Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Tatlı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
tarifleri, tatlı

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Portakallı ve Çikolatalı Kedidili Pastası

Köfte ve hamur işinden sonra sıra tatlıya geldi Bu tarif kolay ve tam puan tarifler listesine kolayca girebilir Daha sırada bu ve bu var! Tarifin aslı Lezzet, Ocak 2011 sayısında vardı ama biz miktarlarda epey değişiklik yaptık Aşağıda değiştirdiğimiz versiyonuyla yazıyorum
Portakallı ve Çikolatalı Kedidili Pastası
6-8 kişilik

Malzemeler:
  • 6,5 su bardağı süt
  • 2 paket kedidili bisküvi
  • 2 paket kakaolu toz puding
  • 1 paket vanilyalı toz puding
  • 1 su bardağı portakal suyu
  • 2 yemek kaşığı portakal kabuğu rendesi
  • 100gr bitter çikolata
  • 2 çay bardağı iri dövülmüş fındık
Hazırlanması:[*]Kakaolu toz pudingi 5 su bardağı sütle pişirin Çikolatayı ekleyip eriyinceye kadar karıştırın ve ocaktan alın[*]Vanilyalı toz pudingi 1,5 su bardağı süt, portakal suyu, rendelenmiş portakal kabuğu ile karıştırarak pişirin Dikdörtgen borcamın tabanını kaplayacak kadar kedidili dizin ve üzerine çikolatalı pudingin üçte ikisini dökün[*]Tekrar bir sıra bisküvi dizin Üzerine portakallı pudingi yayın Tekrar bisküvi dizip çikolatalı pudingin kalanını ekleyin ve kaşığın tersi ile düzleyin En üste fındıkları serperek en az 2 saat buzdolabında soğutup servis yapın

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Gül Tatlısı

Hep hayalini kurardım bir gün ben de "çok yoğunum aslında" diyebilecek miyim diye Nihayet o gün geldi Nihayet hem sevdiğim işi yapıp hem de yoğun olabiliyorum Ama kendi kendime 2 günde bir sitelerime yazı yazacağıma söz verdim Hatta yeni bir alanda bir site daha ekledim yaptıklarım arasına
Elimdeki tarifler bitene kadar yoğunum vs demeden yazacağım inşallah Bu tarifi de ilk sevgili Emel'in (yemek günlüğüm) sitesinde yıllar önce görmüştüm Ben yapıp yazana kadar Meryem ablalarda fotoğraflayıp siteye ekleme imkanı buldum
GÜL TATLISI :

Malzemeler:
  • 100 gram margarin
  • 2 yumurta
  • Yarım sb sıvıyağ
  • Yarım sb yoğurt
  • 1 sb irmik
  • 1 paket vanilya
  • 1 paket kabartma tozu
  • Aldığı kadar un
( Hamurun kıvamı yumuşak olacak)

Şerbeti :
3,5 sb şeker
4 sb su

Hazırlanması:

[*]Hamur açıldıktan sonra çay bardağı ile kesilir[*]Ortaya çıkan yuvarlaklar şekildeki gibi yan yana birleştirilir En üstteki parçaya biri üstte diğeri altta olmak üzere iki adet fındık yerleştirilir Fındık koyulan parçadan başlamak üzere aşağıya doğru parça sarılır ve ortadan kesilir
not : şerbet soğuk , tatlı sıcak olacak

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Peynirli Çıtır Börekler ve Kestaneli Toplar

İnşallah bir aksilik çıkmazsa hafta sonu Diyarbakır'da olacağız Bu yüzden bugünün tariflerini zaman kaybetmeden yazmak istedim Bugün gelen misafirlerimize elmalı tatlıyla beraber bu iki tarifi hazırladık İlki anneme ikincisi bana ait
Peynirli Çıtır Börekler:

