Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
alkalı, ile, lik, seferi, sorular

Seferi Lik İle Alkalı Sorular

Eski 08-06-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Seferi Lik İle Alkalı Sorular

Seferilikle ilgili çeşitli sual cevaplar

Sual: Sekiz senedir Bursa'da yaşıyorum Bayram tatilinde doğum yerim olan İzmir'e gideceğim İzmir’de iken namazı seferi olarak mı kılacağım?
CEVAP
Yolda seferi olursunuz İzmir’de seferi olmazsınız

Sual: Van’da doğdum, İstanbul’da yeni evlendim, burada kalacağız Vatan-ı aslim neresi?
CEVAP
Herkesin bir vatan-ı aslisi olur Evlendiğiniz yer neresi ise, vatan-ı asliniz orasıdır İleride beyiniz, başka bir yere gider ve temelli orada kalmaya niyet ederse, evlenilen yer vatan-ı asli olmaktan çıkar Evinizin bulunduğu yer, vatan-ı asliniz değilse, evinize gitmekle mukim olmazsınız, seferi olursunuz

Sual: Tekirdağ'da üniversitede okuyan, vatan-ı aslisi İstanbul olan ve Maliki mezhebini taklit eden hanefi bir öğrenci; her Pazartesi İstanbul'dan çıkıyor Tekirdağ'a gidiyor Orada yurtta kalıyor ve Cuma günü Tekirdağ'dan çıkıp, İstanbul'a geliyor Bu öğrenci Tekirdağ'da iken 4 rekatlık farz namazlarını kaç rekat olarak kılmalı?
CEVAP
Tekirdağ’da ve yollarda iki rekat kılması gerekir İstanbul vatan-ı aslisi olmasa idi, İstanbul’da da seferi olurdu

Sual: Kimse bulunmayan bir dağ başına veya ev bulunmayan bir adaya 15 günden fazla kalmak üzere kamp kuran kimse mukim sayılır mı?
CEVAP
Kamp ev sayıldığı için mukim olunur Çadırsız kalınırsa misafir olur Çünkü ev olmayan adada, çölde çadırsız kalan kimseler ise, mukim olmaz (Redd-ül-muhtar)

Sual: Bir yere temelli yerleşmek nasıl olur?
CEVAP
Ben artık doğduğum veya evlendiğim yere gitmeyeceğim, hep İstanbul’da kalacağım demişse, İstanbul vatan-ı aslisi olur Burası vatan-ı aslisi olunca ana babasının evine de gitse, doğduğu yere de gitse 15 günden az kalınca seferi olur 15 günden fazla nereye giderse gitsin orada mukim olur

Sual: İstanbul Anadolu yakasında oturmaktayım Bazen müşteri ziyareti için İzmit'e gidiyorum (sabah gidip akşam geliyorum) İstanbul-İzmit arası mesafe yaklaşık 100 km Maliki mezhebini taklit ediyorum İzmit’te iken veya gidiş dönüş yolunda iken seferi oluyor muyum?
CEVAP
Kilometre, evinizden çıkıp ilk mezarlık, fabrika, kışla gibi belli yerden hesap edilir Eğer gittiğiniz yer 104 km ise, seferi olursunuz Daha aşağı ise olunmaz Seferi olunca çıkıştan itibaren seferi olunur Yolda da dört rekatlı namazlar iki rekat olarak kılınır Giriş ve çıkış günleri dahil 6 gün kalan mukim olur, beş gün kalan seferi olur, daha az kalan da seferi olur

Sual: Doğum yerim İzmir, burada 3 yaşına kadar yaşamışım Buradan sonra Erzincan’da 3 sene, Diyarbakır’da 5 sene, Ankara’da 15 sene yaşadım 4 seneden beri de İstanbul’da yaşamaktayım Eğer ben İzmir'e 3 günden az kalmak için gidersem İzmir’de seferi mi olurum yoksa mukim mi? Bu sorum daha önce yaşadığım iller için de geçerli
CEVAP
İzmir vatan-ı asliniz, diğer bütün iller vatan-ı ikamet olur İzmir’e bir saatliğine de gitseniz mukim olursunuz, seferi olunmaz

