştı ama kendi hayatı pek mutlu sonla bitmedi Yoğun çalışmadan evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya fırsat bulamadı Her anneler günü onun için bu yönden acı oldu

Daha ziyade dini ağırlıklı bir kutlama olarak düşündüğü bu günden ticari çıkar sağlamaya çalışanlara karşı hukuki savaş açtı Davaların hepsini kaybetti Dünyadan elini eteğini çekti Bütün gelirlerini hatta ailesinden kalan evini bile kaybetti

Kalan hayatını- adadığı, gözleri görmeyen kız kardeşi Elsino-re'da 1944'de ölünce sağlığı da tehlikeye girdi Dostları ona destek vererek son yılını sanatoryumda geçirmesini sağladılar Bütün dünya annelerinin en azından senede bir gün mutlu olmalarını sağlayan Anna Jarvin, mutsuz, yarı görmez ve yalnız bir şekilde 1948'de 84 yaşında öldü

Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği'nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü 'Anneler Günü' olarak kutlanmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Anneler Günü

Eski 05-05-2009   #2
ysnkrks

Anneler, herşeyi görmeseler bile kalpleriyle duyarlar
OSTROVSKI

Cennet anaların ayakları altındadır
HZ MUHAMMED (SAV)

Dünyada öğretilen tüm bilgilerin hiç biri, bize bir ananın bir bakışının, bir kelimesinin verdiği şeyi anlatamaz
WILHELM RAABE

Annesinin gönlünü kıran büyük günah işlemiş olur
HZ MUHAMMED (SAV)

Çocuğunu kaybeden bir anne için her gün ilk gündür; bu ıstırap ihtiyarlamaz
VICTOR HUGO

Erkekler anneliğin ne olduğunu bilmezler
OSCAR WILDE

Anne, her zaman haklıdır
HERMAN SUDERMANN

Kadınlar zayıftır ama anneler kuvvetlidir
VICTOR HUGO

Bir anne yüreği dibinde af bulunan bir uçurumdur
HONORE DE BALZAC

Hiç kimse, kollarında bir çocuk tutan anne kadar çekici ve bir kaç çocuk arasındaki bir anne kadar saygıdeğer değildir
GOETHE

Anne, hayatın sonsuzluğudur
EMILE ZOLA

İnsanlar anneleri onları ne yaptıysa odurlar
EMERSON

Hiç bir süs ve elbise bir kadını, analık sevgisi kadar güzelleştiremez
BRACHVOGEL

Bana, okuduğum kitapların en güzelinin hangisi olduğunu sorarsanız söyleyeyim: Annemdir
ABRAHAM LINCOLN

Ana sevgisi, bencil duyguların en üstünüdür
ALAIN

Kadının en büyük vazifesi analıktır
ATATÜRK

Beni de bir ana doğurmadı mı? Türk anaları daha nice Mustafa Kemal’ler doğurur
ATATÜRK

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-05-2009   #3
ysnkrks

Annelerin değeri
Dünya da kaç kişi elleri olan fakat onu kullanamayan, ayakları olan ama yürüyemeyen, isteklerini ağlamasıyla bildiren, konuşamayan, altına yapan, geceleri tatlı uykulardan uyandıran birine bakmak ister? Kim bu kadar aciz biriyle hiç usanmadan ilgilenmek ister ya da bunu kim yapabilir? Ne kadar zor iş dediğimiz tüm bu işleri karşılık beklemeden, severek yapan tek canlı annelerdir

Dünyanın en kutsal varlıklarıdır anneler En duygusal, en vefalı, en çok değeri bilinen ve haklarının ödenmesi imkansız olan meleklerimizdir Gözlerimizi açtığımız ilk günde başlar onlara bağlılığımız Daha hiçbir şeyin farkında değilken onların kucağında ağlamamız kesilir ve her ağlamamızda bilir ne derdimiz olduğunu Bizim ağlamamız başkalarına kötü gelebilir ama onlara değildir; onlar bıkmadan usanmadan yetişir imdadımıza En güzel elbiseleri giyindirir, en güzel yiyecekleri yedirir bizlere Hep sevgiyle büyütür bizleri
Bizlerde mutluluk duyarız bunlarda ve hep hediye vermek isteriz onlara Hatta bizim onlara ilk hediyemiz konuşmaya başladığımız gündür ve ilk öğrendiğimiz kelimenin “anne” olmasıdır O an onun en mutlu anlarından biridir Hediyemizi çok duygusal bulur ve sevinçlerinden ağlarlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-05-2009   #4
ysnkrks

En Güzel Anneler Günü Resimleri

Anneler Günün Kutlu Olsun!

Ayşe'ydiler Fatma'ydılar önce Yüreklerde Sevgi Gözlerde Gizem, Avuçlarda gül oldular

Anne Çocuk

Gülümse Anne

Anne ve Bebek

Anneler Günü

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-05-2009   #5
ysnkrks

Anneciğim

Canım Annem

Sevginle kalbimde açtığın çiçekler hiç solmayacak, canım Anneciğim!