Malzemeler:
  • 4 adet yufka
  • 100gr tereyağı
  • 1 adet yumurta
  • üzerine çörek otu
içi:
  • peynir + maydonozlu iç
  • peynir + çörek otlu iç
  • veya kıymalı iç
Hazırlanması:[*]Tereyağını eritin Her bir yufkaların üzerini yumurta fırçasıyla damlatmak suretiyle yağlayın Karşıklıklı kenarları yağlayıp katlamak suretiyle bir kare elde edin (bir kenarı yaklaşık 25-30cm)[*]Bu kareyi dörde kesin Dört küçük kareniz olsun Ortalarına peynirli içten koyup bohça gibi kapatın Katladığınız kısmı alta gelecek şekilde tepsiye yerleştirin[*]Üzerine yumurta sarısı sürüp çörek otu serpin 200C fırında pişirin

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Kestaneli Toplar:
Hindistan cevizli toplar tarifinin yorumlarında Zeynep'in verdiği tarifi biraz değiştirerek uyguladım

Malzemeler:
  • 2-2,5 paket çikolatalı ikram bisküvi, toz haline getirilmiş
  • 1 portakal kabuğunun rendesi (ince tarafla rendelenip şekerle ezilmiş)
  • 1 portakalın suyu
  • 10 adet çikolata kaplı kestane ezmesi (veya sade kestane püresi)
  • 1 avuç ceviz içi, dövülmüş
  • yarım çay bardağı süt
üzeri için:
  • eritilmiş çikolata
  • antep fıstığı / hindistan cevizi
Hazırlanması:[*]Toplar için süt hariç kalan malzemeyi karıştırın Sütü azar azar ekleyerek hamur haline getirin[*]Hamurdan cevizden küçük parçalar koparıp yuvarlayın Yuvarladığınız topları çikolataya batırıp antep fıstığında yuvarlayın

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Aşure

geçen cuma, mart ayının ilk gününün aşure gününe rastladığını öğrenince "anne, lütfen aşure yap" demeye başladım bütün hafta sonu "buğdayları ıslatalım mı?", "nohutlar hazır mı?" türünden sorularım sonucu pes eden annem sözünü tutmuş ve aşure pişirmiş hatta aşure yaparken birazını ayırıp anneannemin aşure çorbasından da yapmış aşure çorbası her evde yapılır mı yoksa anneanneme özgü bir çorba mı bilmiyorum ama tadının harika olduğunu ve gelecek sefere aşure yaparken mutlaka birazını ayırıp çorba yapmanız gerektiğini söylemeliyim

aşure için gereken malzemeler:
  • yarım kg buğday
  • 1 su bardağı nohut
  • 1 su bardağı kurufasulye
  • 1 çay bardağı pirinç
  • 100 gr kuru kayısı, yıkanmış ve ufak ufak doğranmış
  • 50 gr kuş üzümü
  • 100 gr çekirdeksiz kuru üzüm
  • dilerseniz ufak ufak doğranmış kuru incir (incir aşurenin rengini koyulaştırdığı için biz pek kullanmıyoruz)
  • 1 kg toz şeker
hazırlanması:
1 aşureyi pişirmeye başlamadan 8-9 saat önce buğdayı büyükçe bir tencereye alıp üzerini 4-5 parmak geçecek kadar kireçsiz su ile doldurun ve bir taşım kaynatın
2 nohut ve kurufasulyeyi birlikte yıkayıp bir tencereye alın ve buğdaydaki işlemi tekrarlayın
3 her iki tencere de kaynadıktan sonra altını kapatın ve 8-9 saat dinlendirin
4 8 saat sonra tencerelerin altını tekrar açın, kısık ateşte (buğdayları arasıra karıştırarak) buğdaylar iyice ezilinceye, nohut ve kurufasulyeler de yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 2,5-3 saat) pişirin eğer tencerelerdeki su azalırsa kaynamış su ekleyin buğday tenceresinin kapağını taşma tehlikesi nedeniyle açık bırakın
5 buğdayın pişmesine yakın tencereye iyice yıkanmış pirinci ekleyin bir sürede pirinçlerle beraber pişirin
6 hepsi pişince nohut ve kurufasulyeleri buğday tenceresine ekleyin 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın çekirdeksiz üzümü, kuş üzümünü ve kayısıları tencereye ekleyin 15 dakika daha pişirdikten sonra toz şekeri ekleyin, bir taşım kaynatıp altını kapatın
7 aşurenin kıvamını kaynar su ekleyerek dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz
8aşure soğuduktan sonra kaselere paylaştırıp tarçın/ceviz/fındık/nar ile süsleyin
not: piştikten sonra aşurenin bir kısmına veya tamamına bir portakal kabuğu rendesi eklerseniz çok güzel bir tat yakalamış olursunuz

