Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
küfe

Bir İp Bir Küfe

Eski 01-01-2008   #1
gülgüzeli

Bir İp Bir Küfe

Bir şehrin en zengini öldüğünde, tellallar sokaklara dökülüp;

* Ey ahali, diye bağırmışlar Biliyorsunuz Veli efendi öldü Bir vasiyeti var Ahiret hayatına alışabilmek için, kendisine bir günlük yardımcı arıyor Kim ki, mezardaki ilk gecesini onunla beraber geçirirse,

Veli Efendiye ait servetin yarısı kendisine verilecektir

Ey ahali,duyduk duymadık demeyin

Tellalların bütün çabasına rağmen kimse bu parlak, fakat korkulu vasiyete kulak vermemiş

Ama sonunda, şehrin en fakir sırt hamallarından birisi çıkmış ortaya

Adamcağız bakmış ki, hayatta zaten sırtındaki küfesinden ve ipinden başka bir şey yok O halde "hamal olarak yatıp,ertesi sabah zengin olarak kalkarım" diyerek razı olmuş

Genişçe bir mezara,iyice kefenlenen zengini ve yanına hamalı yatırmışlarAz sonra sual melekleri gelmiş "İkisi de bize emanet" diye konuşmuşlar

"Zengin nasıl olsa kalacak, su hamaldan başlayalım" Sormuşlar: * Dünyada malin mülkün var miydi?

* Alay etmeyin demiş, hamal Sırtımdaki küfeden ve ipten başka hiç bir şeyim olmadığını siz de bilirsiniz

* Peki diye eklemiş melekler, o ipi ne karşılığında aldın Sonra küfeyi ne is gördün de nasıl elde ettin?

Anlatmış hamalcağız Beş kişinin malini 10 kurusa taşıdım İkisini yedim, sekizini sakladım

Ertesi gün de ayni isleri yaptım Yemedim içmedim, ucuza taşıdım ve bunları aldım Melekler:

* Çık demişler, çık Olmadı Hasan Efendiden aldığın para, hak ettiğinden çok düşük Biz ondan bunun hesabini soracağız

Mehmet Efendiyle de ucuza anlaşmış ve ucuza taşımışsın

* İyi ama, diye cevaplamış hamal, hakettigim parayı isteseydim, bana taşıttırmazdı Taşıttırmayınca da aç kalırdım

* O bizim isimiz demiş melekler, nasıl olsa buraya o da gelecek Biz senin adına ona sorarız Melekler, hamal'ı sikistirmaya devam etmiş

* Söyle bakalım, aldığın paranın kaçını yedin, kaçını sakladın?

* On kuruş aldı isem, yarısını sakladım iki kuruş aldı isem, bir kurusunu biriktirdim

* Çık demiş melekler Yine olmadı, hem ucuza taşımışsın, hem de gıdandan kesmişsin

Yani sen, kendi nefsine zulmetmişsin Nefsine zulmetmek de günahtır, bilmez misin?

Hamalcağız ne cevap vereceğini düşünüp ecel terleri dökerken, sabah olmuş Açılan mezardan yukarıya bir bakmış ki, bütün millet orada

Kadı Efendi ve şehrin mehter takımı da kendisini bekliyor Bir kıyamet ki sormayın

"Kutlu olsun" demişler "Bu gece kimsenin yapamayacağı bir isi basardın ama, bak artık zengin oldun"

* Yooo, diye bağırmış hamal İstemem , sizin olsun

Ben , bir iple küfenin hesabini sabaha kadar veremedim,
Ya o kadar servetim olsaydı, ne yapardım?

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com