Sual: Memleketim Konya İstanbul’da çalışıyorum Evli değilim 1 haftalığına Konya’ya ailemin yanına gidiyorum 1 hafta müddetince seferi miyim?
CEVAP
Memleketiniz değil, doğum yeriniz Konya ise, ancak yolda seferi olursunuz Konya'da mukim olursunuz, yani namazları Konya’da iken kısaltmazsınız

Sual: Sık sık tatil olması nedeniyle memleket ve görev yerimiz arasında mekik dokumaktayım Kendi memleketimizden görev yerine giderken (104 km’den fazla), veya tam tersi iken, namazlarımızı seferi mi yoksa normal mi kılmalıyız?
CEVAP
Yollarda seferi kılarsınız Temelli ikamete niyet ettiğiniz yer yoksa, evlendiğiniz yer neresi ise orası vatan-ı aslinizdir Oraya girince bir gün veya bir saat bile kalsanız namazları tam kılarsınız Başka şehirlerde ise15 günden az kalırsanız seferi kılarsınız

Sual: Ankara’da ikamet eden aynı zamanda talebe olup evli olmayan bir bayan (Babasının doğum yeri ve memleketi Urfa, kendi doğum yeri Ankara) Urfa’ya 10 günlüğüne giderse (Hanefi mezhebinde olup diş dolgusu olduğu için Maliki’yi taklit ediyor) yolda ve oraya gidince seferilik durumu nasıl olur?
CEVAP
O bayanın doğum yeri Ankara’dır, Ankara vatan-ı aslisidir Urfa’ya giderken yolda seferi olarak namazlarını kılar Urfa’da giriş çıkış günleri dahil 5 günden fazla kalacağı için seferi olamaz, mukim olur, yani namazlarını tam kılar, kısaltamaz Yolda dört rekatlık farzları iki kılar, üç rekatlıkları aynen kılar, sünnetleri ise vakit müsaitse kılar, değilse kılmaz

Sual: Seferi olan kimse Cuma günü zuhr-i ahiri iki rekat mı dört rekat mı kılar?
CEVAP
İki rekat kılar

Sual: Bir süre için Amerika’dayız Namaza eve yetişemeyeceğimiz zaman arabayı bir kenara çekip kıbleyi bularak ayaklarımızı altımıza toplayarak araba içinde imayla namaz kılıyoruz, olur mu?
CEVAP
Ayakta kılmalısınız Ayakta kılma imkanı yoksa o zaman oturarak bahsettiğiniz şekilde kılabilirsiniz Fakat ayakta kılınacak yerler bulunur Başkalarının namaz kılarken kadınları görmeleri namazı bozmaz

Sual: Bir kimsenin vatan-ı aslisi İstanbul, namazda Maliki mezhebini taklit ediyor Çalıştığı iş yerinden 21 gün yıllık iznini alarak yola çıksa, niyet olarak ta 2 gün Bursa’da 6 gün İzmir’de 8 gün Niğde’de birkaç gün Mersin’de ve günü birlikte Hatay’a giderim diye niyet etse, gittiği yerlerde bu kişi namazlarını nasıl kılar?
CEVAP
Hanefi olanlar hep seferi olarak kılar Maliki olanlar da giriş çıkış günleri hariç, 4 gün kaldığınız yerler mukim, üç gün kaldığınız yerlerde seferisiniz

Sual: İstanbul, New York gibi çok büyük şehirlerde şehrin bir ucundan diğerine 104 km den fazla mesafe varsa, şehrin içinde bir ucundan diğerine gidince seferi olunur mu?
CEVAP
Evet Beylikdüzü’nden Avcılar’dan çıkıp İzmit’e gidilse, hemen hemen yollarda boş yer yok, sanki bir şehir gibi Kilometreyi geçerse seferi olur Ankara’ya kadar evler bitişik olsa, hepsi bir şehir olsa yine seferi olur

Sual: Vatan-ı aslim Manisa Akhisar'dır İstanbul’da oturuyorum Bursa’ya 15 günden az kalma niyeti ile geldim Fakat geldiğim günden 3 gün sonra 15 günden daha fazla kalmaya niyet ettim Acaba bu üç günlük namazı kaza etmem gerekir mi?
CEVAP
Üç gün 15 günün içinde ise seferi olmazsınız Çünkü niyet ettiğiniz günden itibaren 15 veya daha fazla kalmaya niyet etmeniz gerekir Eğer, üç gün kaldıktan sonra, yeniden bir 15 günden fazla kalmaya niyet etmişseniz, o zaman mukim olursunuz Üç gündür kıldığınız namazlar da doğrudur, kaza etmek gerekmez Çünkü o zaman seferi idiniz