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Açma

Pazar sabahı kahvaltıya lise arkadaşım Nedime'nin ailesini davet ettiğim için bir gece öncesinden hazır Ayşe İkbal'i de uyutmuşken hamur mayalamaya başladım Daha kolay olsun diye ekmek makinesine koyduğum malzemelerden sonra sıra una gelince normalden daha az unumun kaldığını fark ettim Belki yeter diye dua ederek karıştırmaya başlasam da sonuçta un yetmedi Sonunda gece yarısı açık bir market bulup hamuru hazırlamayı başardım Ara verip sonradan un ekleyince hamur kabarmayacak diye korksam da sabah buzdolabını açtığımda kabından taşmaya çalışan bir hamur karşıladı beni Tarif forumdan Derya Deniz'e ait Teşekkürler Derya!
Açma:
3 tepsi (30-34 adet arası)

Malzemeler:
  • 3 bardak ılıkla sıcak arası süt( elinizi yakmayacak ısıda)
  • 1 bardak sıvıyağ
  • 1/2 su bardağı şeker
  • 1 yumurta
  • 1,5 yemek kaşığı tuz
  • 1 yaş mayadan (42 gr) biraz az
  • üstüne 1 yumurta sarısı+ 1 kaşık çok çok soğuk su
Hazırlanması:[*]Yarım bardak Ilık süt içinde mayayı eritinasla metal bir kaşıkla karıştırmayın Maya köpürdükten sonra, diğer malzemeleride ekleyin, karıştırın[*]En son ununu koyun Yumuşak bir hamur olmalı Bolca içini sıvı yağla yağladığınız plastik kaba koyun, içinde döndürün her yanı yağlansın Üstüne de yağ sürün Bırakın mayalansın[*]İsterseniz akşamdan yoğurup dolaba koyun Sabaha kadar mayalansın hamur bozulmaz, içiniz rahat olsun Mayalanan hamurun üstüne 4-5 defa bastırın(ezmeyin) Dolapta beklettiyseniz, hamurun oda ısısına gelmesini bekleyin[*]Bu şekilde gazını çıkartmış oldunuz limon büyüklüğünde parçalar koparıp açma şeklini verin (veya kendi etrafında sarın) Üstüne yumurta+ su karışımını sürün hamur tepside ne kadar beklerse o kadar güzel olur[*]Sabah tepsiye koyup akşam pişirebilirsiniz yeni fırınlarda yoğurt fonksiyonu var Onu da kullanıbilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Portakallı Elma

Son birkaç gündür mutfağımla bir başıma kalamayınca yeni bir tarif denemem de imkansız oldu Bugün ve önümüzdeki birkaç gün daha Ayşe İkbal ile evde başbaşayız Onun uyku saatlerinde bir yandan ana yemeği hazırlarken bir yandan da en kısa sürede denenebilecek tarifleri uygulamaya çalışıyorum Bunlardan biri de hafta sonu bir gzetede rastladığım Senem Betil'in tarifi Kolay, hafif ve hoş bir tatlı çıkıyor ortaya
Portakallı Elma:

Malzemeler:
  • 6 adet Amasya elması
  • 10 adet sıkma portakal
  • 1 adet nar
Hazırlanması:
[*]Elmaların kabuklarını soyup ortalarını oyun Portakalların suyunu sıkıp elmalarla beraber yumuşayıncaya kadar, yarım saat kadar kaynatın[*]Ardından buzdolabında iyice soğutup, servis tabağına alın Narı soyup çekirdeklerini elmaların üzerine serpin

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Burma Baklava

Annemin bayramda en çok ilgi gören, aşağıdaki fotoğraflardan tek tarifi olmayan baklavası Bu kadar şeyi nasıl hazırladığını merak edenler için küçük bir not: Bayramdan iki gün önce gittiğimde sarmalar buzlukta bekliyor, baklavaları o gün hazırlamış, şerbetlerini dökmeden bekletiyor, gubateyi ertesi gün yapmak için patates pişiriyordu

