Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Güncel Haber Merkezi > Dünya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
damadı, izlenme, kırdı, rekorları, rumlar’ın, vasiliki, yabancı

Rumlar’ın ''Yabancı Damadı'' ''Vasiliki'' izlenme rekorları kırdı

Eski 07-06-2006   #1
[KAPLAN]

Rumlar’ın ''Yabancı Damadı'' ''Vasiliki'' izlenme rekorları kırdı

Oshan SABIRLI/ LEFKOŞA, (DHA)

GÜNEY Kıbrıs’ta yayın yapan Rum Televizyon kanalı Sigma’da Türk delikanlısı Tümer’le Rum Vassiliki’nin ilişkisini ekrana getiren "Vassiliki" isimli dizi Güney Kıbrıs’ta reyting rekorları kırdı

Dizinin yapımcısı Dimitris Tokaris DHA’ya yaptığı açıklamada, bu gibi Türk-Yunan diyaloglarını anlatan dizilerin toplumlar arasında diyalogu güçlendirdiğini savunarak dizi filimdeki Türkçe diyaloglar için Rum oyuncuların Türkçe dersi aldığını açıkladı
Geçtiğimiz haftalarda son bölümüyle vizyona veda eden 120 bölümlük dizide savaş ve Türk düşmanlığı da bol miktarda bulunuyor

TÜRKLER DESPOT GÖSTERİLİYOR

Dizi, 1974’te Türk askerleri tarafından annesi öldürülen, henüz çok küçük yaşta Türk subayı tarafından İstanbul’a götürülen, gençliği İstanbul’da geçen ve babası zannettiği Türk subayının son nefesinde Vassiliki’ye gerçekte Rum olduğunu anlatmasıyla gelişiyor Dizinin başrol oyuncularından Türk delikanlısı karakteri Tümer ise aşık olduğu Vassiliki için her türlü kötülüğü yapmaya hazır despot ve kötü bir Türk karakterini canlandırıyor

