Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
apollo, ayak, ayın, basan, fethiaya, ilk, uçuşları, yolculukaya

Ay'ın Fethi-Ay'a Yolculuk-Ay'a Ilk Ayak Basan,Apollo Uçuşları

Eski 06-22-2009   #1
Şengül Şirin

Ay'ın Fethi-Ay'a Yolculuk-Ay'a Ilk Ayak Basan,Apollo Uçuşları

Ay'ın fethi-Ay'a yolculuk-Ay'a ilk ayak basan,Apollo uçuşları

1968'de Ay'ın fethine doğru yeni bir aşama gösterildi 15 Eylülde fırlatılan SSCB, uzay aracı Zond 5, ilk Yer-Ay-Yer gidiş gelişini gerçekleştirirken, ABD'nde Apollo tasarısına başlanmıştı Temmuz 1969'da Apollo IX, içkide Armstrong, Aldrin ve Collins ile uzaya fırlatıldı; 21 Temmuzda Türkiye saatiyle 0456'da Neil Armstrong, Ay üstüne ayak basan ilk insan oldu, onu hemen Edwin Aldrin izledi Bunlardan sonra, Apollo XI, Apollo XII ve Apollo XIII uçuşları gerçekleştirildi

Apollo XIITün yolculuğu sırasında (Nisan 1970) pilotların büyük bir kaza atlatmalarına karşın, uzay yarışında ABD üstün görünüyordu Bununla birlikte NASA bir süre için Ay programını durdurdu (Apollo XIV, ancak 31 Ocak 1971'de fırlatıldı), SSCB ise 1970 sonunda Ay üstüne iki otomatik yumuşak iniş gerçekleştirdi: 12 Eylül 1970'te SSCB'nin fırlattığı Luna 16, 20 Eylülde Bolluk denizine indi, 17 Ekim 1970'te de Luna 17 Ay üstüne bir Ay aracı olan Luna-kod'u bıraktı; bu araç 3 600 m'lik bir taramadan sonra Ocak 1971'de Luna 17'ye geri döndü
1970'te Çinliler, 1971'de de Fransızlar (Eole adlı ilk meteoroloji uydusunu fırlattılar) uzay gücü grubuna girdiler

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com