Burma Baklava:
  • 150gr tereyağı, erimiş
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 3 yumurta
  • 1 fiske tuz
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 1 paket (1 tatlı kaşığı) kabartma tozu
  • 1 paket karbonat
  • 1,5 su bardağı ılık süt
  • aldığı kadar (yaklaşık 1kg) un
açmak için:
  • 2 yemek kaşığı un
  • 300gr nişasta
içi:
  • 500gr ceviz içi, ince dövülmüş
şerbeti:
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • yarım limonun suyu
ayrıca:
  • 200gr tereyağı
Hazırlanması:[*]Servisten bir gün önce hamur malzemelerini yoğurarak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin 10-15 dakika dinlendirinHamurdan yumurta büyüklüğünde bezeler koparın Bezeleri un+nişasta karışımıyla mümkün olduğunca ince açın Yufkanın üçte birini içe doğru katlayın Üzerine bolca ceviz serpin Katlanmayan kenardan başlayarak oklavaya sarın

[*] Elinizle iki ucundan büzerek tepsiye yerleştirin Bu şekilde mümkünse buzdolabında 1 gece bekletin[*]Ertesi gün şerbeti hazırlayın, kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra kaynatın, yarım limonu sıkıp ocağı kapatın[*]200gr tereyağını eritin Üzerinde biriken köpükleri alın Kızgın yağı baklavanın her tarafına değecek şekilde kaşıkla dökün Dibinde biriken süt kısmını dökmemeye çalışın, yoksa üzerinde siyah siyah lekeler oluşur Bıçağın ucuyla çok fazla ezmeden istediğiniz büyüklükte kesin[*]190C fırında iyice kızarana kadar pişirinFırından çıktıktan sonra ılınmasını bekleyin Soğuk şerbeti üzerine dökün

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Trabzon Hurmalı Kuplar

Trabzon hurmasını sırf annemle tek başımıza yediğimiz zamanların hatrına alıyorum Evde bizden başka seven olmadığından onunla bu meyveyi yemek benim için tatlı bir anı oluyor Geçen hafta Seyide teyzede yediği bu tatlıyı ne kadar çok sevdiğini anlatıp, mutlaka denememi istemişti Pazar günü ziyan olmasınlar diye 2 tane hurma alıp denedim O günden beri hergün yeniden istek alıyor bu tatlı Hem yapımı 5 dakika sürüyor hem de hurmayı hiç sevmeyenler bile severek yiyor
Trabzon Hurmalı Kuplar:
2 adet kup

Malzemeler:
  • 2 adet trabzon hurması, iyice olgun, yumuşak
  • 1 adet muz
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 2 avuç dövülmüş ceviz, hindistan cevizi, fındık, vb
Hazırlanması:[*]1 trabzon hurmasını yıkayıp dörde bölün İçini kaşıkla çıkarıp çatalla veya patates eziciyle ezip kupa doldurun[*]Bir muzun yarısını dilimleyip hurmanın üzerini kapatacak şekilde dizin Bir kaşık balı üzerine gezdirin[*]Üzerine cevizi serpiştirin Buzdolabında iyice soğutup servis yapın (Ben 15dk derin dondurucuda beklettim)

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Şekerpare 2

Bugün iş yerindeki menümüzde vardı bu şekerpareler Top top görüntülerini sevip aşçımız Hatice hanım'dan tarifini alınca aslında teyzemin tarifine çok benzediğini fark ettim Yapılış aşamaları teyzemin tarifi ile aynı, bu yüzden ben sadece farkları yazıyorum
  • Bu tarifte kullanılan katı yağın yarısı margarin, yarısı tereyağı İsterseniz tamamını tereyağı kullanabilirsiniz
  • Pudra şekeri oranı sadece 2 yemek kaşığı
  • Şerbet oranları 3,5 su bardağı toz şekere 3,5 su bardağı su
  • Şerbeti bunda şekerpareler fırında iken hazırlamaya başlıyorsunuz Kaynadıktan sonra sadece 5-10 dakika bekletip şekerpareler de sıcak iken, sıcak şerbeti üzerlerine gezdiriyorsunuz

