Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Atatürk Köşesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürke, sınır, tanımayanlar, yalakalıkta

Atatürk'e Yalakalıkta Sınır Tanımayanlar

Eski 07-12-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Peygamber, tanrısına duymadı bu hasreti
Vermedi bu kudreti tanrı, peygamberine

Buna Vasfi Mahir Kocatürk

Gazi’nin edebiyatımızdaki tek tasviri bu şekilde değil Çok daha ileri gidenler, onu Tanrı yerine koyanlar, hatta adına mevlid ve ezan yazanlar da var Buyurun örneklerine;

“Hak Teala çün yarattı Türk’ü ilk
Dedi, ‘Üç kıta da olsun ona mülk
Mustafa nurunu alnına koydu,
‘Bil! Kemal’in nurudur, ol nur!’ dedi
Geçti böyle nice ay, nice sene,
Vakt erişti bin sekiz yüz seksene
Ger dilesiz, bulasız oddan necat,
Mustafa-yı ba-Kemal’e essalat!”
Ol Zübeyde, Mustafâ’nın ânesi
Ol sedeften doğdu ol dürdânesi!
Gün gelip oldu Rızâ’dan hâmile
Vakt erişti hafta ve eyyâm ile
Geçti böyle, nice ay nice sene
Vakt erişti bin sekiz yüz seksene
Merhaba ey baş halâskâr merhaba
Merhaba ey ulu serdâr merhaba!

Yukarıda okuduğunuz şiirin türü mevlid’tir Bu mevlid; Mustafa Kemal için Behçet Kemal tarafından yazılmıştır Behçet Kemal’in bir sohbetinde Atatürk’ün “sıfır nedir?” sorusuna “sizin karşınızda ben neysem; sıfır da odur” şeklinde cevap verdiği söylenir İşte o Behçet Kemal, Mustafa Kemal’e mevlid de yazmıştır Ancak bununla kalmamıştır; şiirlerinde “Atatürk’ü” ve ona nasıl taptığını hep anlatmıştır:

Kaç yıldır Türkçe’ydi Tanrı’nın dili
İnsana ne ilâh, ne de sevgili
Ne de ana-baba aratıyordu
Her an yaratıyor, yaratıyordu

Yalakalık sınır tanır mı? İşte bakın; Behçet Kemal’in yalakalıkta hızını alamayıp Atatürk için yazdığı ezan:

Atatürk ekber!
Atatürk ekber!
Ancak O var Atatürk!
Evliya odur,
peygamber odur,
sanatkâr Atatürk
Talihe hâkim,
zekâya önder,
doğma serdar Atatürk
Bunları geçti insan büyüğü:
Kendi kadar Atatürk!
Atatürk ekber!
Atatürk ekber
Bizde O var Atatürk!
Ne evliya, ne de peygamber
Halkına yar Atatürk!”

Ezan, mevlid Bir insan adına daha ne yapılmasını ister? Bakın Cumhuriyet Gazetesi’nden 05081935 tarihli bir haber : “Atatürk yarım ilahtır Türkler’in babasıdırHiçbir devlet şefi için hayatında bu kadar heykel dikilmemiştir

Herhalde hiçbir insan evladı için ezan da yazılmamıştır Ancak Kemalizm bir dinse, onun bir “amentüsü” yani iman şeklinin şartları da olmak zorundadır Bir dönem devlet kuruluşlarına gönderilen Kemalizm dinin amentüsü ya da o dönemki bir karikatürde geçen adıyla “Türklüğün yeni iman şartları” ise şöyledir:

“Kahramanlık örneği olan ve vatanın istikbâlini yoktan var eden Mustafa Kemal’e, onun cengâver ordusuna, yüce kanunlarına, mücâhit analarına ve Türkiye için âhiret günü olmayacağına iman ederim

Şaşırdınız mı, o halde şu şiirlerle biraz daha şaşırın:

Burada erdi Musa
Burada uçtu İsa
Bülbül burada varsa
Hürriyet için öter
Ne örümcek ne yosun
Ne mucize, ne füsun…
Kabe Arab’ın olsun
Çankaya bize yeter
Kemalettin Kamu

