Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Tatlı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
havuç, tatlısı

Havuç Tatlısı

Eski 11-27-2007   #1
angelesdream

Havuç Tatlısı

HAVUÇ TATLISI

Değişik tatları seviyorsanız ve dolabınızda kocaman yer kaplayan havuçlarla ne yapacağınıza karar veremediyseniz,bu tarifi deneyin, bu konudaki tüm sorunlarınızı çözün:iconbilmis:

Malzemeler:

*1 kg havuç (soyulmuş ve iri rendelenmiş)
*1 su bardağı toz şeker (isterseniz şeker miktarını 1,5 su bardağı yapabilirsiniz ama ben ikinci yaptığımda 1 su bardağı koydum, daha çok sevdim)
*1/2 su bardağı su
*1 /2 su bardağı iri dövülmüş ceviz
*4 yemek kaşığı hindistan cevizi
*1 dolu yemek kaşığı yumuşak tereyağı
*1 paket bisküvi (ben eti burçak kullandım)

Ayrıca:

*1 su bardağı süt
*1 çay bardağı toz şeker
*1 dolu yemek kaşığı un
*1/2 çay bardağı suda erittiğiniz 1 tatlı kaşığı buğday ya da patates nişastası
*1 yumurtanın sarısı

Yapılışı:

Rendelenmiş havuçlar, toz şeker ve suyu bir tencereye alın ve karışırarak kaynayana kadar pişirin Kaynayınca kapağını kapatın ve orta ateşte suyunu çekene kadar pişirin
Pişen havuçlara hindistan cevizi, dövülmüş ceviz, elinizle ufaladığınız bisküviler ve yumuşak tereyağını ilave edin ve tereyağı eriyene kadar karıştırıp bir köşede bekletin
Başka bir tencerede süt, toz şeker, un ve suda erimiş nişastayı topaklanmaması için sürekli karıştırarak koyulaşana kadar orta ateşte pişirin Muhallebi kıvamına geldiğinde yumurta sarısını ekleyin ve hızlıca karıştırarak biraz daha pişirin Muhallebiyi havuçlu karışıma ilave edip karıştırın
Karışımı isterseniz tek kişilik sufle kaplarına, isterseniz 20 cm çapındaki kek kalıbınıza döküp bastırarak yerleştirin Oda sıcaklığına geldiğinde üzerini stretch filmle örtüp en az 2-3 saat buzdolabında bekletin Servis yapacağınız zaman kalıplardan ters çevirerek çıkarın ve servis tabaklarına alın (Kalıptan çıkarırken kolaylık olması için dibini yağlı kağıtla kaplayabilirsiniz Büyük kalıpta yapacaksanız dilimleyerek servis yapabilirsiniz) Üzerine bol miktarda hindistan cevizi serpin

Tadı çok güzel, görüntüsü de değişik ve hoş bence Havuçlu keki deneyip beğendiyseniz, havuç tatlısını da seveceğinizi düşünüyorum Ceviz ve hindistan cevizi çok yakışıyor Ben Tadını cezeryeye benzettim Yalnız tavsiyem şekeri fazla kaçırmamanız Bu arada, şimdi aklıma geldi Bu tatlıyı balkabağı kullanarak da yapabiliriz bence Denemek lazım Hoş bir kabak tatlısı alternatifi olabilir Tabii o zaman balkabağını dilimleyip şekerle ve suyla beraber pişirdikten sonra püre haline getirmek gerekir galiba:sm_razz::icononayli:

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Havuç Tatlısı

Eski 08-06-2011   #2
Şengül Şirin

Havuç Tatlısı

Tatlı olarak da bu iftarda havuç var6 kişilik havuç tatlısını hazırlarken hiç zorlanmayacaksınız

Malzemeler
  • Yarım kilo havuç
  • toz şeker 2 su bardağı
  • pötibör bisküvi 1 paket
  • dövülmüş ceviz 1 1/2 su bardağı
  • krema 200 gr
  • hindistancevizi Yarım su bardağı Hazırlanışı
Hazırlanışı