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Gül Tatlısı

Gül tatlısının tarifini kayınvalidem anlatırken ben de yazıyorum Yapılış şeklini çekmem mümkün olmadığı için oldukça detaylı anlatmaya çalıştım, inşallah başarabilmişimdir
Gül Tatlısı

Malzemeler:
  • 1 su bardağı süt
  • 3 yumurta
  • 1 su bardağından bir parmak eksik sıvıyağ
  • yarım paket kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 1 fiske tuz
  • Aldığı kadar un
  • açmak için nişasta
  • ayrıca üzerine dökmek için 250gr tereyağı
Şerbeti:
  • 5 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • birkaç damla limon
İçine: iri dövülmüş ceviz

Hazırlanması:[*]Şerbeti hazırlayıp soğutun Hamur malzemelerini yoğurup dinlendirin Hamuru 30 bezeye ayırın Her bir bezeyi nişastayla servis tabağı kadar açın Üzerlerine bolca ceviz serpin[*]Açtığınız hamurun önce üst kısmını işaret parmağınızla ortaya kadar ittirerek toplayın[*]Alt tarafını da aynı şekilde toplayın Daha sonra karşılıklı yan kenarları ortaya toplayarak bir artı şekli (papatya) elde edin[*]Ortaya çıkan papatya şeklinin kenarlarını üstüne kapatın (dört kenarı üstüne kapatın, cevizler gözükmesin)[*]İşlem bitince elinizi spatula gibi kullanarak tepsiye ters çevirerek dizin[*]Hepsi için aynı işlemi tekrarlayın Bitince tepsinin üzerine eritilmiş 250gr tereyağını gezdirin 190C'de üzeri kızarana kadar pişirin[*]Pişince sıcak tepsinin üzerine soğuk şerbeti gezdirin(önceden yaparsanız tepsi soğuk, şerbet ılık olsun)

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #12
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Üç Renkli Tatlı ve Hafta Sonu Sofrası

Hafta sonumuz akrabalar, misafirlikler eşliğinde dolu dolu geçti Önce cumartesi günü kayınvalidemlerde annemler, ablamlar ve teyzemlerle buluştuk, ertesi sabah da bu defa bizim evde annemlerle, babamın Nemide halasını (hani sitede kızılcık reçeli tarifi olan) ve gelinlerini ağırladık Kayınvalidemin menüsü için sütlü tatlıyı ve mercimek köftesini yapma görevini ben almıştım Tatlıya geçmeden önce o sofrayı göstereyim

Kendisi misafirleri için peynirli ve kıymalı harika arnavut börekleri açmış, kayısı dolmaları ve şekerpareler yapmıştı Bir de benim çok sevdiğim patates salatası ile kaya kurabiyeler vardı sofrada

peynirli üçgen kesilmiş arnavut böreği

benim 4 sene aradan sonra yaptığım mercimek köfteleri
Köftelerle beraber bir de sütlü tatlıyı aldığım için son dakika yapmamı gerektirmeyecek ve tadından emin olacağım birşeyler yapmak istedim Tarif olarak teyzemin vişneli tatlısını esas aldım ama evdeki malzemelere göre bazı taraflarını değiştirip daha yüksek bir tatlı elde etmek için bir kat daha ekledim Benim yaptığım şekli ile tarif şöyle:
Üç renkli tatlı:
Malzemeler:
  • 1 paket kakaolu toz puding (varsa çikolatalı ve vişne parçalı)
  • 2 paket vanilyalı toz puding
  • 3 su bardağı vişne suyu
  • 1 litre süt
  • 2 paket (yaklaşık 40 adet) pötibör bisküvi
  • üzerine hindistan cevizi, antep fıstığı
Hazırlanması:[*]Kakaolu pudingi yarım litre süt ile pişirin Dikdörtgen borcamı sudan geçirin Pudingi borcama yayın[*]Tencerenizi sudan geçirip 1 paket vanilyalı pudingi vişne suyu ile pişirin Pötibör bisküvileri borcamdaki kakaolu pudingin üzerine dizin Bisküvilerin üzerine de vişneli pudingi yayın[*]Aynı tencerede bu defa kalan vanilyalı pudingi yarım litre süt ile pişirin Tekrar bisküvi dizip pudingi yayın (Bendeki bisküviler ikinci kata yetmeyeceğinden kalan bisküvileri ezip toz haline getirdim ve vişneli pudingin üzerine serpiştirdim)[*]Dilediğiniz gibi süsleyerek servis yapın