DHA’YA KONUŞAN YAPIMCI İSE DİZİNİN İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRDİĞİNİ ÖNE SÜRDÜ

Dizinin yapımcısı Dimitris Tokaris diziyle ilgili DHA’ya açıklamalarda bulundu
DHA: Kendinizi tanıtır ve Vassiliki hakkında bilgi verirmisiniz ?
DT: Benim Adım Dimitris Tokaris, Kıbrıs’taki ilk özel televizyon Sigma Televizyonunun prodoksüyon bölümünün sorumlusuyum Vassiliki’yi yapmak için aldığımız karar gerçekten kolay olmayan bir konuyu üretmek için oldu 1974 olayları sonrasında ilk kez Kıbrıs’taki televizyonlarda Kıbrıslı Türk oyuncular da rol almaya başladı ve kuzeyden gelen oyuncular Rum oyuncuların öğretmenleri gibi oldular Diziyi hazırlamak ta çok kolay olmadı Politik konular nedeniyle zorlandık ama dizinin içinde politika dışında insancıl öğeler de vardı Dizi 1974 olaylarıyla başladı Dizide Kıbrıs ve Türkiye’de yaşanan paralel hikayelerle anlatıldı Biz Sigma TV olarak 2-3 kez ekip olarak çekimler için İstanbul’a gittik Bu diziyi Türklerin ve Rumların ilgiyle izleyebileceği ötesinde önemli elementleri bu dizide bulabilmekte Kıbrıs’ta bu dizi çok konuşuldu Dizinin Kıbrıs’taki prodüksiyonlar arasında önemli bir adım olduğunu söyleyebilirim Kişisel olarak ise Kıbrıs’ta bu gibi çalışmaların daha çok olmasını ve gelecek dönemde daha fazla görmeyi arzulamaktayım Bundan sonra tamamen apolitik prodüksiyonları görmeyi de arzulamaktayım bunlar Türk-Yunan ilişkilerini anlatan komedi filimler olabilir
DHA: Kıbrıslı Rumların filme karşı tepkisi neydi Dizi yaklaşık kaç bölümden oluşuyordu ?
DT: Yıl boyunca dizi 120 bölümden oluştu ve haftada 3 bölüm yayınlandı Çok yüksek reyting aldık ve çok güçlü tepkiler geldi Gelen tepkilerin çoğu olumlu yönde oldu Konu insanları gerçekten etkiledi çünkü 1974’te yaşanılanlarla ilgili seyircilerin canlı ve güçlü anıları bulunmakta Hikaye 1974’te, 1974 işgaliyle Türk subayı tarafından Türkiye’ye götürülen Rum kızla ilgiliydi Kız, Türkiye’de büyür ve geçmişiyle ilgili bir şeyler öğrenince Kıbrıs’a geri dönmek ve akrabalarını bulmak ister Senaryo yazarının gerçekten o günlerde yaşanılanlarla ilgili güçlü bir hikaye yazdığını ve senaryoyla insanların geçmişine dokunduğunu düşünüyorum Sigma’nın prodüksiyonlarında önemli bir adım olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle gelecekte daha çok böyle yapımları görmek istediğimi söyleyebilirim
DHA: Bu dizi 1974’le başlıyor ve İstanbul’da sonlanıyor Dizinin sonunun mutsuz son olduğunu da biliyoruz Dizinin sonu bir hayli üzücü Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?
DT: Ben böyle düşünmüyorum, iyimser olarak tüm insanların yeniden birleşmesi için mesaj vermekte ve affetmekle ilgili masaj veriyor çünkü filmde Vassiliki isimli kız ve Türk erkeği Tümer arasında aşk hikayesi de yaşanmakta Tümer çok çok iyi olmayan şeylerde yapmakta filmin sonunda yine birlikte oluyorlar ve Vassiliki her şeye rağmen affediyor Dizinin sonuna olumlu mesaj da verdiğine inanıyorum
DHA: Bize Vassiliki ve Tümer hakkında bilgi verebilir misiniz ?
DT: Onlar gerçekten çok yetenekli Kıbrıslı Rum iki oyuncu Bu dizi için onlar çok çalıştılar özellikle Türkçe konuşmak için çok çalıştılar Onların onlara nasıl konuşacaklarını, nasıl telaffuz edeceklerini öğreten Kıbrıslı Türk öğretmenleri vardı *Duyduğum kadarıyla onlar gerçekten iyi konuşmuşlar Çekimler sırasında hiç takılmadan hiç durmadan repliklerini unutmadan çalışmışlar Türkçe konuşanların onları anladığını öğrendim Bilmediğiniz ve çok iyi anlamadığınız bir dili oynamanın çok kolay olmadığını düşünüyorum Bu bölümlerde çok fazla iş gerektirdi Biz 30 yıldan sonra bir ilki gerçekleştirdik
DHA: Bu oyuncuların filimdeki karakterleri ne ?
DT: Tümer, Vassiliki’ye aşık bir erkek Tüm gücünü kullanarak bu kızla birlikte olmak istiyor Vasiliki’nin ise önceden Tümerle duygusal bir ilişkisi varken dizide başkasına aşık oluyor Dizide birçok ilginç farklı gelişmeler oluyor Zaten 100’ün üzerinde bölümden bahsediyoruz Şöyle de bir olasılık var Senaryo yazarı arkadaşımla konuştum ve tüm diziyi bir film senaryosuna sığdırabileceğini söyledi Kim bilir, bu da bir plan, yalnızca ümit ediyoruz bu da olabilir
DHA: Türkiye’de Türk Yunan ilişkilerini anlatan yine böyle bir dizi var "Yabancı Damat" Öte yandan yine Yunanistan’da da Türk-Yunan ilişkilerini anlatan bir başka diziyi görüyoruz Güney Kıbrıs’ta sizde böyle bir dizi yaptınız Sizce böyle filmlerin Türk-Yunan ilişkilerinde veya Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar arasındaki ilişkileri nasıl etkiliyor?
DT: Bu tür prodüksiyonların yalnızca insanlara yardım ettiğini ve insanları yaklaştırdığını düşünüyorum Biz de bunu gördük Bu gibi yapılar insan ilişkilerini, yakınlaşmayı, birleşmeyi geliştiriyor ve insanların birbirini anlamasına da yardımcı oluyor Kişisel olarak kesin bir şekilde inanıyorum ki bu tarz yapımları insanlara sunmak gerekiyor
DHA: Bundan sonraki projeleriniz nedir? Bundan sonra da bu tür yapımlar gerçekleştirmeyi hedefliyor musunuz?
DT: Şu an spesifik olarak yapmayı planladığımız bir yapım henüz yok Kesinlikle bu diziye benzer başka yapımlarda yapmayı istiyoruz; çünkü izleyicilerden aldığımız tepki olumluydu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com