Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
esasiye, kanunu, kısaca, teşkilâtı

Teşkilatı Esasiye Kanunu Kısaca

Eski 08-30-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

20 Ocak 1921 Anayasası (Teşkilatı Esasiye Kanunu)
TBMM'nin açılmasıyla yeni Türk devleti kurulmuştu Bu nedenle yeni bir anayasaya ihtiyaç vardı Yeni Türk devletinin ilk anayasası 20 Ocak 1921'de Iİnönü Savaşı'nın kazanılmasının ardından yapılmıştır

1921 Anayasası’nın Esasları
1 Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
2 Yasama, yürütme ve yargı güçleri Meclis’e aittir (Güçler Birliği)
3 Din ve şeriat işlerini yürütmek TBMM’nin görevidir (ilk anayasa laik değildir)
4 Padişah ve halifenin geleceği meclisin vereceği karara göre olacaktı Amaç, padişah ve hilafet yanlıları arasında ikilik çıkarmamaktı

Özellikleri
• Osmanlı İmparatorluğunun yerine yeni bir devletin kuruluşunu hukuki ve siyasi yönden belgelemiştir
• Ulusal egemenliği esas kılan ve egemenliğin Osmanlı Devleti’nde Türk ulusuna geçtiğini belgelemiştir
• TBMM’nin kuruluşunu yasal hale getirmiştir
• Demokratik ve ihtilalci karaktere sahiptir
• Olağanüstü koşullarda hazırlandığı için kısa ve özet halinde hazırlanmıştır
• İlk defa meclis hükümeti sistemi benimsenmiştir
• Devletin resmi dini belirtilmemiştirforumsinsinet
• Amasya Genelgesi’nden itibaren gelişen ruha resmi bir kimlik kazandırmış ve önderlik etmiştir

Not: 1921 Anayasası 1924 tarihinde yürürlükten kalkmıştır

Not: 1921 Anayasası’nda yapılan en önemli değişiklikler, cumhuriyetin ilanıyla olmuştur Cumhuriyetin ilanı ile “Meclis Hükümeti Sistemi” terk edilerek bugünkü “Kabine Sistemi”ne geçilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com