Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cevap, ile, ilgili, soru, üniversite

Üniversite İle İlgili Soru Cevap

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üniversite ile ilgili soru cevap

SORU - CEVAP
SORU: Oğlumun EA puanı 333,575 Kıbrıs'taki ODTÜ İktisat bölümüne ek tercih yapmak istemekteyiz Ancak yazınızda ek tercih yapılacak fakültenin puanından düşük olamaz diye belirttiğinizden ve bu bölümün puanı da 333800 gibi olduğundan yapacağımız tercih geçersiz mi olacak? Kıbrıs üniversitelerinde de taban puan geçerli mi?
CEVAP: KKTC'deki üniversitelere girişte de aynı kurallar geçerli Belki bir başka bölüme geçip daha sonra çift anadal ya da yatay geçiş yapabilirsiniz Ya da bu yıl hazırlık okuyup, gelecek yıl tekrar sınava girip İktisat'ı kazanıp, hiç yıl kaybetmeden ona geçiş yapabilir
SORU: Benim için çok önemli ve cevabı da bir o kadar karışık bir durum içerisindeyim 2007'de meslek yüksek okulundan mezun oldum Aynı sene AÖF 3 sınıfa dikey geçiş yaptım Halen AÖF öğrencisiyim 2009 yılında ÖSS'ye tekrar girip barajı geçtim Yerleştirmelerde tercih hakkımı kullanmadım Ben bu ek yerleştirmelerde tercih yaparak tekrar 3 sınıf AÖF'nin farklı bir bölümünü seçebilir miyim? Yoksa dikey geçiş hakkımı kullandığım için 1 sınıftan mı başlamam gerekiyor?
CEVAP: Yeni gireceğiniz bölüme birinci sınıftan başlarsınız
SORU: ÖSS EA 2'den 281067 puan aldım 8 tercihten birine yerleşmek istiyorum Düşüncem, İİBF'de okumak Ülkemizin batı kısımlarındaki üniversitelerde okumak istiyorum Tabii başka bölümler de olabilir Ne gibi önerileriniz olur? SÖZ 2'den de 306375 puan aldım EA 1 306387, SÖZ 1 310949 Alanım eşit ağırlık İki yıllık bölümler de olabilir Vakıf üniversitesi düşünmüyorum
CEVAP: Eğer boş kontenjanları iyi incelerseniz, girebileceğiniz bölümler var Vakıfların burslu bölümlerine de göz atabilirsiniz
SORU: Kardeşim 2009 ÖSS'de inşaat mühendisliğine yerleşti Kaydoldu Fakat sağlık sorunundan dolayı aileden uzakta kalamadı Seneye sınava girdiğinde puanı kırılacak mı? Sistem değiştiğinden dolayı kaç puan kırılacağını öğrenmek istiyorum (ortaöğretim başarı puanı 79)
CEVAP: OÖBP yarı yarıya düşüyor Ama gelecek yıl etkisinin azaltılacağı söyleniyor Yani bu yılki puan kaybı yaklaşık 32 puanken, seneye bu 10 puanın altına kadar inebilecek
SORU: 145 barajını geçtim ama seneye puanım kırılmasın diye sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve bir yere yerleşemedim Ek tercihte de aynısını uygularsam seneye puanım kırılacak mı?
CEVAP: Eğer bir yere yerleşmezseniz, puanınızda bir kırılma olmaz
SORU: Birinci yerleştirmede tercih yapmayıp, ikinci yerleştirmeye tercih yapabilir miyiz?
CEVAP: Evet, yapabilirsiniz
SORU: 256 puan aldım Çok düşük diye tercih yapmadım Tercih yapmadığım halde bu haktan faydalanabilir miyim?
CEVAP: Evet, yararlanabilirsiniz
SORU: EA 2'den 280 puan aldım Sadece vakıf üniversitesi ve hukuk yazacağım A üniversitesi 280'le kapadı iki boş yeri, B üniversitesi 276 ile kapadı, 10 boş yeri var Sizce yerleşebilir miyim ve başka üniversiteleri yazabilir miyim?
CEVAP: Daha önce bu fakülteleri yazmış olsaydın çoktan girmiştin Elbette yine şansın var Evet puanından daha düşük olanları ve yeni açılanları rahatlıkla yazabilirsin
SORU: 1 yerleştirmede tercih hakkımı kullanmadım yani hiçbir yere başvurmadım Puanım düşük geldi biraz SAY 1 öğrencisiyim, 273 puan aldım, şimdi 2 yerleştirmeye başvuru yapabiliyor muyum?
CEVAP: Elbette başvurabilirsiniz
SORU: EA-2 puanım 304 ve hukuk okumak istiyorum İlk tercihlerimde tutmayacağını bilerek de olsa hukukları yazdım Peki şimdi ek kontenjanda nasıl bir tercih sırası denemeliyim veya herhangi bir tercih sırası denememde bu puanla da olsa ek kontenjanlarla hukuka yerleşme şansım var mı?(Puanımla özel hukuklara yerleşiyorum, benim sorum yarı burslu veya devlet, puanımın tutmadığı yerler)
CEVAP: Tercih yelpazenizi çok daha geniş tutarsanız belki bu kez bu şansı yakalayabilirsiniz Çok sayıda boş kontenjan var Şansını bir kez daha denemek sana bir şey kaybettirmez
SORU: Bu sene mezun oldum Fakat, yerleşemedim Puanım 349941, sayısal 1 'den ek yerleştirme ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne yerleşebilir miyim?
CEVAP: Çok iyi puanın var Yerleşme ihtimalin çok yüksek
SORU: Selcuk 2Ögretim Kamu'ya gitmek istiyorum Konya'da 2 yer kaldı ve puanlarımızın arasında 1 puan fark var, sorun olur mu?
CEVAP: Puanınızdan daha yüksek yerleri yazmanız, ölü tercih anlamına gelir Başka üniversitelerdeki daha düşük puanlı yerleri ya da yeni açılan üniversiteleri yazın
SORU: Anadolu Lisesi mezunuyum İki yıllık meslek yüksekokulu seçmek istiyorum Ancak ÖSYM'nin yayımladığı puan tablosunda, iki yıllık çoğu bölümün meslek yüksekokullarından mezun olan öğrencilere verilen ek puanlar yazıyor Bu durumda seçim yapmakta zorlanıyorum
CEVAP: Evet, meslek lisesi mezunlarına avantaj sağlanıyor Ama sizlerin de asıl puanları onlardan yüksek Bence şansını dene, rahatlıkla girebileceğin çok yer var
SORU: 2 tercihi yapacağım ve yeni açılan üniversitelerden bahsetmişsiniz, bunlar hangileri, isimlerini verme imkânınız varmı? Bir de vakıf üniversitelerinin fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum
CEVAP: Zirve, Melikşah ve Gediz Ama bu arada vakıf devlet üniversitelerinde yeni açılan çok sayıda bölüm var Vakıf üniversitelerinin ücretleri üniversiteden üniversiteye, bölümden bömüme değişiyor 10 bin ile 30 bin lira arasında değişiyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

