Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağlacının, bulunma, durum, ekinin, yazımı

&Quot;De&Quot; Bağlacının Ve &Quot;De&Quot; Bulunma Durum Ekinin Yazımı

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

&Quot;De&Quot; Bağlacının Ve &Quot;De&Quot; Bulunma Durum Ekinin Yazımı

“de” “da” bağlacı da tıpkı “ki” bağlacı gibi ayrı bir sözcük olduğu için daima ayrı yazılır Bulunma durum eki olan “-de, -da, -de, -ta” ise eklendiği sözcüğe bitişik yazılır “de, da” bağlacıyla “-de, -da, -te, -ta” ekleri birbiriyle karıştırılmamalıdır Pratik olarak birbirinden şu şekilde ayırt ederiz: Cümle içerisinde cümleden “de”yi çıkartırız,eğer cümlenin yapısında bir bozukluk olmuyorsa o “de” bağlaçtırCümlenin yapısı bozuluyorsa o “de” bulunma durum ekidir

* Kitap da alacağım (Kitap alacağım)

* Sen de onun gibisin (Sen onun gibisin)

Görüldüğü gibi bağlaç olan “de ,da” cümleden çıkartıldığında cümlenin yapısında bir bozukluk olmuyorŞimdi de aşağıdaki örnekleri inceleyelim:

* Sende bir şeylerim kaldı (Sen bir şeylerim kaldı)

* Onu otobüste gördüm (Onu otobüs gördüm)

Görüldüğü gibi bulunma durum eki cümleden çıkartıldığında cümlenin yapısı bozuluyor

Önemli uyarı: Bağlaç olan “de, da”nın kesinlikle “te, ta” biçimi yoktur

* Sana kazak ta alacağım (yanlış)

* Sana kazak da alacağım (doğru)

Ayrıca bağlaç olan “de, da” bir özel isimden sonra gelirse kesme işaretiyle ayrılmaz

* Bize Ahmet’de gelecek (yanlış)

* Bize Ahmet de gelecek (doğru)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com