Sual: Diyelim ki saat 20:35 te yatsı namazı vakti giriyor Saat 21:00 ise sefere çıkılacak Yatsı namazı sefere çıkılmadan önce mi kılınmalı yoksa seferi olunca da kılınabilir mi?
CEVAP
Her iki halde de kılınabilir Eğer sefere çıkmadan kılınırsa, dört rekat olarak kılınır Sefere çıkınca kılınırsa, iki rekat olarak kılınır

Sual: İstanbul’da daimi ikamet eden bir kişi sabah erkenden araba ile yola çıkıp Adapazarı’na gitse öğlenin vakti çıkmadan İstanbul’a dönse ve ikindi zamanında da tekrar Adapazarı’na dönse ve yatsı vaktinde de tekrar İstanbul’a dönse o günkü namazları nasıl kılacağını izah eder misiniz?
CEVAP
İstanbul’un bir semti vatan-ı aslisi ise, öğleyi de orada kılacaksa mukim olarak kılar Yani kısaltmaz, aynen kılar İkindiyi de Adapazarı’nda kılsa, seferi olarak kılar yani kısaltır, iki rekat olarak kılar Yatsıyı da nasıl kılacağını biliyorsunuz İstanbul’daki vatan-ı asli olarak seçtiği semtinde kılarsa mukim olarak kılar Koca İstanbul bir köy gibi düşünülmez Her yer müstakil bir karye kabul edilir Mesela o kişi Fatih’te oturuyorsa, namazını da Üsküdar’da kılmışsa Üsküdar’da seferi olarak kılması gerekir

Sual: Ankara’ya gitmek üzere yola çıktım İzmit’e gelince öğle oldu Öğle namazını iki rekat olarak kıldım Namazdan çıkınca Ankara’ya gitmekten vazgeçtim İzmit’teki işlerimi yaptım İkindi vakti oldu İki mi dört mü kılacağımda tereddüt ettim Tereddüt edilen yerlerde dört kılınmasını bildirdiğiniz için dört kıldım Kaç kılmam gerekirdi?
CEVAP
Seferi uzaklığa gitmeden, geri dönmeye niyet ettiğiniz için, o andan itibaren misafirlikten çıkıp mukim oldunuz Mukim olduktan sonra da ikindiyi dört kılmak gerekir Öğleyi kılarken seferi olduğunuz için iki rekat kılmakla isabet etmişsiniz (Halebi)

Sual: Bekârım Van vatan-ı aslim idi Fatihe gelip temelli kalmak üzere yerleştim Ankara’da evleneceğim Ankara’da evlenince vatan-ı aslim neresi olur?
CEVAP
Devamlı kalacağınız Fatih vatan-ı aslinizdir

Sual: Yolcu, seferden dönerken mukim olduğu yere ne kadar yaklaşırsa misafirlikten çıkar?
CEVAP
Çıkarken misafir olduğu yere gelinceye kadar misafir sayılır Gelince mukim olur

Sual: Vatan-ı aslim Van’dır Çoluk çocukla İzmir’e temelli geldik Oteldeyiz Ev tutunca eşya gelecektir Çoluk çocuk daha sonra gelseydi vatan-ı aslim yine İzmir mi olurdu?
CEVAP
Evet

Sual: İznik’te ikamet ederken annem, doğum için Bursa’ya gitmiş Bursa’da doğmuşum 7 gün sonra İznik’e getirmiş Vatan-ı aslim neredir?
CEVAP
İznik’tir Vatan-ı süknada doğanın, vatan-ı aslisi vatan-ı sükna olmaz

Sual: Hanımı vefat eden, başka bir yerde evlenince, son evlendiği yer mi vatan-ı asli olur?
CEVAP
Evet

Sual: Her hafta Van’dan Bingöl’e gidip geliyorum Her hafta gideceğimi bildiğime göre, memuriyet sebebiyle ikamet ettiğim Van’da da seferi olur muyum?
CEVAP
Sefere çıkılınca seferi olunur Bilmek ve tahminle seferi olunmaz Niyetle iş bir arada olunca seferi olur