Anne Sevgisi

Seni Seviyorum Anne

Güzeller Güzeli Annem

Kollarında güvende olduğum, Sarılmak için can attığım, Güzeller Güzeli
Anneler Günün Kutlu Olsun!

Anne Resimleri

Hüznümü sevince boğan, Senin yüzündü her zaman,
Anneler Günün Kutlu Olsun Annem!

Annelerin En Güzeline

Anneler Günün Kutlu Olsun

Öyle mahsun ki çocuk ruhum, Kimseler anlamıyor beni, Kimseler sarmıyor sen gibi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-05-2009   #6
Gözyaşı

Çok güzel paylaşım olmuş emeğine sağlık

Eski 05-05-2009   #7
ysnkrks

Annenin Fedakarlığı

Çocuk, babasından aldığı harçlığı vaktinden önce bitirmiş ve günlerdir istediği top için yeterli parayı biriktirememişti Birkaç hafta sonra yaz tatiline girecek olması, onu bu konuda endişelendirip yeni kaynaklar aramaya sevkediyordu Evlerine gelen son aylık dergide "Her hizmetin bir ücret karşılığında olduğu"nu okuyunca, sevinçle havaya sıçradı Buna göre, ailesine yaptığı yardımların da bir karşılığı olmalıydı
Çocuk bu fikirle harekete geçip gördüğü işlerin listesini çıkardı ve bunların yanına da ücretlerini yazdı Fırından ekmek almak için 200, çöp dökmek için 100, annesiyle pazara gitmek için 500 lira hiç de fazla sayılmazdı
Aylık toplamı 25 bin lira tutan listeyi imzalayıp annesinin çantasına koyduğunda, bu akıllıca keşfinden dolayı gözleri parlıyordu
Çocuk, ertesi gün yatağının başucunda 25 bin lira ile birlikte küçük bir kağıt parçası buldu Kendi hazırladığı listeye benzeyen ve annesinin imzasını taşıyan kağıtta:
"Seni hayatım pahasına dünyaya getirmenin, yıllarca bezlerini yıkamamın; binbir güçlükle besleyip büyütmenin karşılığı, sadece sevgindir ve yanağından aldığım bir öpücüktür" yazıyordu "Kazandığın parayı güle güle harca yavrum"
Cüneyt SUAVİ

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-05-2009   #8
ysnkrks

Anneler Günü İle İlgili Hikaye

Bir zamanlar dünyaya gelmeye hazırlanan bir çocuk varmış

Bir gün Tanrı'ya sormuş;
"Tanrım, beni yarın dünyaya göndereceğini söylediler Fakat, ben o kadar küçük ve güçsüzüm ki, orada nasıl yaşayacağım?"

"Tüm meleklerin arasında senin için bir tanesini seçtim, O seni bekliyor olacak ve seni koruyacak Meleğin sana hergün şarkı söyleyecek ve gülümseyecek Böylece sen onun sevgisini hissedecek ve mutlu olacaksın"
"Peki, insanlar bana birşey söylediklerinde, dillerini bilmeden, söylediklerini nasıl anlayacağım?"

"Meleğin sana dünyada duyabileceğin en tatlı ve en güzel sözcükleri söyleyecek Sana konuşmayı, dikkatle ve sevgi ile öğretecek"

"Peki, ben seninle konuşmak istersem ne yapacağım?"

"Meleğin sana ellerini açarak bana dua etmeyi de öğretecek"

"Dünyada kötüler olduğunu da duydum Beni onlardan kim koruyacak?"

"Meleğin seni kendi hayatı pahasına da olsa koruyacak"

"Fakat, ben seni bir daha göremeyeceğim için çok üzgünüm"

"Meleğin sana sürekli benden söz edecek ve ulaşmanın yolunu öğretecek"

O sırada cennette bir sessizlik olur ve dünyanın sesleri cennete kadar ulaşır Çocuk gitmek üzere olduğunu anlar ve son bir soru sorar;

"Şimdi gitmek üzere isem, benim Meleğimin adı ne?"

"Meleğinin adının önemi yok yavrum Sen onu, "ANNE" diye çağıracaksın"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-05-2009   #9
ysnkrks

