Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Nesil Bilinçlendirme Kampı > Bye Bye Türkçe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
yozlaşma, örneği

Yozlaşma Örneği

Eski 01-30-2007   #1
mate

Yozlaşma Örneği

Her geçen gün Türkçe'nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor Güzel Türkçe zaman içinde yıpranmış, yaralanmış Aşağıda Türkçe'de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren dikkate değer bir metin var

Yıl: 1965

"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardıÜstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim"

Yıl: 1975

"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdımNe yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim"

Yıl: 1985

"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim"

Yıl: 1995

"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım Fenâ hâlde kal geldi yâni Ama bu iş bizi bozar dedim Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim Doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim"

Yıl: 2006

"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik 'Hav ar yu ?' dedim “Ne var yaw !” dedi

Bu tablo, Türkçe’nin zaman içindeki kayıplarını çarpıcı bir sunumla ortaya koymaktadır Türkçe’nin kayıpları üzerinde iyice düşünmek gerekiyor Şair “Türkçem, benim ses bayrağım” demişti Dil, insanın evi gibidir Evimize sahip çıktığımız kadar evimizi koruduğumuz kadar Türkçe’ye de sahip çıkmalı ve korumalıyız derim

Türkçe, son dönemde –maalesef- yabancı dillerin etkisindedir Bu durumu gündelik konuşmalarda somut bir şekilde görmekteyiz Bir de dükkan, mağaza isimlerindeki dil tercihi dikkat çekmektedir Dil şuurundan yoksun oluşun bir sonucudur bütün bunlar

Ah edip de umutsuzluğa kapılmıyoruz elbet Yapılan yanlışların farkındayız Önemli olan bundan sonrası için yapıcı çalışmalara başlamaktır Çocuklarımıza medeniyetimizin, kültürümüzün klasik değerdeki eserleri okutulmalı; özellikle ilköğretim çağı öğrencilerine dil sevgisi kazandıracak okunaklı, güzel eserler seçilmeli, tavsiye edilmeli Çocuklarımıza, gençlerimize seçkin ediplerin hayatları, eserleri ve şahsiyetleri öğretilmeli Bu meseleyi hemen çözüme kavuşturmak zor Zira dildeki bozulma kısa bir zaman aralığında olmadı Sabır ile sevgi ile gayret ile dağlar aşılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 01-30-2007   #2
Ergenekon

Önemli olan bundan sonrası için yapıcı çalışmalara başlamaktır Çocuklarımıza medeniyetimizin, kültürümüzün klasik değerdeki eserleri okutulmalı; özellikle ilköğretim çağı öğrencilerine dil sevgisi kazandıracak okunaklı, güzel eserler seçilmeli, tavsiye edilmeli Çocuklarımıza, gençlerimize seçkin ediplerin hayatları, eserleri ve şahsiyetleri öğretilmeli Sabır ile sevgi ile gayret ile dağlar aşılır
Sizler gibi düşünenlerin varlığı, bu engellerin sanıldığından daha kısa sürede aşılacağı konusundaki ümidimizi arttırıyor Çok teşekkürler mate çok teşekkürler Ancak bu kadar güzel ve vurucu işlenebilirdi " dilimizdeki yozlaşma" konusu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com