Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Kebap, Köfte & Et Yemekleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bostan, kebabı, patlıcanı

Bostan Patlıcanı Kebabı

Eski 07-21-2014   #1
Şengül Şirin

Bostan Patlıcanı Kebabı

Bostan Patlıcanı Kebabı

• 3 adet bostan patlıcan
  • 250 g kıyma
  • 2 adet yemeklik doğranmış kuru soğan
  • 1 adet doğranmış büyük yeşil biber
  • 1 adet büyük domates (kabuğu soyulmuş doğranmış)
  • 1 yemek kaşığı salça
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • karabiber
  • pulbiber
  • kırmızı toz biber
  • az kimyon
Püresi için;
  • 3 adet haşlanmış patates
  • 2 yemek kaşığı süt
  • tuz
Pürenin üstüne;
  • kaşar peyniri (bir su bardağı kadar)
Sosu için;
  • 1 yemek kaşığı salça
  • sıcak su

Patlıcanlar alacalı soyulur ve resimde görüldüğü gibi kalın olacak şekilde halka halka doğranır Kızgın yağda patlıcanların iki tarafı kızartılıp peçete kağıdın üstüne alınır, yağının çekilmesi beklenir
Kıyması için, soğanlar sıvı yağda kavrulur Kıyma ilave edilip kavrulur Ardından salçayı, biberi ve domatesi eklenip pişilir (domatesin suyu çekene kadar) En son tuzu ve baharatlar eklenir
Püresi için, resimde görüldüğü gibi bir çatalla patatesler ezilir, süt ve tuz eklenir iyice karıştırılır (ben karabiber ve pulbiber de ekledim)
Tepsiye patlıcanlar dizilir, üzerine kıymalı harçtan paylaştırılır Onun üzerine patates püresi paylaştırılıp kaşar peyniri rendesi serpilir Bir kasede salça ve sıcak su karıştırılıp tepsinin dibine dökülür Önceden ısıtılmış 175 derecede peynirler eriyene kadar pişirilir Piştikten sonra üzerine salçalı sos dökülüp sıcak servis edilir Bu tarifi herkes denesin, inanın pişman olmayacaksınız :)
Afiyet bereketli olsun :)
Not :
- Ben kıymalı yaptım ama siz aynı ölçülerde etli veya tavuklu yapabilirsiniz, tercih sizin
- Patlıcanları yıkadığınızda kurulamayı unutmayın ki yağda kızarttığınız zaman sıçramasın
- Daha kolaylık olsun diye ben bir gün önceden patlıcanları kızarttım ve püreyi hazır ettim

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com