Anne Yüreği
Hiç Dükkanlardan gramla alışveriş edecekleri için habire sıralarını erteleyen ya da dükkanın tenha vaktini kollayan anneleri gördünüzmü? Ya da pazar yerinde? "Yarım kilo olmaz mı?" diye soran bir anneye rastladınızmı? Onların tedirgin ve mahçup halleri ile kavrulup üzüldüğünüz oldu mu? O tedirginliğin ve mahçubiyetin sebebi bir aile sırrının açığa vurulması, "eli dar günlerin" ifşa edilmesindendir
Böyle bir buruk manzaradan sonra eğer Behçet Necatigil Bursa da aşasaydı; Heykel den Yeşil e doğru ağır ağır yürüyen Behçet Necatigil e yetişir ve şu mısralarına kulak verirdim:
"Çarşılarda bir şey
Biz pek aramazdık çocuklar olmasaydı
İnsanlara, tezgahlara, kağıtlara kolaydı
Biz bu kadar eğilmezdik
Çocuklar olmasaydı"
Dünya da hiçbir baş, kalbi evlat sevgisi ile dolu bir annenin ve babanın onlar için eğildiği kadar eğilmemiştir Yemeyip yediren, giymeyip giydiren anaların yüreğindeki şefkat ve fedakarlık ateşi ise söndürülesi bir ateş değildir Onlar ustaların ustası Arif Nihat Asya nın seslendirdiği gibi derler k:
"İlk kundağın ben oldum yavrum,
İlk oyuncağın ben oldum!
Acı nedir tatlı nedir bilmezdin,
Dilin damağın ben oldum,
Bir dediğini iki etmiyeyim diye
Öyle çırpındım ki
Ve seni öyle sevdim
Sana o kadar ısındım ki"
Önce annelerimizin dizinde insanlaşırız Hayatımız boyunca ağıtacağımız tebessümlerin kaynağı, onların bize teessümleridir
Biz hasta oluruz, eriyen onlar olur Biz elimizi çarpsak bir yere, onların kolu tutulur Bizim başımız ağrısa, onların çiğeri yanar Hani geceleri usulca yanımıza gelip üstümüzü örterler ve yanağımıza alev alev bir öpücük bırakıp sessizce giderler annelerimiz O saf ve hesapsız sevgiden daha derinini gördünüzmü? Ne yazık ki kıymetini bilemeyip attık bir kenara o ana öpücüklerini Saklamak lazımmış birini bile olsa Artık analarımızın kimi var, kimi yok
En çok annelerimiz özler bizi Onun bize duyduğu hasretle başedebilecek hasret yoktur Necip Fazılın dediği gibi ben de diyeceğim ki:
"Gözlerinde bir derin hiçin
Kanadın yayılmış çırpınmak için
Bu kış yolculuk var, diyorsa için
Beni de beraber al anneciğim"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-05-2009   #10
ysnkrks

Anneye Dua

Sevgili Tanrım,
Artık genç değilim ve arkadaşlarımın anneleri tek tek ölmeye başladı
Arkadaşlarım annelerinin değerini anladıklarında,
bunu onlara söyleyemeyecek kadar geç kaldıklarını dile getiriyorlar

Benim hala hayatta olan kusursuz bir annem var
Onun değerini her geçen gün daha iyi anlıyorum
Annem değil, ben değişiyorum Yaşım ilerledikçe,
onun ne kadar olağanüstü bir insan olduğunu daha iyi anlıyorum
Bu sözleri annemin kendisine söyleyemiyorum ne yazık,
oysa duygularımı kaleme almak ne kolay

Bir evlat kendisine yaşam veren annesine nasıl teşekkür edebilir?
Bir çocuk büyütürken gösterdiği sevgiye, sabıra ve onca çabaya?
Bebekken arkasından koştuğu, asabi bir ergeni anladığı,
her şeyi bildiğine inanan üniversite öğrencisini hoşgördüğü için
şükranlarını nasıl dile getirebilir?

Kızının, annesinin ne kadar akıllı bir insan olduğunu anladığı günü
sabırla beklediği için nasıl minnet duyabilir?

Anne olmuş bir evlat,
hala kendisine annelik yapan bir insana nasıl teşekkür edebilir?

Her zaman öğüt vermeye hazır olduğu halde,
istendiğinde ya da gerektiğinde sessiz kalmayı başardığı için
Binlerce kez söyleyebileceği durumlarla karşılaşmasına karşın;
"Ben sana dememiş miydim?" demediği için
Kendisi olduğu için
Sevgi dolu, düşünceli, sabırlı ve
bağışlamayı bilen kendisi olduğu için,
nasıl teşekkür edebilir?

Tanrım, senden onu hakettiğince kutsamanı istemekten
başka bir şey gelmiyor elimden

ve onun bana örnek olmasında,
bana yardımcı olmana şükretmekten başka

Kendi çocuklarımın gözünde,
annemin benim gözümde olduğu kadar iyi bir anne olabilmek için
sana dua ediyorum, Tanrım
Bir kız evlat

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-06-2009   #11
Şengül Şirin

Kendi çocuklarımın gözünde,
annemin benim gözümde olduğu kadar iyi bir anne olabilmek için
sana dua ediyorum, Tanrım
Bir kız evlat

süper

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-06-2009   #12
ysnkrks

arkadaşlar sizde anneler günüyle ilgili paylaşımlarınızı bu konu başlığında açabilirsiniz
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-10-2009   #13
ysnkrks

Arkadaşlar sizler de anneler günü ile ilgili paylaşımlarınızı bu konu üzerinden yapabilirsiniz
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-10-2009   #14
delishhhh

anneciğim seni çok özledim sevgim sadece belirli günlerle tabiki sınırlı olmamalı ama işte yinede anneler günün kutlu olsun yanında olmayı isterdim ama senden çok uzaklardayım
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 05-10-2009   #15
Gözyaşı

Annemi ben kaybettim ama tüm annelerin anneler günü kutlu olsun annesi olanlar annenizin değerini bilin : (

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com