ben meslek lisesi cocuk gelişimi mezunuym bu sene ozel uni okul öncesı ögretmenlıgı yazmak ıstıyorm gene bana ek puan gelır demı ?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

mersin üniversitesi mütercim-tercümanlık (almanca) istiyorum sınavda sadece ingilizce yapıp girebilir miyim?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Merhaba bende bişey sormak isiyorum ben sakarya üniversitesi bigisayar mühendisliğine girdim sıralamam 38 bindi isteyerek tercih yapmadığım içim dikkatimden kaçmış isatnbulda bilg mühendisliği 40 binden alıyo benim sakaryadan ista geçmem gibi bi imkan var mı varsa şartları hakkında ne zamn yapıldığını ne yapmam gerektiğini yazarsanız sevinirim

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

ben meslek lisesi öğrencisiyimhuku fakültesini okumak istiyorumtm 2 sınavına girdikten sonra tercihte hem kendi bölümümü hem de hukuk fakültesini seçebilirmiyim?

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

bana 2 yıllık turizm geldi ben oraya kaydımı yaptırmayıp ek tercihlerde tercih verebilir miyim beden eğitimine kayıt yaptırabılır mıyım ya da açıköğretim üniversitesinin herhangı bır bolumunu tercıh olarak verebılır mıyım

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Bana 2 yıllık optisyenlik geldi ve ben bu bölümü bitirmek istiyorumdaha sonrasında bitirdikten sonra ünv sınavına girip yeni bi bölüme gitmek istiyorum bu bölümde bittikten sonra her 2 diplomamla da iş yapma imkanım varmıdır?

Yorumlarınız için Teşekürler

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com