Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Atatürk Köşesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürkün, duyduğu, efendimize, hayranlık, peygamber

Atatürk'ün Peygamber Efendimize Duyduğu Hayranlık

Eski 02-03-2007   #1
puslu

Atatürk'ün Kuran-ı Kerim'e

duyduğu derin sevgi ve saygısı, İslam dininin en saf şekliyle yaşanmasına olan inancı onun dindar yönünü her dönemde ortaya çıkarmıştır Her zaman gerçek din ile batıl inançlarla dolu gericiliği net biçimde ayıran Atatürk, birçok konuşmasında, samimi ve içten bir şekilde Allah'tan, İslam'dan, Kuran'dan saygı ve bağlılıkla bahsetmiştir Hz Peygamberimizi övmüş ve Türk Milleti'ne, gerçek dine sarılmayı ve daha dindar olmayı tavsiye etmiş Allah'a yönelmede Hz Muhammed'i rehber göstermiştir:

"Bütün dünyanın Müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli Tüm Müslümanlar Hz Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler" (Atatürk, Nedim Senbai, AÜ Dil, Tarih, Coğrafya Yay, s 102, 1979)

Hz Muhammed'i överek O'nu kendisine örnek alan Atatürk, Hz Muhammed'in peygamberliğine kesin olarak iman etmişti Hz Muhammed'e duyduğu hayranlığı ve O'nun peygamberliğini heyecanla anlattığı bir sırada yanında bulunan M Şemseddin Günaltay, Ata'nın o anki halini şöyle anlatmıştır:

" Atatürk'ün denizlerden renk alıp renk veren gözleri, masanın üzerinde serili haritaya dikildi ve beni kolumdan tutarak masanın başına çekip parmağını bir noktaya dikti Bu, kendi elleriyle çizdikleri bir askeri harita idi ve Hz Muhammed'in büyük Bedir Cengi'ni adım adım gösteriyordu Hz Muhammed'e ve O'nun peygamberliğine kadar, büyük askeri dehasına hayran olan eşsiz Sakarya Galibi, Bedir Galibi'ni göklere çıkarırken, "O'nun Hak Peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar" diye heyecanlandı

Ata'nın son sözü şu olmuştu:

Hz Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir meydan muharebesinde kazandığı zafer, fani insanların karı değildir, O'nun Peygamberliğinin en kuvvetli delili işte bu savaştır (Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s28 )

Atatürk"ün Hz Muhammed'e duyulacak sevgiyi tarif ettiği sözleri ise şöyledir:

"Büyük bir inkılap yaratan Hazreti Muhammed’e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-07-2007   #2
Gözyaşı

çok güzel anlatmış Atamızın sözleride çok güzel paylaşım için sağol

Eski 03-07-2007   #3
Şengül Şirin

harika bir yazı eline sağlık puslu,
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-07-2007   #4
Lawinya

ya tamamda simdi bende aksini duydum simdi nolcak
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-07-2007   #5
mate

Alıntı:
Lawinya tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
ya tamamda simdi bende aksini duydum simdi nolcak
Ne olacak sana söyleyeyim Lawinya;
Sen tersini ispatlamadığın sürece herkes bu mesajını okuyup sana gülecektirİlk önce saygılı ve kibar olmayı öğrenmelisin

Paylaşım için çok teşekkürler

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-07-2007   #6
tatia27

mate sölemiş olacakları ben gülüom şuan mesela yazı harika eline saglık puslu

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 03-09-2007   #7
ışıl27

bence bu yazı bırılerıne hıtap olsun:))))

Eski 03-11-2007   #8
J_TERRY

saol paylasımın icin

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com