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #13
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Elmalı Tatlı ve Bonibonlu Kekler

Geçen perşembe annemle ertesi gün gelecek misafirlerim için hazırlayacaklarımı konuşurken annem önceki gün Emine teyze'de yediği bir tatlıdan bahsetti Tatlı aslında kayınvalidemin yaptığı elmalı tatlıya çok benziyor Bu sefer elmalar bütün yerine yarım kullanılıyor ve altlarına pötibör konuluyor Bir de ben kullanılan kremayı değiştirip annemin klasik rulo pasta kremasıyla yaptım Her tadanın beğendiği bir tatlı çıktı ortaya Değiştirilmiş haliyle yeni tarif şöyle:
Elmalı Tatlı:
krema malzemeleri:
  • 750ml süt
  • 1 yumurta
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
içine:
  • dövülmüş ceviz, kuru üzüm, tarçın
ayrıca:
  • 4 veya 5 adet sarı elma
  • toz şeker
  • 8 veya 10 adet pötibör bisküvi
  • hindistan cevizi
Hazırlanması:[*]Elmaları soyun, ikiye kesip çekirdek yuvalarını çıkartın Yayvan bir tencereye çekirdek boşlukları alta gelecek şekilde dizin Üzerlerine birer yemek kaşığı toz şeker serpin Yarılarına gelecek kadar su ekleyip dağılacak kadar yumuşamalarına izin vermeden pişirin[*]Tereyağı hariç kalan krema malzemelerini devamlı karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin Pişince yağı ekleyip karıştırarak erimesini sağlayın[*]İç malzemeyi bir kasede karıştırın Pişen elmaları sırayla alıp çekirdek yuvalarını iç malzemeyle doldurun Üzerine bir pötibör bisküvi kapatın Bisküvi altta kalacak şekilde borcama dizin[*]Hepsini dizince kremayı üzerlerini ve aralardaki boşlukları kapatacak şekilde dökün Hindistan cevizi serperek buzdolabında soğumaya bırakın

Bonibonlu Kekler:
Bu kekleri de sitedeki çaylı kek tarifini kullanarak yaptım Yaptığım değişiklikler; yumurtaları beyazlarıyla ekledim Karışımdan bir bardak ayırmadan devam ettim, süt eklemedim, silikon kek kalıplarına boşalttım ve fırına vermeden hemen önce üzerlerine minik çikolatalardan koydum

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #14
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Üç Katlı Limonlu Bar, Patatesli Kıymalı Börek ve Yaz Böreği

