Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gözü, hari, mata, şafağın

Şafağın Gözü Mata Hari

Eski 10-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Şafağın Gözü Mata Hari

Mata Hari

Hollandalı olan Mata Hari'nin asıl adı Margaretha Geertruida Zelle'dir (d 7 Ağustos1876, Leeuwarden - ö 15 Ekim1917 Vincennes) Dansçı ve sözde casus I Dünya Savaşı yıllarında Almanlar hesabına çalıştığı için idam edilen Mata Hari'nin ismi Malay dilinde şafağın gözü anlamına geliyor
Hollandalı bir işadamının kızı olup, okul çağında bir manastırda eğitim gördü 18 yaşındayken Hollanda ordusunda görevli İskoç asıllı bir subay ile evlendi Kocasının vazifesi sebebiyle bir müddet Amsterdam'da, bir süre de JavaParis'e yerleşti Burada dansetmeye başladı ve kısa sürede meşhur oldu Şöhreti Paris, Londra, Viyana, Berlin ve Roma gibi Avrupa şehirlerine yayıldı Bu ülkelerin hükümetlerinde görev yapan önemli kişilerle yakınlık kurdu adasında bulundu Hollanda'ya döndükten sonra kocasından ayrılarak
Almanlar, Mata Hari'yi Alman Gizli Servisine aldı I Dünya Savaşı'ndan birkaç yıl önce Almanya'nın Löerrach şehrindeki Alman Espionaj Okulu'nda casusluk üzerine eğitim gördü Bu arada Berlin polis şefiyle de yakınlık kurdu Alman Gizli Servisi'ndeki kod numarası H21 olan Mata Hari, 1915'te tekrar Fransa'ya döndü Fransız Gizli Servisi, Mata Hari'nin Almanlar hesabına çalışan bir casus olduğunu bilmesine rağmen, herhangi bir müdahalede bulunamıyordu Mata Hari'nin, Fransız ve Hollanda hükümetlerinde nüfuz sahibi kişilerle yakın teması vardı ve hazırlanan tuzaklardan kurtulmayı ustalıkla başarıyordu

Fransız, İngiliz, Rus subay ve devlet adamlarından topladığı çok gizli askerî bilgileri kızına yazılmış masum mektuplar halinde özel diplomatik kurye ile Paris'ten Almanlar'a ulaştırıyordu Alman askerî ve denizcilik istihbarat başkanlarıyla toplantılara katıldığı Madrid'den Paris'e döndükten sonra, 13 Şubat 1917'de tutuklandı Yıllardır hakkında toplanan belgelerin en önemlisi, son Madrid seyahatinde Madrid elçiliğinden Alman askerî merkezine kendi kodu (H21) ile gönderdiği ve yolda ele geçirilen telgraftı Madrid dönüşü alacağı 15000 İspanyol Pezosu tutarındaki çek, tutuklandığı zaman üzerinde bulundu Bir diğer delil de, 1915'te Fransa'ya dönmesinden önce Alman Gizli Servisi'nden aldığı 30000 marklık senetti Mahkemenin söz konusu paralarla ilgili suçlamasını, "Hediye aldım" diyerek reddeden Mata Hari, kuvvetli delil bulunamamasına rağmen idama mahkûm edildi ve 15 Ekim 1917'de kurşuna dizildi
İdama giderken gayet soğukkanlı olan Mata Hari, "Bu Fransızlar beni öldürmekle ne kazanacaklar, savaşı mı kazanacaklar?" diye yanındakilere dert yanmıştır Kurşuna dizilirken gözlerini bağlatmayarak bir cesaret ve soğukkanlılık örneği göstermiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com