Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
filistin, tanitimi

Filistin Tanitimi

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Filistin Tanitimi

Filistin Alm Palästina n, Fr Palestine f, İng Palestine Kuzeyde Lübnan, güneyde Kızıldeniz, batıda Akdeniz ve doğuda Suriye Çölü ile çevrili, tarihi ve eski bir yerleşim merkezi Bölge, Asya-Afrika yolu üzerinde stratejik bir kavşak noktası olduğundan, eski çağlardan itibaren istila ve göçlere maruz kalmış ve çeşitli medeniyetlere sahne olmuştur Filistinin bilinen tarihi MÖ 5000 sene öncelere kadar dayanır İsrail kabilelerinin gelmesinden tam bin sene önce Arap Yarımadasından Kenaniler Filistine göç etmişlerdi

Yüzölçümü: 28220 km2
Nüfusu: 8500000 (1993 tahmini) Nüfusun % 87'si şehirlerde yaşamaktadır
Km2 başına düşen insan sayısı: 2558
Nüfus artış hızı: % 37

Etnik yapı:
1948'de işgal edilmiş olan topraklarda yaşayanların % 79'u Yahudi, % 21'i Filistinlidir 1967'de işgal edilmiş olan Batı Yaka'da ise nüfusun % 91'ini Filistinliler, % 9'unu Yahudiler oluşturur Filistinlilerin tamamına yakını Arap'tır, az sayıda Çerkez vardır

Dil:
Yahudiler İbranice ,Filistinliler Arapça konuşur

Yönetim Şekli
Bugünkü Filistin topraklarının üzerindeki yönetim bir işgal yönetimidir Gazze ve Batı Yakada kurdurulan özerk yönetim ise işgal yönetimine bağlı bir yerel yönetim niteliğindedir Bu yönetim dış işlerinde tamamen işgal yönetimine bağlıdır Emniyet güçlerini sadece Filistinlilere karşı kullanma hakkına sahiptir Bu bölgede oturan Yahudi yerleşimcilere karşı özerk yönetime bağlı emniyet güçlerinin kullanılmaması özerklik anlaşmasında şarta bağlanmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com