Bingöl’e gitmek üzere Van’dan çıkınca seferi olursunuz Bingöl’den Vana gelince de, bir hafta sonra tekrar gitmeye karar verilmişse, Van’da da seferi olunur

Sual: Vatan-ı aslim Muş iken Van’da evlendim Hanım öldü Hâlâ Van’da oturuyorum Vatan-ı aslim neresidir?
CEVAP
Başka bir yere temelli yerleşmediğiniz müddetçe vatan-ı asliniz hep Van olur

Sual: Ankara’da doğdum Memuriyet sebebiyle Samsun’da ikamet ediyorum Bir iş sebebiyle Fatih’e gittim 20 gün Fatihte kalmaya niyet ettim Sonra Giresun’a gitmek niyetiyle Fatih’ten çıkıp Ankara’da 3 gün kaldım Sonra Samsun’a uğradım 3 gün de Samsun’da kaldıktan sonra Giresun’a gittim Giresun’da da 4 gün kaldıktan sonra Samsun’a döndüm Yolda ve uğradığım yerlerde namazlarımı nasıl kılmam gerekirdi?
CEVAP
Ankara’da doğduğunuz için vatan-ı asliniz Ankara’dır Samsun vatan-ı ikametiniz olur Fatih’e giderken ve dönerken yol boyu 4 rekatlık farzları 2 rekat olarak kılmak gerekir

Fatih’te 20 gün kalmaya niyet edilince, Samsun, vatan-ı ikamet olmaktan çıkar Fatih vatan-ı ikamet olur Sefer niyetiyle vatan-ı ikametten çıkılınca vatan-ı ikamet bozulur Fatihte 15 günden fazla kalınmaya niyet edilince namazlar kısaltılmaz, 4 rekat olarak kılınır Fatih’ten Ankara’ya uğranınca Ankara’da ister bir saat, ister 3 gün kalınsın, Ankara vatan-ı asli olduğu için Ankara’da namazlar asla kısaltılmaz Ankara’dan Giresun’a giderken yol boyu yine namazlar kısaltılır Samsuna uğrayınca 3 gün kendi evinde kalınırsa, yine namazlar kısaltılarak kılınır Giresun’a gidince, 15 günden az kalındığı için orada da namazlar kısaltılır Samsun’a geri gelindiğinde, 15 günden önce başka bir yere gitmeye niyet etmedikçe Samsun’da namazlar kısaltılmaz

Sual: Aynı şahıs, Samsun’da evlense ve aynı yolları gitse namazlarını nasıl kılar?
CEVAP
Ankara vatan-ı asli olmaktan çıkmış, Samsun vatan-ı asli olmuştur Ankara’da namazlarını kısaltması gerekir Samsun vatan-ı asli olduğu için kaç günlüğüne gelirse gelsin Samsun’da namazlarını kısaltamaz Diğer yerler aynıdır

Sual: Aynı memur, emekli olup Fatih’e yerleşse, yukarıdaki yerlere gitse namazlarını nasıl kılar?
CEVAP
Fatih’e temelli yerleşince, Samsun vatan-ı asli olmaktan çıkar Ankara ise daha önce vatan-ı asli olmaktan çıktığı için Fatih haricinde 15 günden az kaldığı yerlerde namazlarını kısaltır

Sual: Aynı şahıs, Edirne’ye gitmek üzere yola çıksa, Çatalca’da birkaç gün kaldıktan sonra unuttuğu bir şeyi almak üzere Fatih’e gelip tekrar Edirne’ye hareket etse, namazlarını nasıl kılar?
CEVAP
Edirne’ye gitmek üzere Çatalca’da bulunduğu müddetçe namazlarını kısaltır Hatta bugün yarın giderim diye Çatalca’da 15 günden fazla kalsa, yine namazlarını kısaltır

Eğer Çatalca’da 15 günden fazla kalmaya niyet ederse, Çatalca vatan-ı ikameti olur ve namazlarını kısaltamaz

Unuttuğu şeyi almak üzere Fatih’e dönmeye karar verince, Çatalca Fatih arası 104 Kmden az olduğu için namazlarını dört kılar Fatih’te ise, orası vatan-ı asli olduğu için hep dört kılar

