Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Ekonomi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dev, enerjisinde, euroluk, milyar, onay, rüzgar, yatırıma

Rüzgâr Enerjisinde 15 Milyar Euro'luk Dev Yatırıma Onay

Eski 02-14-2009   #1
Berna

Rüzgâr Enerjisinde 15 Milyar Euro'luk Dev Yatırıma Onay

Rüzgârdan elektrik üretmek için iki yıldır bekleyen yatırımcıların önü açıldı Türkiye Elektrik İletim AŞ, rüzgâr santrallerinin ulusal elektrik şebekesine bağlanabilmesi için gerekli iletim bağlantı noktaları çalışmasını tamamladı Elektrik İletim'in bu adımı, yaklaşık 12 bin megavat (MW) kurulu güce denk geliyor

1 MW gücündeki bir santralin ortalama 1 milyon 250 bin Euro'ya kurulduğu dikkate alındığında 12 bin MW elektrik için 15 milyar Euro'luk yatırım söz konusu Zaman'ın EPDK çevrelerinden aldığı bilgilere göre, kısa süre içerisinde yatırım süreci başlatılacak
Zaman'ın Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) çevrelerinden aldığı bilgilere göre, iletim bağlantı sorununun aşılmasıyla birlikte kısa süre içerisinde başvurulara son şekli verilerek yatırım süreci başlatılacak Rüzgar enerjisi için en çok başvuru Balıkesir, İzmir, Manisa, Hatay, Osmaniye, İstanbul illeri için yapılmıştı Yatırımcılar ayrıca, doğudan batıya irili-ufaklı çok sayıda lisans başvurusunda bulunmuştu
EPDK, 1 Kasım 2007'de rüzgardan elektrik üretmek isteyen yatırımcıların lisans başvurularını kabul etmişti Bir günle sınırlı tutulan başvuru süresinde yatırımcılar 78 bin MW kurulu gücünde 752 proje için lisans talebinde bulundu Başvurular için sadece 780 milyon lira teminat gösterildi Ancak, üretilecek elektriğin tüketicilere ulaştırılabilmesi yeni santrallerin ulusal elektrik iletim hattına uygun olması gerekiyordu Kurul, bunun için de lisans başvurularının iletime uyumluluğunu sağlamak için TEİAŞ'a göndermişti Lisans başvurusuna Polat Holding, Çalık, Akfen, Borusan, Yüksel İnşaat, ABD'li AES, Gama, Tüpraş gibi yerli-yabancı büyük şirketler yoğun ilgi göstermişti
Enerji Bakanlığı verilerine göre; Türkiye'nin rüzgar enerjisinde çok verimli potansiyeli 8 bin MW, orta verimli potansiyeli 40 bin MW Bakanlık, bu potansiyeli üretime dönüştürmek için 2007'de Türkiye'nin Rüzgâr Enerjisi Potansiyel Atlası (REPA) çalışması yaptı Çalışmayla elde edilen verilerde yıllık rüzgâr hızı 8,5 m/s ve üzerinde olan bölgelerde en az 5 bin MW, 7,0 m/s'nin üzerindeki bölgelerde ise en az 48 bin MW büyüklüğünde rüzgâr enerjisi potansiyeli tespit edildi Aynı verilere göre dünyada halen işletmede olan rüzgar enerjisi kurulu gücü 40,3 bin MW olup Almanya rüzgardan elektrik üreten ülkeler listesinde ilk sırada yer alıyor Türkiye'de son yıllarda yapılan yatırımlarla kurulu güç 400 MW'a yaklaştı

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com