Cennetse bu yurt, sen onu buldundu harâbe
Bir gün olacaktır anıtın Türklüğe Kâbe
Zindan kesilen ruhlara bir nur gibi doldun
Türk ırkının, en son, ulu peygamberi oldun
Tutsak seni lâyık, yüce Tanrı’yla müsâvi
Toprak olamaz kalp doğabilmişse semâvî
Ölmez bize cennetlerin ufkundan inen ses
İnsanlar ölür, Türklüğe Allah olan ölmez!
Edip Ayel

Bir güneş gibi yalnız
Sensin ülkü tanrımız
Ey Türklüğün bütünü
Ömer Bedrettin Uşaklı

Koca bir güneşin akşam olmadan
Dağların ardında sönüşü gibi
Millete can veren, vatan yaratan
Tanrının göklere dönüşü gibi
Her zaman ırkıma büyük Baş Atam
Tanrılaş gönlümde, tanrılaş Atam!
Nurettin Artam

Topladı avucunda yıldırımı, şimşeği
Yoktan var ediyordu tanrı gibi her şeyi
Yusuf Ziya Ortaç

Yürüyor, kalbimizin durduğu bir yolda değil
Kanlı bir göz yaşı nehrinde muazzam tabutun
Ey ilâhın yüce dâvetlisi, göklerden eğil
Göreceksin duruyor kalbimizin üstünde putun!
Faruk Nafiz Çamlıbel

On milyon bel, iki kat olmuşken eğilmeden
O’nda on beş milyonun boyu birden uzaldı
Tanrı, peygamber diye nedir, kimdir bilmeden
Taptığımız ne varsa, hepsi ondan şekil aldı
Faruk Nafiz Çamlıbel

Tanrı gibi görünüyor her yerde
Topraklarda, denizlerde, göklerde
Gönül tapar, kendisinden geçer de
Hangi yana göz bakarsa: Atatürk

Halil Bedii Yönetken

''Burada Atatürk hedef alınmamıstır,hedef alınanlar ona yalakalıkta sınır tanımayıp haddini aşanlardır,böyle ifadeleri Atatürk'ün tasvip etmesi elbetteki mümkün degildirsaygılarımla''

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-12-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Hasa, bu ne buyuk cahillik boyle, birde hepsi birer unlu sair yazar olacaklar Allah islah etsin hepsini, içimden boyle bir duada etmek gelmiyor ama hadi neyse Gunumuzde Ataturk'e ezan veya herhangi bir sey yazmalarinada gerek yok, malesef çogu kisi ona bu tur seyleri yazmadanda, konusmalariyla ve ona duyduklari hayranlikla onu ilahlastirabiliyorlar Ben onun yaptigi islerde ne ilahlastirilacak ne de ovunulecek birsey goremiyorum açikcasi Su anda ne yapiyodur acaba merak ediyorum yok aslinda dusunmek bile istemiyorum Paylasim için tesekkurler, bazilarina ibretlik olur insaAllah, Rabbim kimseyi bu tur korluklere dusurmesin Amin
Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-12-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

єfмєяι Nickli Üyeden Alıntı

Hasa, bu ne buyuk cahillik boyle, birde hepsi birer unlu sair yazar olacaklar Allah islah etsin hepsini, içimden boyle bir duada etmek gelmiyor ama hadi neyse Gunumuzde Ataturk'e ezan veya herhangi bir sey yazmalarinada gerek yok, malesef çogu kisi ona bu tur seyleri yazmadanda, konusmalariyla ve ona duyduklari hayranlikla onu ilahlastirabiliyorlar Ben onun yaptigi islerde ne ilahlastirilacak ne de ovunulecek birsey goremiyorum açikcasi Su anda ne yapiyodur acaba merak ediyorum yok aslinda dusunmek bile istemiyorum Paylasim için tesekkurler, bazilarina ibretlik olur insaAllah, Rabbim kimseyi bu tur korluklere dusurmesin Amin

