Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Sözlük Ağı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çelişki

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

Çelişki Ne Demek

Anlatılanlarla yapılanların farklı olması

Çelişme, tenakuz

Ne doğru ne de yanlış olan önerme

Hem doğru hem yanlış olan önerme

Çelişkinin bir diğer anlamıda Paradoks'tur

Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki oluşturması veya sezgiye karşı bir sonuç oluşturmasıdır Çoğunlukla, çelişkili görünen sonuç veya sonuçların aslında çelişkili tarafları vardır Paradoks teriminin karşılığı olarak Türkçede yanıltmaç, çatışkı ve çelişki sözcükleri kullanılmaktadır

Yandaki şekilde bir paradoks yoktur ve bir ilüzyondur veya göz yanılması diyelim Şöyle ki Şekilde ilk durumda iki parçadan oluşan üst eğimli yüzey içe doğru bükük durmakta, ikinci durumda ise bu yüzey yine parçalı fakat dışa bükük olduğu için oradan alan kazancı olmuş, bu da içeriye bir boş kare olarak yansımıştır Ancak bu pek çok zekî kişi tarafından da uzun süre fark edilemeyebilmektedir

Başka bir bakış açısı olarak; kırmızı üçgenin eğimi olan 3/8 ile mavi üçgenin eğimi olan 2/5, görüldüğü gibi eşit değildir Dolayısıyla bu iki üçgen ile iki parçacığın oluşturduğu her iki şekil de üçgen değildir Bu yüzden de iki şeklin alanlarının farklı çıkması gibi bir şey söz konusu olamaz

Ayrıca kendi içinde çelişen veya tam tersi şekilde sonuç olarak doğru olan fakat absürd veya çelişkili gözüken bir ifadeye (veya ifadelere/ifadeler bütününe) de paradoks denmektedir Kökleşmiş inanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce olarak da tanımlanabilir Yani bir nevi çelişkidir

Türkçeye Fransızca paradoxe sözcüğünden türeyerek giren paradoks sözcüğünün, etimolojik anlamda kökeni Yunanca paradoksos yani "karşıt/çelişen (düşünce)"dir Paradokson, paradoks (karşıt düşünce) içeren iddia anlamındadır (Yunanca para: Yan(ında), boyunca; üzerinden, dışa; karşı Yunanca doksa: Düşünce; niyet Ayrıca Yunanca dogma: Düşünce; karar; tez) Bu Yunanca kökenli sözcüğün Latinceye paradoxus olarak girmesi, sözcüğün daha sonra (17 yüzyılda) Batı dillerinde yer almasını sağlamıştır (Yıldızla belirtilmiş referanslar) Kökende sözcük 'kabul görmüş bir düşünceyle çelişen, karşıt bir ifade' anlamında kullanılırken, bugün bu anlamdan ziyade yukarıda belirtilen felsefi ve mantıksal anlamda kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

Somut bir örnek ile anlatayım,

"Ben asla yalan söylemem" diyen birisi 5 dakika sonra yalan söylerse , kendisiyle çelişmiş olur , böylece çelişki doğar

Alıntı Yaparak Cevapla

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

merhaba benim adım emircan çok güzel çelişkini anlmaını size diym ki ?? gelecek andorid modelleri ev işi yapmaya yönelik tasarlanacak

şüpe ettim ya tasarlamassa

Alıntı Yaparak Cevapla

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

Yağmur yağarken ağaçlar nerdeyse ölüyordu
Alıntı Yaparak Cevapla

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

çokkk tşk ederim bnde slcm ''denizler o kadar taşmıştıki daha çok balık tutacağım için seviniyordum''
Alıntı Yaparak Cevapla

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

tşk ederim akadaşlarr
Alıntı Yaparak Cevapla

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

bu ne yaaaaaa
Alıntı Yaparak Cevapla

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

bir anlarımda yapamıyacağımız bir şey anlatımı eklenirse çelişki olur örneğin:

kafam çok acıdı,kafama tuğla koymak için hazırlanıyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Çelişki Ne Demek

Eski 11-04-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

Çelişki Ne Demek

Birbirini tutmayan ifadelere çelişki diyebiliriz
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com