Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kitabı, serçekuş, özeti

Serçekuş - Kitabı Özeti

Eski 11-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Serçekuş - Kitabı Özeti

Serçekuş kitabı özeti

Serçekuşu bir gelincik tarlasının n içindeki yuvasında yaşar Güneş doğmadan kalkar ve sabahın bütün güzelliklerine tanık olur Güneşin doğuşuyla birlikte avlanmak için yuvasından çıkar Gölbaşı Gölüne gelen avcıları görür Daha sonra Kocabağ Köyüne doğru yol alır Oralarda karnını doyurmaya çalışır Orada köylüleri izler Akabinde koruluklar arasında gezinmeye başlar Aklına birtakım sorular gelir Güneş vücudunu ısıttığı için onu soba gibi düşünür Güneşi tabiatın efendisi olarak görür Daha sonra güneşe de hakim olan bir varlığın olduğunu düşünmeye başlar Uçarken yükselmeye başlar Artık o kadar yükselmiştir ki her şeyin küçük olduğunu görür ve nefes almakta da zorlanmaya başlayınca geri alçalır

Avcılardan uzak durmaya çalışır Nedenini bilmediği bir korku içinde dağlara doğru kaçar Kaderinden kaçmaya çalışır Bir gün konduğu bir dalda bir avcı tarafından görülür Avcı tüfeğini ona yöneltir Serçekuş çok korkar Avcıyla arasında birtakım konuşma geçer Giderek avcıya yaklaşmaya başlar Bu cesaretiyle ölümün korkulacak bir şey olmadığını gösterir Avcının kendisini, Serçekuşun yerine koyduğunu ve kendisinin de insan olsaydı neler yapabileceğini düşünürSerçekuşu “avcının kendisini öldürmemesini bir gün ona yardım edebileceğini söyler” ,avcı buna çok güler Bir kuşun ona nasıl yardım edebileceğini merak eder ve şu soruyu sorar: “Ben ölüyor olsam, Azrail başımda olsa nasıl yardım edebilirsin?” Bunun üzerine Serçekuş ölümün, Azrailin nasıl olduğunu düşünmeye başlar Ölümün yeni bir hayat olduğunu, Azrailinde insanları öldüren avcı olduğunu düşünür Avcıya biraz daha yaklaşır ve omzuna konar Sonunda avcıyı ikna eder ve kendisini öldürmesini önler Yine bir gün avcı avlanırken, vurduğu ördeği gölden almak için göle dalar Birden bataklığa saplandığını fark eder Avcı çok telaşlanır Yavaş yavaş batmaya başlar ve aklına Serçekuşun söyledikleri gelir Serçekuş ona çamura gömülürse kurtarabileceğini söylemişti Batmasına az kalmıştı ki Serçekuş başında görünür Serçekuş avcıya yardım ederek onu kurtarır Avcının kendisine yaptığı iyiliğe bu şekilde karşılık verir Sonunda da Serçekuş barış güvercini gibi uçup gider

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com