Aynen katılıyorum İmanı zayıf olanlar malesef bazı insanları kendilerine ilah yapıyolar Allah ıslah etsin bunları

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-12-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

єfмєяι Nickli Üyeden Alıntı

İlahlaştırmak çok yanlış ama ''övülebilecek bir yer göremiyorum'' ifadesi hiç de doğru değilSöyler misiniz bana,Osmanlı işgal altındayken İtilaf Devletlerine baş kaldıran kaç tane paşa vardı? Mustafa Kemal,Kazım Karabekir ve bazı komutanlar İşgallere karşı direnişi örgütleyen,mitingler düzenleten,protestolar yaptıran,Anadolu halkına işgalleri duyuran,Milli Mücadeleyi destekleyen kişilerdi Bu zaferi iyi komutanlarla ve her şeyden önemlisi halkımızla kazanmadık mı?

Şimdi bunlardan sonra gelip ''ben övünebilecek bir şey görmüyorum'' demek ne kadar doğru sorabilir miyim? Atatürk'ü sevmek zorunda değil tabi ki kimse ama gözünü kapatıp bunları görmemek de çok yanlış

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-12-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Allah islah eylesin, bu kadar cahillige pes diyorum!! Hiç korkmazlar mi acaba Allah'tan, O'nun zulmunden, azabindan? Nasil insan cürret eder bunlari yazmaya aklim almiyor! Apacik yaziyor halbuki Kur'an'imizda

De ki: O, Allah’dır, tektir Allah samed’dir (her yaratığın muhtaç bulunduğu eksiksiz bir varlıktır) Doğurmadı O, doğurulmadı da Hiç bir şey O’na denk olmamıştır” (İhlas: 112/1-4)

Sizin ilahınız tek Allah’dır O’dan başka ilah yoktur; Rahman’dır, Rahim’dir” (Bakara: 2/163)

Eğer yer ile gökte Allah’dan başka ilahlar olsaydı, bunların ikisi de muhakkak fesada uğrar, yok olurdu O halde, Arş’ın Rabbi olan Allah, onların vasfetmekte oldukları şey lerden beri ve yücedir” (Enbiya: 21/22)

Allah hiç evlat edinmemiştir, beraberinde bir ilah da yoktur Eğer müşriklerin dediği gibi olsa idi, o takdirde her ilah kendi yaratığını götürür, tek başlarına kalarak aralarında ayrılıklar baş gösterir ve bir kısmı diğerlerine üstün gelirdi Allah, onların isnat ettiği şirk vasıflarından münezzehtir” (Mü’minun: 23/91)

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-12-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

KeNdİn PaRaLa Nickli Üyeden Alıntı

İlahlaştırmak çok yanlış ama ''övülebilecek bir yer göremiyorum'' ifadesi hiç de doğru değilSöyler misiniz bana,Osmanlı işgal altındayken İtilaf Devletlerine baş kaldıran kaç tane paşa vardı? Mustafa Kemal,Kazım Karabekir ve bazı komutanlar İşgallere karşı direnişi örgütleyen,mitingler düzenleten,protestolar yaptıran,Anadolu halkına işgalleri duyuran,Milli Mücadeleyi destekleyen kişilerdi Bu zaferi iyi komutanlarla ve her şeyden önemlisi halkımızla kazanmadık mı?

Şimdi bunlardan sonra gelip ''ben övünebilecek bir şey görmüyorum'' demek ne kadar doğru sorabilir miyim? Atatürk'ü sevmek zorunda değil tabi ki kimse ama gözünü kapatıp bunları görmemek de çok yanlış

Atatürkün yaptiklarini,övunmek maksadiyla yapmadigini belirtmek istemiştir her halde arkadasımızne gerekiyorsa o yapilmistir

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 07-12-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

KeNdİnİ PaRaLa Nickli Üyeden Alıntı

Kesinlikle katılmaktayım

Sevgi, hayranlık, örnek almak başkadır ilahlaştırmak bambaşka Elham Dulillah Müslümanız ve İlahımız bir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com