Tekrar Edirne’ye hareket etmek üzere yola çıksa, çıkıştan itibaren namazlarını kısaltarak kılar

Sual: 15 günden fazla kalmak niyetiyle Ankara’dan Fatih’e gittim Fatih’e gelince işimin birkaç günde biteceğini anladım Yani 15 günden fazla kalmayacağıma karar verdim Fatih’te seferi miyim, mukim miyim?
CEVAP
15 günden az kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren seferisiniz

Sual: Vatan-ı aslim Bursa iken Adana’da evlenip bir gün kaldıktan sonra Ankara’ya geldim Temelli yerleşme niyetim yoktur Vatan-ı aslim neresidir?
CEVAP
Evlenilen yer vatan-ı asli olur Doğduğu yer vatan-ı asli olmaktan çıkar Sizin vatan-ı asliniz Adana’dır Ankara’ya temelli yerleşmeye niyet ederseniz Ankara vatan-ı asliniz olur

Sual: Vatan-ı aslim Adana’dır Ankara’dan Bursa’ya 2 günde bir gidip geliyorum Şoförlük yapıyorum Hem Ankara’da hem Bursa’da evim var Ankara ve Bursa’da seferi olur muyum?
CEVAP
Evet, hem Ankara’da, hem de Bursa’da seferi olursunuz 15 günden fazla kalmaya niyet etmedikçe hep seferi olursunuz Eğer Adana’ya giderseniz, orası vatan-ı asliniz olduğu için seferi olmazsınız Vatan-ı aslide bir saat de kalınsa seferilik sona erer

Sual: Eskişehir’de ikamet ediyorum Vatan-ı aslim Adana’dır Eskişehir’den çıkıp gezerken niyetsiz 45 km uzaklıktaki Bozüyük’e uğrayınca, Ankara’ya gitmeye karar versem, Eskişehir üzerinden veya Eskişehir’e uğramadan Ankara’ya gitsem, namazlarımı nasıl kılarım?
CEVAP
Eskişehir’e uğramazsanız, Bozüyük’ten çıkıştan itibaren seferi olursunuz Eskişehir’e uğrarsanız, Eskişehir’de mukim olursunuz Fakat Ankara’dan dönerken Bozüyük’e gitmeye niyet etseniz, Eskişehir üzerinden dönseniz, Eskişehir’de seferi olursunuz

Sual: Fatih’te talebeyim Her cumartesi günü bir iş için seferi uzaklığa gidiyorum Seferden dönüşte de, bu hafta da falan yere gideceğim diye niyet ediyorum Fatih’te seferi olur muyum?
CEVAP
Sefere gitmekten vazgeçmediğiniz müddetçe hep seferi olursunuz

Sual: Seferilik, yatsı namazını kerahet vaktine bırakmak için özür olur mu?
CEVAP
Evet, özür oluyor

Sual: Bir ay kalmak üzere, Van’dan Muş’a gittim 2 gün kalınca, dönmeye karar verdim Karardan itibaren seferi miyim?
CEVAP
Evet

Sual: Sarıyer’den Van’a gitmek üzere, vapurla boğazdan karşıya geçen seferi olur mu?
CEVAP
Evet, karşıya çıkınca seferi olur

Sual: Erenköy’den Edirne’ye giden, Karacaahmed’i geçince mi seferi olur?
CEVAP
Evet

Sual: Kabataş’tan İzmir’e vapurla giden, ne zaman seferi olur?
CEVAP
Kabataş sınırını geçince

Sual: Vatan-ı aslim İzmir’dir Fatih’te ikamet ediyorum Her hafta Bursa’ya gelip üç gün sonra Fatih’e dönüyorum Hep seferi olur muyum?
CEVAP
Evet, hep seferisiniz

Sual: Sefere yalnız çıkarken, birkaç arkadaşa (Sen de gel) diye teklif edilince, yalnız gitme mekruhundan kurtulmuş olunur mu?
CEVAP
Olunmaz

Sual: Yalnız sefere gitmenin mekruh olduğunu bildirdiniz Bugün şehirlerarası otobüsle, trenle gidiliyor Yalnız mı gidilmiş sayılıyor?
CEVAP
Yalnız gidilmiş sayılmaz Çünkü otobüste, trende birçok kimse vardır