Emine teyzenin diğer üç tarifini de hafta sonu deneyecekler için bir arada veriyorum
Malzemeler
  • yarım su bardağı oda sıcaklığında margarin / tereyağı
  • 1/4 su bardağı pudra şekeri
  • 1 çay kaşığı vanilya
  • 1 su bardağı un
krem peynir dolgusu
  • 225gr labne peyniri
  • 1,5 su bardağı pudra şekeri
  • 1 adet büyük boy yumurta
2 çay kaşığı limon suyu
limonlu kat için:
  • 4 adet büyük boy yumurtanın sarısı
  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
  • bir su bardağının dörtte üçü kadar toz şeker
  • bir su bardağının dörtte üçü kadar su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 2 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
  • 2 yemek kaşığı oda sıcaklığında margarin / tereyağı
Hazırlanması:[*]oda sıcaklığındaki yağı ve pudra şekerini mikserle yüksek hızda karıştırın Vanilyayı ekleyin Unu ilave ettikten sonra düşük hızda malzemeler özleşene dek karıştırın Hamuru 20x20cm ebatlarında yağlanmış bir kalıba, elinizle düzleştirerek, yayın Buzdolabında yarım saat bekletin Dolaptan çıkardıktan sonra çatalla üzerinde delikler açın Orta hararetli fırında yarım saat pişirin[*]Hamur pişerken krem peynirli dolguyu hazırlayın Krem peyniri ve 1,5 su bardağı pudra şekerini karıştırın Yumurtayı ve limon suyunu ekleyin Orta hızlı mikserle krema kıvamına gelene dek karıştırın Kabın üzerini folyo ile kapatıp buzdolabında bekletin[*]Limonlu kat için yumurta sarılarını, mısır nişastasını ve toz şekeri ateşe dayanıklı cam bir kapta karıştırın Kabı kısık ateşin üzerine oturtun Yavaş yavaş karıştırarak su ve limon suyunu ekleyin ve karıştırın Ateşi biraz yükselterek krema kıvamına gelene dek pişirin Kabı ateşin üzerinden indirin Rendelenmiş limon kabuğu ve 2 yemek kaşığı yağı ekleyin İyice karıştırın 10 dakika soğumaya bırakın[*]Fırından çıkardığınız hamuru ılınması için bekletin Buzdolabında beklettiğiniz krem peynirli dolguyu bir spatula yardımıyla hamurun üzerine yayın Onun üzerine limonlu karışımı yayın Orta hararetli fırında limonlu karışımın üzeri altın rengi gibi olana dek pişirin Fırından çıkardıktan sonra oda sıcaklığında ılınmasını bekleyin Sonra 1 saat buzdolabında bekletin Üzerine pudra şekeri serpip, dikdörtgen şekilde dilimleyerek servis yapın

Alıntı Yaparak Cevapla

Bütün Tatlı Tarifleri

Eski 09-05-2012   #15
Prof. Dr. Sinsi

Bütün Tatlı Tarifleri

Patatesli Kıymalı Börek
sofra dergisi, eylül 99 sayısından
12 adet

Malzemeler:
Hamuru:
  • 1kg un
  • 1 su bardağı yoğurt
  • yarım su bardağı zeytinyağı
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1- 1,5 ılık su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 75gr tereyağı
  • 2 yumurtanın sarısı
  • İç harcı:
  • 200gr kıyma
  • 1 büyük patates
  • 2 baş kuru soğan
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı doğranmış maydanoz
Hazırlanması:[*]Soğanları yemeklik doğrayıp kıyma ile kavurun Kıyma bıraktığı suyu çekince soyulup yıkanmış patatesi üzerine rendeleyin (rendenin büyük gözü ile) Bir süre de patatesi ile kavurmaya devam edip tuzunu, karabiberini ve maydanozunu ilave edin Tencerenin kapağını kapatıp böylece 10 dakika kısık ateşte pişirin Pişince soğumaya bırakıp hamuru hazırlamaya başlayın[*]Unu hamur yoğurma kabına eleyin Yoğurdu, zeytinyağını, kabartma tozunu, tuzu ve ılık suyu ekleyerek yumuşak bir hamur elde edin Hamuru 6 bezeye ayırıp 15 dakika dinlendirin Bu arada tereyağını eritin 15 dakika sonunda her bir bezeyi açabildiğiniz kadar ince yufkalar halinde açın Fırçayla yufkanın her tarafını yağlayın Yufkayı rulo halinde sarın Sardığınız ruloları 4 parmak genişliğinde kesin Kestiğiniz her parçayı anında buzdolabına kaldırıp hamurların donmasını sağlayın (Eğer börekleri ertesi gün için yapıyorsanız hamurları bu halde 1 gece bekletebilirsiniz) Aynı işlemi diğer hamurlar için de yapın[*]Buzdolabından çıkardığınız donmuş hamurları merdaneyle açarak yaklaşık 10x8 cm ebatlarında dikdörtgenler elde edin Açtığınız her bir hamura bir tatlı kaşığı içten koyarak rulo şeklinde kapatın Börekleri katlama yerleri alta gelecek şekilde tepsiye dizin Üzerlerine yumurta sarısı sürüp önceden ısınmış 200C fırında üzerleri kızarana kadar pişirin

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com