Havucu rendeleyin Toz şekerle birlikte kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin Soğuyunca, dövülmüş bisküvi ve cevizi koyup iyice karıştırın Servis tabağına yayın Üzerine çırpılmış kremayı yayın Hindistancevizi ile süsleyin Buzdolabında birkaç saat bekletin Dilimleyerek servis yapın

Eski 08-07-2011   #3
VANDETTA

Şimdi bişe diyecem ama herkes beni zaten muahlif olarak gördüğü için sözlerim yanlışi anlaşılacak diye korkuyorum ama duramıyorum naaapim:) şöyle ki;

Şimdi mübarek ramazan ayı oruç ayı,hele şimdi uzun günlere denk geldiği için bir hayli zorlanıyoruz,bunda bir sıkıntı yok da,gazeteler dahil hemen hemen her tv kanalında geride kalan 11 ayda yapılan yemek tariflerinden daha fazla yemek programını bir ayın içerisine tıka basa doldurmalarına bir anlam verememişimdir hiç,sanırım bunun,ibadetlerin gösterildiği sabır derecesinde sevaplandırılmasıyla alakalı olsa gerek,ne vefakar tvlerimiz var,insanlar daha fazla sevap kazansınlar diye durmadan usanmadan yemek tariflerini gözümüze gözümüze sokup duruyorlar:)Canlarım benim ya:(

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-07-2011   #4
Şengül Şirin

Sizin düşünceniz öyleAma biz bayanlar için çok iyi oluyoryeni şeyler öğrenip ,yapıyoruzbizim için kolaylık oluyorBenim için sorun yok yani

Eski 08-08-2011   #5
Şengül Şirin

Havuç Tatlısı

Tatlılarda daha çok mevsimine uygun meyve-sebzeler kullanılması hem tatlıyı daha lezzetli hem de daha sağlıklı yapacaktır İşte size bu mevsimde yapabileceğiniz güzel bir tatlı…

MALZEMELER
  • 4 havuç,
  • 3 su bardağı toz şeker,
  • 1 tatlı kaşığı un,
  • 1 tatlı kaşığı nişasta,
  • 1 avuç çekilmiş ceviz içi,
  • su
YAPILIŞI:
  1. Havuçlar yıkanır, kabukları kazınır Rendenin iri gözünden rendelenir
  2. Tencereye konur Şeker ve 1 fincan su ilave edilir
  3. Hafif ısıda yumuşayıncaya kadar pişirilir
  4. Pişince ateşten alınır Un ve nişasta ilave edilir Karıştıra karıştıra “macun” kıvamına getirilir
  5. Cevizler ilave edilip, karıştırılır
  6. Sonra ıslatılmış tabağa konur Elle bastırılarak şekil verilir
  7. Buzdolabında dondurulur
  8. İstenilen büyüklükte kesildikten sonra servis yapılır

Eski 08-23-2011   #6
Şengül Şirin

Havuç Tatlısı

6 kişilik

Malzemeler
  • Yarım kilo havuç
  • toz şeker 2 su bardağı
  • pötibör bisküvi 1 paket
  • dövülmüş ceviz 1 1/2 su bardağı
  • krema 200 gr
  • hindistancevizi Yarım su bardağı

Hazırlanışı

Havucu rendeleyin Toz şekerle birlikte kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin Soğuyunca, dövülmüş bisküvi ve cevizi koyup iyice karıştırın Servis tabağına yayın Üzerine çırpılmış kremayı yayın Hindistancevizi ile süsleyin Buzdolabında birkaç saat bekletin Dilimleyerek servis yapın

Eski 08-23-2011   #7
KRDNZ

Akşam arkadaşlarım gelecek iftara ne yapsam diye düşünüyorum Eklenen tarifler de çok yardımcı oluyor fikir edinmeme Erkeklerin yemek yapmak gibi bir dertleri olmadığı için anlamalarını da beklememek lazım:) Teşekkürler Sevgili Şengül

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-23-2011   #8
Şengül Şirin

Sana kolay gelsin sevgili KRDNZbenimde biraz katkım olmuşsa ne mutlu banaBende işteyimeve gidip yemek yapacağımBu dünyada erkek olmak varmış;))

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com