Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Üniversiteler & Kampüsler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, istanbul, üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Eski 12-04-2006   #1
no mercy

İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından, yüksek nitelikte akademik öğretim programları sunmak ve Türk yüksek öğretimine yeni bir soluk kazandırmak amacıyla 1996 yılında kuruldu

"Okul için değil, yaşam için öğrenmeliyiz" ilkesiyle yola çıkan İstanbul Bilgi Üniversitesi bugün, yaklaşık 2000’i tam burslu olmak üzere 9000 dolayında öğrencisi; 37 ülkeden 102 yabancı öğrencisi; lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 56 bölüm/programı (4 fakülte, 3 enstitü, 1 Meslek Yüksek Okulu); 600 dolayında öğretim elemanı; 2005-2006 akademik yılındaki 1151 mezunuyla birlikte toplam 7250’ye ulaşan mezun sayısı; seçkin öğretim kadrosu, tüm bölümlerdeki eğitim ve öğretimin ciddiyeti ve kalitesi, gelişmiş teknik donanımı ve dünyadaki değişim hızına ayak uydurabilen dinamik yapısıyla 'farklı' bir kurumdur

Bir kent üniversitesi özelliği taşıyan BİLGİ, Kuştepe ve Dolapdere olmak üzere kent merkezinde 2 kampüste öğretim vermektedir

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA-European University Association) ve Uluslararası Üniversiteler Birliği (IAU-International Association of Universities) üyesidir ve Magna Charta Universitatum’u imzalamıştır İstanbul Bilgi Üniversitesi ERASMUS programını uygulamakta ve birçok yabancı üniversite ile de akademik işbirliği içindedir

Ve ayrıca su anda İstanbul Bilgi Üniversitesi dünyaya acılıyor

Resmi Acıklama,
Bilgi, 240000 öğrenciyi, 15000 öğretim üyesini kapsayan Laureate International Universities
adında bir uluslararası üniversiteler ağına dahil oluyor bu adımla, ilk kez Türkiye'den bir
yükseköğretim kuruluşu, başta ABD, ingiltere, ispanya, isviçre, Hollanda, Fransa, Brezilya, Şili,
Meksika ve Çin olmak üzere toplam 15 ülkede eğitim veren 24 önde gelen üniversiteyle yakın
işbirliğine giriyor Bu üniversitelerin bir kısmı laureate'in kendi sahibi olduğu kuruluşlar; bir kısmı
da bilgi gibi, Liverpool Üniversitesi gibi Laureate ile stratejik işbirliği yapan kuruluşlar
Türkiye ile yurtdışında bu ağa dahil olan üniversiteler arasında bilimsel araştırma projelerinde
güçbirliği ve bilgi kaynaklarına engelsiz erişim geniş bir uygulama alanı bulacak ayrıca, ağa
dahil olan kurumlar arasında geniş bir öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gerçekleştirilecek
Laureate ağı bünyesindeki işbirliğinin yanı sıra, Laureate International, Bilgi'nin uluslararası
tanıtımı ve yabancı öğrencilere ulaşılması konusunda destek verecek laureate ağına dahil
üniversiteler arasında Liverpool Universitesi, Madrid Avrupa üniversitesi, Walden Universitesi,
Les Roches, Glion Institute Of Higher Education (gihe), Ecole Supérieure du Commerce
Extérieur (esce) yer alıyor Liverpool Universitesi ingiltere'deki en güçlü üniversitelerden biri
Madrid Avrupa Universitesi özellikle meslekî alanlardaki başarılı eğitimi ile tanınıyor ABD'deki
Walden Universitesi ise bilgisayar üzerinden sürdürülen (on-line) master ve doktora
programlarında başı çeken bir öncü üniversite
bu işbirliği çerçevesinde bilgi, yetkinlik alanları olan iletişim, hukuk, uluslararası ilişkiler
konularındaki birikiminden “network”teki üniversiteleri yararlandırırken, türkiye'nin ihtiyacı olan
meslekî eğitim, orta kademe uzman yetiştirme, yetişkin eğitimi ve yaygınlaştırılmış on-line eğitim
konularında know-how alacak
Laureate International Universities üniversiteler ağı, bilgi'nin 2007'de tamamlanacak olan
"santralistanbul" adlı girişimine de katkıda bulunacak
İstanbul Bilgi Üniversitesi bu işbirliğiyle, gücünü pekiştirirken uluslararası alanda tanınan bir
“dünya üniversitesi” olma yolunda büyük bir adım atıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com