Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Psikoloji / Sosyoloji / Felsefe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
etkisi, gençler, üzerindeki, össnin

Öss'nin Gençler Üzerindeki Etkisi

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Öss'nin Gençler Üzerindeki Etkisi

ÖSS'nin gençler üzerindeki etkisi

Üniversite çağındaki gençlerin sadece yüzde 193'ü okulda aldığı eğitimle ÖSS'ye hazırlanıyor Türkiye KAMU-SEN Konfederasyonu'na bağlı Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan araştırma, ÖSS nedeniyle gençlerin büyük bölümünün kaygı, endişe, stres, sinir, alınganlık ve konsantrasyon bozulduğu gibi sorunlarla karşılaştığını da gözler önüne serdi

Türk Eğitim-Sen, Ankara, İzmir, Kocaeli, Samsun, Erzurum, Mersin ve Kırşehir illerinde toplam 1100 lise son sınıf öğrencisi üzerinde ÖSS ile ilgili bir anket çalışması gerçekleştirdi ÖSS'ye sayılı günler kala, anketten çıkan sonuçlar ÖSS'nin öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yaptığını gözler önüne serdi

Ankete göre öğrencilerin büyük çoğunluğu ÖSS'ye dershaneye giderek hazırlanıyor Üniversite sınavına dershaneye giderek hazırlandığını söyleyenlerin oranı yüzde 685, sadece okulda aldığı eğitimle sınava hazırlandığını belirtenlerin oranı yüzde 193, hem dershaneye gittiğini hem de özel ders aldığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 85 oldu ÖSS'ye girmeyecek öğrencilerin oranı ise yüzde 37

ÜNİVERSİTE KAZANAMAYAN YENİDEN DENİYOR

Ankete katılan gençlerin yüzde 55'i ÖSS'nin nitelikli bir eğitim almak ve iyi bir kariyer yapmak için gerekli olduğunu düşünürken; yüzde 322'si ÖSS'yi yaşamının dönüm noktası olarak nitelendiriyor Gençlerin yüzde 55'i ÖSS'nin ailesini mutlu etmek için önemli olduğunu ifade ederken, sadece yüzde 18'i ÖSS'nin bilgi düzeyi ve performansı ölçtüğüne inanıyor "ÖSS'nin benim için herhangi bir önemi yok" diyenlerin oranı ise yüzde 55 Araştırmaya göre, ÖSS'de bir üniversiteyi kazanamayan gençlerin yüzde 715'i yeniden sınava hazırlanıyor Gençlerin yüzde 169'u hem sınava hazırlanıp hem çalışırken, yüzde 116'sı ise üniversite sınavına bir daha girmeyi düşünmüyor

ÖSS GENÇLERİN PSİKOLOJİSİN BOZUYOR

Araştırma, ÖSS'nin öğrencilerin psikolojini nasıl etkilediğini de gözler önüne serdi Ankete katılan öğrencilerin yüzde 433'ü ÖSS dolayısıyla kaygı ve endişe gibi duygularında artış olduğunu, yüzde 156'sı büyük stres ve baskı altında olduğunu, yüzde 12'si sinirli ve alıngan olduğunu, yüzde 9'u dikkat ve konsantrasyonunun bozulduğunu, yüzde 86'sı da depresyonda olduğunu açıkladı ÖSS'nin psikolojisini olumsuz etkilemeyene gençlerin oranı ise sadece yüzde 113'te kaldı

Araştırmaya göre ÖSS, gençlerin psikolojinin yanı sıra fiziksel aktivitelerini de bozuyor Araştırmada, gençlerin yüzde 33'ü ÖSS'nin kendisini fiziksel olarak etkilemediğini belirtirken; yüzde 26'sı uykusuzluk, yüzde 166'sı baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde 89'u karın ağrısı, midede kasılma, bulantı, yüzde 46'sı görme bozukluğu, yüzde 42'si nefes daralması, yüzde 3'ü ateş basması, üşüme, terleme, yüzde 21'i göğüs ağrısı, yüzde 15'i de bayılacak gibi olduğunu açıkladı

GENÇLER DERSHANE OLMADAN ÖSS'YI KAZANAMAYACAĞINA İNANIYOR

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 477'si ailesinin üniversiteyi kazanması için kendisine baskı yaptığını söylerken, yüzde 523'ü böyle bir baskının söz konusu olmadığını ifade ediyor Araştırmaya göre gençlerin yüzde 70'i dershaneye gitmeden üniversiteyi kazabileceğine inanmazken, yüzde 30'u dershaneye gitmeden üniversiteyi kazanabileceğini düşünüyor

Öğrencilerin yüzde 413'ü ilköğretimde 1-3 yıl, yüzde 408'i 3-5 yıl, yüzde 134'ü 5-8 yıl, yüzde 45'i de 8 yıl ve üzerinde dershane eğitim aldığını açıkladı

Ankete göre, ailelerin yüzde 451'i dershane için bugüne kadar 1-3 bin TL, yüzde 357'si 3-5 bin TL, yüzde 144'ü 5-10 bin TL, yüzde 48'i de 10-15 bin TL arasında masraf yaptı

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 535'i 1-3 saat, yüzde 331'i 3-5 saat, yüzde 78'i 5-7 saat, yüzde 55'i de 7-9 saat okul ve dershane dışında ders çalıştığını kaydetti

YENİ SİSTEM KORKUTUYOR

Araştırmada, lise son sınıf öğrencileri üniversite sınavının gelecek yıl iki aşamada yapılacak olmasını nasıl değerlendirdikleri de soruldu Ankete katılanların yüzde 428'i "olumsuz etkileyecektir" derken, yüzde 272'si olumlu etkileyeceğini düşünüyor Bu soruya "fikrim yok" diyenlerin oranı ise yüzde 299'u buldu

Ankete göre, öğrencilerin yüzde 695'i ÖSS'de katsayı adaletsizliği olduğuna inanırken, yüzde 305'i adaletsizlik olduğuna inanmıyor

KONCUK: "GENÇLER ÖSS'Yİ HAYATININ MERKEZİNE KOYUYOR"

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğrencilerin ÖSS'yi hayatlarının merkezine yerleştirdiğine dikkat çekerken, ÖSS'ye kısa bir süre kala, kendisini büyük baskı altında hisseden öğrencilerin, psikolojik ve fiziksel birtakım sorunlar yaşadığını söyledi Koncuk, "Üstelik sınava endeksli yaşayan çocuklarımız, dershaneye gitmeden ÖSS'yi kazanabileceklerine inanmamaktadır Bu durum Türkiye'de okullarda verilen eğitimin yetersizliğine dair yerleşik bir kanaat olduğunu işaret etmektedir Bu anlayış eğitim öğretimimiz açısından büyük bir tehlikedir

Milli Eğitim Bakanlığı eliyle öğrencilere ÖSS izni veriliyorsa, eğitim için dershaneler adres gösteriliyorsa eğitim sistemini tartışmaya açmak gerekir Yanlış eğitim sistemi ve ÖSS'de sorulan sorularla müfredat programları arasında ağırlık yönünden uyumun olmaması öğrencileri okullar yerine, dershanelere yönlendirmektedir İşte böyle bir ortamda gençlerimiz 14 Haziran tarihinde ÖSS'de ter dökecektir Artık Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'ün beraberce ayakları yere sağlam basan, ÖSS ile uyumlu, öğrencileri eğitimin içinde tutacak bir sistem ihdas etmesi gereklidir" diye konuştu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com