Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adil, dilegi, fatih, ile, olmaniz

Fatih Gibi Adil Olmaniz Dilegi İle

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Fatih Gibi Adil Olmaniz Dilegi İle

Fatihin Adaleti
Osmanlı Devletinin uzun süre yaşamasının birçok sebebi vardır Ancak bana göre en önemli sebep Osmanlı Devletindeki adalet anlayışıdır
Kanaatimce Fatih Sultan Mehmet Osmanlı Devletinin şahikasıdır Osmanlı Onun zamanında altın çağını yaşamıştır Bu dönemi bazı tarihçiler “Adalet Medeniyeti” olarak da adlandırmaktadırlar Küçük yaştan itibaren büyük bir özenle yetiştirilen Fatihin hayatında adalet kavramı her şeyden önce gelirdi Öyle bir adalet mekanizması tesis etmişti ki yasalar karşısında herkes tam anlamı ile eşitti Mahkemede padişahla dilenci, müslümanla gayrimüslim aynı haklara sahipti
Fatih Sultan Mehmet İstanbulda kendi adına bir cami yaptırmaya karar verir Bu iş için en uygun şahıs gayrimüslim bir mimardır Fatih, mimar ile konuşup ismine yakışır bir cami inşa etmesini ister Bir süre sonra inşaat biter ve padişah açılış için camiye davet edilir Camiyi gezen Fatih oldukça kızmıştır Çünkü caminin sütunları Ayasofyadan kısadır Fatih ikaz ettiği halde böyle olmasına sinirlenerek mimarın elini bilekten kestirir
Gayrimüslim mimar, padişahı kadıya şikâyet eder ve yargılama başlar O dönemde İstanbul kadısı Hızır Çelebidir Kadı; Yargılama olmadan mimarın bilekleri kesildiği için kısasa kısas olarak Fatihin de elinin bileğinden kesilmesi kararını verir Mahkeme sırasında padişah ta mimarda aynı haklara sahip ve ayaktadırlar Mimar mahkemede gördüklerine inanamaz Hele alınan kararı duyunca dayanamayıp; “Ben böyle bir yargılama beklemiyordum, davadan vazgeçtim Bana tazminat ve maaş bağlansın yeter” Der Fatih kararı hiç itirazsız kabul eder Son olarak kadı Hızır Çelebi; “Bu maaş ve tazminat devletin hazinesinden verilemez çünkü bu dava şahsi davadır” Deyip mahkemeyi sonlandırır Yani tazminat ve maaş Fatihin kesesinden ödenecektir
Bu yargılama bittikten sonra Fatih Sultan Mehmet kaftanının altındaki hançerini çıkartıp kadıya dönerek; “Eğer sen bu yargılamada adil olmasaydın bu hançerle seni öldürecektim” der Kadı Hızır Çelebi de kürsünün altındaki kılıcı çıkararak cevap verir “Siz de bu yargılamaya uymasaydınız ben de size aynı şekilde cevap verecektim”
Hayatımızın her aşamasında adalet duygusuna ihtiyacımız vardır İster devlet idaresinde, ister özel hayatımızda, isterse sosyal yaşamımızda adil olmak zorundayız Çünkü adalet huzurun ve barışın anahtarıdır Konfüçyüsün dediği gibi; “Devletin hazinesi adalettir” Devlet bu hazineye sahip çıkmalı, vatandaş hazineyi gözü gibi korumalıdır Fatih gibi adil olmanız dileğiyle

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com