Sual: Yenibosna’daki İhlas Yuvadan sefere çıkan, ne vakit seferi olur?
CEVAP
Mezarlığı veya fabrikaları geçince seferi olur

Sual: Memuriyet sebebiyle bir yerde yıllarca kalmaya niyet edilse, orası vatan-ı asli olur mu?
CEVAP
Bir kimse, tahsil veya vazife için bir yerde yıllarca kalmaya ve sonra buradan çıkmaya niyet ederse, burası vatan-ı ikamet olur Temelli yerleşseydi, burası vatan-ı asli olurdu

Sual: Birkaç ay kalmak üzere Bursa’ya gideceğim Geceleri Bursa’da, gündüzleri ilçe ve köylerine gideceğim Bursa vatan-ı ikamet olur mu?
CEVAP
Geceleri Bursa’da, gündüzleri başka yerde kalmaya niyet edilirse, Bursa vatan-ı ikamet olur

Sual: İhlas Kuzuluk kaplıcasına devremülk olarak 15 günlüğüne giden, orada seferi olur mu?
CEVAP
Seferi uzaklıktan Kuzuluk kaplıcasına gelen kimse, giriş-çıkış günleri hariç, 15 veya daha fazla gün kalırsa mukim olur Fakat giriş-çıkış günleri ile beraber 15 gün kalırsa seferi olur Çünkü giriş-çıkış günleri sayılmadığı için 13 gün kalmış olur 5 gün kaldıktan sonra, bir arkadaşı, (Benim 15 günlük devremülkte de sen kal) dese, o da kabul etse, karar verdiğinden itibaren mukim olur 15 günden fazla kalacağı için mukim olur Namazlarını kısaltamaz

Bazı kimseler, (Burası da sizin evinizdir Burada kaç gün kalırsanız kalın hep mukim olursunuz) diyormuş Orası devremülk olmayıp hepsi de bizim evimiz olsa, yine mukim olmayız Mukim olmanın şartları vardır Ancak vatan-ı aslide her zaman mukim olunur İkinci, üçüncü, dördüncü evimiz, vatan-ı asli değil ki mukim olalım 15 günden az kalınınca seferi, 15 günden fazla kalınca mukim olunur

Sual: Çorlu ile Kartal arası 120 kmdir Çorlu’dan Kartal’a gelen seferi olur mu?
CEVAP
Evet Kartal, müstakil belde kabul edildiği için, seferi olur

Sual: Bursa’dan İzmir’e bir ay kalmak üzere giden bir kimse, İzmir’de bir gün kaldıktan sonra, dönmeye karar verse, mukimlikten çıkıp seferi olur mu?
CEVAP
İzmir’de kalmak kararını değiştirinceye kadar mukimdir Sonra seferi olarak geri döner (Hindiyye)

Sual: Vatan-ı aslinin üstünden uçakla geçince seferilik biter mi?
CEVAP
Evet

Sual: Memurun vatan-ı aslisi nasıl olur?
CEVAP
Memurun ailesi ile yerleştiği yer vatan-ı aslisidir Bekâr memurun niyeti ile vatanı değişmez, onunki doğduğu yerdir

Sual: 6 ay evlendiği yazlıkta, 6 ay şehirde kalana vatan-ı asli neredir?
CEVAP
Şehirdir

Sual: Çorlu’dan Erenköy’e gelen seferi olur mu?
CEVAP
Evet

Sual: Su altında kalıp köyü dağılanın vatan-ı aslisi neresidir?
CEVAP
Yeni yerleşilen yerdir

Sual: Gar ve otelde, namaz kılınan oda, mescit hükmünde mi?
CEVAP
Namaza mahsus ise ve cemaat ile kılınıyorsa evet

Sual: İstanbul’da ikamet ediyorum Bursa’ya gittim Her hafta İstanbul’a gelip 3 gün sonra Bursa’ya dönüyorum Nasıl kılacağım?
CEVAP
Hep seferi

Sual: Gölcük’te vatan-ı ikametteyim İstanbul’a iki günlüğüne geliyorum Gölcük’e dönerken bir hafta sonra tekrar İstanbul’a dönmeye niyet ediyorum Gölcük’te de seferi olur muyum?
CEVAP
Evet Her iki yerde seferi olunur

Sual: Vatan-ı aslime gittim Bir şey almak için vatan-ı ikametime dönüyorum namazı nasıl kılacağım?
CEVAP
Seferi olarak kılınır Çıkmakla bozulmuştur

Sual: Büyükada’dan Van’a giden, karaya çıkınca mı seferi olur?
CEVAP
Evet

Sual: Sarıyer’den Ankara’ya, gitmek üzere, vapurla boğazdan karşıya geçen, karaya çıkınca mı seferi olur?
CEVAP
Evet

Sual: Vatan-ı aslim Şişli Edirne’den Fatih’e gelince, seferi miyim?
CEVAP
Evet

Sual: Maliki’yi taklit eden, on gün kaldığı seferde, seferi olur mu?
CEVAP
Seferi olmaz

Sual: Maliki’de 3 günden çok kalınan yerde, farzlar kasredilir mi?
CEVAP
Hayır

Sual: Fatih’ten Ankara’ya, Topkapı’dan sonra, Edirnekapı’dan gidiliyor Topkapı’da seferi olunur mu?
CEVAP
Hayır

Sual: Issız adaya kamp kurup, 20 gün kalan mukim olur mu?
CEVAP
Evet Kamp ev sayılır

Sual: Seferi iken öğleyi ikindi vaktine tehir ettik Gideceğimiz yere varınca mukim olduk Vardığımızda İkindi vakti de hâlâ çıkmamışsa öğle ve ikindiyi cem ederken dört mü yoksa iki mi kılarız?
CEVAP
Artık mukim olunca cem edilmez Öğle kaza edilir Kazaya bir özürle kaldığı için günah olmaz İki rekat olarak kaza edilir İkindi de dört rekat olarak kılınır

Sual: Vatan-ı aslimiz Merzifon, vatan-ı ikametimiz Çorum, seferilikten Çorum’a dönünce ertesi gün tekrar sefere çıkarsam vatan-ı ikamette kaldığım gün seferi olarak mı namaz kılacağım?
CEVAP
Seferi kılacaksınız Sefere çıkarsam değil de, ertesi günü sefere gideceğinizi bilirseniz ve karar verirseniz o zaman Çorum’da seferisiniz Yani Merzifon’dan Çorum’a gidip üç gün kaldıktan sonra Ankara’ya gidecekseniz o zaman Çorum’da seferisiniz

Sual: Seferilikte mesafe hesap ederken yerleşim yerinin eski merkezi mi esas alınacak Misal: Yozgat’a giderken Çorum çıkışından ölçünce 100 km, eski kabristandan ölçünce 105 km seferi olunuyor mu?
CEVAP
Kabristandan itibaren ölçülür

Sual: Kişinin uzak yoldan gelmesi ve 15 günden az kalacak olması onu memleketinde seferi yapar mı?
CEVAP
Vatanda seferi olamaz Beş dakika bile kalsa seferi olmaz

Sual: Seferi olan necaseti temizlemek için su bulamasa ne yapar?
CEVAP
Seferi olan, bir mil içinde su bulamazsa, necasetli örtü ile kılar ve iade etmez Hiç temiz elbise bulamayan kimsenin de, namazı terk etmesi caiz değildir Dörtte birinden azı temiz olan örtünecek bir örtüden başka bir şey bulamayan kimse, bu örtü ile kılar veya oturup ima ile kılar Dörtte biri temiz olan örtü ile, ayakta kılar ve namazını iade etmez

Durum1: Maliki’yi taklit eden, geldiğinin ilk 2 günü ne kadar kalacağını bilmiyor Geldiğinden 2 gün sonra, 1 gün daha kalacağını anladı Bu durumda namazları nasıl kılacak? (İlk 2 günde nasıl ve sonraki 1 günde nasıl kılacak?)
CEVAP
Her üç günde de seferi kılacak

Durum2: Geldiğinin ilk 2 günü ne kadar kalacağını bilmiyor Geldiğinden 2 gün sonra, 4 gün daha kalacağını anladı Bu durumda namazları nasıl kılacak? (İlk 2 günde nasıl ve sonraki 4 günde nasıl kılacak?)
CEVAP
İlk iki günü seferidir, diğer dört gün mukimdir

Durum3: Geldiğinin ilk 6 günü ne kadar kalacağını bilmiyor Geldiğinin ilk 6 günü, 5 gün daha kalacağını anladı Bu durumda namazları nasıl kılacak? (İlk 6 günde nasıl ve sonraki 5 günde nasıl kılacak?)
CEVAP
İlk günden altı güne kadar, bugün yarın giderim diye kalmışsa, hepsini de seferi kılar, 18 güne kadar böyledir Altı günden sonra beş gün kalacağına karar vermişse artık mukimdir

Maliki’yi taklit etmeyerek yani Hanefi’de;
Durum1: Geldiğinin ilk 13 gününe kadar kalacağını bilmiyor Geldiğinden 13 gün sonra, 1 gün daha kalacağını anladı Bu durumda namazları nasıl kılacak? (İlk 2 günde nasıl ve sonraki 1 günde nasıl kılacak?)
CEVAP
Geldiğinden itibaren hep seferi kılar

Durum2: Geldiğinin ilk 13 gününe kadar kalacağını bilmiyor Geldiğinden 13 gün sonra, 4 gün daha kalacağını anladı Bu durumda namazları nasıl kılacak? (İlk 2 günde nasıl ve sonraki 4 günde nasıl kılacak?)
CEVAP
13 gün niyet etmeden bugün yarın giderim diye kalsa değil, 2 veya 3 gün 14 daha kalacağına niyet etse yine hep seferi olur 14 gün sonra yine 14 gün kalacağına niyet etse yine seferidir, 15 günden fazlaya niyet etmediği müddetçe hep seferidir

Sual: İşim gereği aşağı yukarı günde ortalama 400 km yolculuk yapıyorum Bu yolculuklar örneğin; 200 kmlik bir noktaya gidiş ve dönüş şeklinde oluyor ve her akşam yine evime geri dönüyorum, dolayısıyla gittiğim yerlerde hiç geceyi geçirmiyorum Bu durumda namazları seferi olarak kılmam gerekir mi? Ayrıca yolculuğa bir gün gidip bir gün gitmediğimde de bu seferilik hali devam eder mi?
CEVAP
Evet gittiğiniz yerlerde ve yollarda hep seferi olursunuz Eğer eviniz vatan-ı aslide değil de ikamet ettiğiniz yerde ise, kendi evinizde de hep seferi olursunuz
Sual: Evlendiği yer demek (ilk geceyi geçirip gerdeğe girdiği yer mi) demektir?
CEVAP
Evet Mesela İstanbul’da düğünü olan fakat İzmir’de gerdeğe giren birisi İzmir’de evlenmiş olur

Sual: Rize’den hanımımı, ağabeyim yengem ile beraber getirebilir mi?
CEVAP
Salih namahrem de getirebilir Sefere göndermez Salih namahrem fasık mahremden daha iyidir

Sual: Akşam namazını kılmadan İstanbul’dan Ankara’ya otobüsle giderken trafik sıkışıklığından dolayı, şehri çıkmadan yatsı vakti girse, ne yapar?
CEVAP
Şehri çıkınca, diğer üç mezhepten birini taklit ederek akşamla yatsıyı cem eder

Sual: Akşamı kıldıktan sonra, çok hızlı giden bir uçak ile batıya gidince, güneşi görse, güneş batınca akşamı tekrar kılar mı?
CEVAP
Evet, tekrar kılar Çünkü vakit esastır

Sual: Büyükada'dan Ankara’ya gitmek üzere hareket eden bir kimse, adadan çıkar çıkmaz mı seferi olur?
CEVAP
Evet, Büyükada’dan ayrılınca seferi olur Büyükada ve diğer adalar, bağımsız belde hükmündedir Seferi olmak için, kilometre hesabını da, Büyükada’dan itibaren hesaplamak lâzımdır Diyelim ki, Büyükada ile İzmit 110 km ise İzmit'e Büyükada’dan giden kimse seferi olur

Sual: S Ebediyye’de, (Bir veya iki erkeğin sefere gitmesi mekruhtur Üç erkeğin gitmesi mekruh olmaz) deniyor Otobüsle, tek başına sefere gitmek de, mekruh olur mu?
CEVAP
Hayır, mekruh olmaz Otobüste, başka yolcular da olduğu için, tek başına gidilmiş sayılmaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com